Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów

Okładka książki Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów
Charles King Wydawnictwo: Czarne Seria: Miasta historia
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Miasta
Tytuł oryginału:
Odessa: Genius and Death in a City of Dreams
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2016-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-26
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380493803
Tłumacz:
Hanna Pustuła-Lewicka
Tagi:
anegdota historia Rosji historia Ukrainy Holocaust II wojna światowa literatura faktu miasto kultura Odessa rewolucja październikowa Rosja Rosjanie Turcy Ukraina wielokulturowość Żydzi
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
124 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
344

Na półkach: ,

Pewnie wielu z Was, podobnie jak ja myśli, że Odessa to miasto starożytne, lub przynajmniej mocno wiekowe.
Okazuje się, że wcale tak nie jest. Powstało zaledwie 200 lat temu z biednej wioski otomańskiej Hadżibej.
Pomysłodawcą utworzenia miasta był Jose Manuel Domingo de Ribas y Boyons, znany pod bardziej swojskim imieniem Osipa Michajłowicza Deribasa, wspierany przez potężnego człowieka Rosji, bliskiego przyjaciela Katarzyny Wielkiej - księcia Grigorija Aleksandrowicza Potiomkina.
Ten najemnik z Neapolu dostrzegł niesamowity potencjał miejsca i przekonał Katarzynę Aleksiejewną II Wielką do swojego pomysłu.
Tak zaczęła się historia miasta, którego główną ulicą jest ku czci swego założyciela – Deribasowska.
Miasto wielu kultur, bardziej z charakteru europejskie niż rosyjskie, bo w czasach prężnego rozwoju z Londynu można tam było dotrzeć w 21 dni, ale z Moskwy – już w dni 40.
Wielokulturowe, otwarte i dość frywolne. Opiewane w pieśniach szemranych, bo charakterni tam mieszkają ludzie i nawet za ZSRR oberwać w Odessie po nosie, a nawet nożem pod żebro było łatwiej, niż w Leningradzie czy Moskwie.
Miasto Rosjan, Żydów, po trosze Polaków, bo bywali tam przez czas jakiś Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Stefan Drzewiecki (konstruktor okrętów podwodnych, który jako pierwszy zastosował peryskop) czy Seweryn Potocki herbu Pilawa, poseł na Sejm Wielki i członek Rady Państwa Imperium Rosyjskiego.
Gród jednych z najwspanialszych, znanych na całym świecie schodów uwiecznionych w wybitnym dziele „Pancernik Potiomkin” Siergieja Eisensteina, a także w… „The Music Box” z Flipem i Flapem czy „Nietykalnych” Briana De Palmy.
Ma również swoje ciemne, mroczne strony, oprócz wymienionych już wcześniej przestępczych inklinacji swych mieszkańców.
To wielokrotne pogromy Żydów, mające miejsc aż sześć razy w latach 1821, 1859, 1871, 1881, 1900 i 1905. Spowodowały one migrację diaspory żydowskiej do USA, gdzie jedna z dzielnic Nowego Jorku – Brighton Beach do dziś nosi nazwę Małej Odessy.
Tu urodzili się znany rosyjski pisarz Isaak Emmanuiłowicz Babel i Władimir Ze’ew Żabotyński, wielce kontrowersyjny syjonista, tak oceniony przez Benito Mussoliniego:

„…Aby syjonizm mógł odnieść sukces, potrzeba żydowskiego państwa, z żydowską flagą i z żydowskim językiem. Osobą, która to rozumie jest wasz faszysta Żabotyński…”.

Odessa to miasto ze wszech miar ciekawe, a dla mnie - lodzermenscha – bliskie.
Bo i historia do łódzkiej podobna i do tego miasto partnerskie.
Do lektury tej wspaniałej opowieści zalecam słuchanie piosenek odeskich w wykonaniu prof. Aloszy Awdiejewa lub Lecha Dyblika - aktora charakterystycznego, który zarówno fizjonomią jak i tembrem głosu znakomicie do odeskiego klimatu pasuje :-D

Pewnie wielu z Was, podobnie jak ja myśli, że Odessa to miasto starożytne, lub przynajmniej mocno wiekowe.
Okazuje się, że wcale tak nie jest. Powstało zaledwie 200 lat temu z biednej wioski otomańskiej Hadżibej.
Pomysłodawcą utworzenia miasta był Jose Manuel Domingo de Ribas y Boyons, znany pod bardziej swojskim imieniem Osipa Michajłowicza Deribasa, wspierany przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    339
  • Przeczytane
    152
  • Posiadam
    65
  • Teraz czytam
    11
  • Historia
    10
  • Reportaż
    5
  • Ukraina
    4
  • 2017
    4
  • Ebook
    3
  • Wydawnictwo Czarne
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne