Historia nie Magdaleny

Wydawnictwo: Philip Wilson

Akcja powieści toczy się w zmyślonej mazurskiej wsi i okolicach. Bohaterką jest trzydziestotrzyletnia Magdalena, porzucona przez męż a dla innej kobiety. To dramatyczne wydarzenie w jej uporządkowanym do tej pory życiu staje się powodem wyjazdu z Krakowa do dawno n iewidzianej ciotki - starej panny. Tam też wracają jej senne koszmary z dzieciństwa i jakieś niezrozumiałe wizje. Dużą rolę w tym "n adprzyrodzonym" wątku odgrywa tajemnicza studnia i figura świętego Antoniego z przydrożnej kapliczki. Okazuje się, że Magda niewiele wie o swojej rodzinie: ciotce Matyldzie, dziadkach, a nawet rodzicach. Mottem życiowym rodziny Janiszów zawsze było pokazywanie się z jak najlepszej strony, dlatego wiele faktów z ich życia było zatajanych lub przekłamywanych - jak na przykład tajemniczy skandal, w który uwikłana była w młodości jej świętoszkowata krewna. Kiedy Magdalena spotyka kumpla z dzieciństwa, zyskuje w nim oddanego pr zyjaciela i wiernego kompana we wszystkich, mniej lub bardziej irracjonalnych wyzwaniach.

Agacha | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Chyba najbardziej zakręcona książka p. Noszczyńskiej. Mimo wielu błędów literowych, czyta się szybko i przyjemnie. Choć jak w wielu obyczajówkach, zadziwia mnie łatwość z jaką główna bohaterka zmienia swoje życie. Łatwo rozstaje się z niewiernym mężem, łatwo porzuca dotychczasowe życie w mieście, łatwo odnajduje nową miłość. Żeby tak można było w realnym życiu. Ale właśnie po to są książki, by oderwać się od szarego życia i pomarzyć o czymś innym.

Natalia Be | 2015-09-05

Od tej książki rozpoczęłam przygodę z utworami Danuty Noszczyńskiej. Chwyciło. Mamy tu bowiem elementy magiczne, marzenia senne i bogactwo wyobraźni. Do tego wzruszające wątki, rodzinne tajemnice, wyraziste postaci. Plus spora dawka absurdu (to lubię), humor postaci, humor sytuacyjny, świetne dialogi. Mieszanka dość oryginalna, jeśli chodzi o literaturę kobiecą. Ach, i jeszcze jedno - książka niby dla kobiet, ale mój tata ją przeczytał i zaraz sięgnął po kolejną książkę Noszczyńskiej. Naprawdę polecam, jest to inteligentna popularna proza, która dostarcza wzruszeń i rozrywki. No i ta wyobraźnia!

Darek | 2015-01-13
Przeczytana: 2011 rok

To jest przewspaniały przykład literatury codziennej. Dobrze napisana historia trochę jak każda inna, trochę oderwana od rzeczywistości. Coś, co może nie jest sztuką najwyższych lotów, ale do czego chce się wracać i co się wspomina. Było to moje jedyne spotkanie z Noszczyńską w literaturze, ale mam nadzieję, że nie ostatnie.

palalela | 2015-06-14
Na półkach: 2015, Przeczytane, Wcześniej
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Książka, od której nie sposób się oderwać, która i rozśmiesza, i mówi o rzeczach ważnych, jakimi są: potrzeba miłości i akceptacji, wybaczenie oraz czerpanie radości z życia.

Kachusek | 2014-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Kolejna świetna książka pani Danuty! Czyta się jednym tchem, jest tam i tajemnica z przeszłości i wątek miłosny (nawet niejeden), jest ciekawa fabuła i swobodny tekst. Wyśmienita opowieść i zaraz lecę do biblioteki po następną tej autorki :)

MaiTakeru | 2012-07-21
Na półkach: Przeczytane, We fragmentach

Nie, nie i jeszcze raz NIE! Szczerze, to jestem w szoku widząc tu pozytywne oceny.

Czegoś tak żenującego chyba nigdy nie czytałam... Po prawdzie nie mam tu na myśli fabuły (w tym gatunku z zasady nie ma być ona zbyt odkrywcza), a styl pisania autorki, jednakże stoi on na tak niskim poziomie, że lektura była dla mnie przeżyciem wręcz masochistycznym - kontynuowałam ją tylko z uwagi na to, że książka została mi sprezentowana, ale i tak nie wytrwałam nawet do połowy. Główna bohaterka posługuje się bardzo prostackim i - powtórzę to określenie, bo niestety oddaje ono moje odczucia idealnie - żenującym językiem, który w dodatku w zamierzeniu autorki miał nas śmieszyć... Poza tym narratorka wydała mi się antypatyczna, choć zapewne miało być odwrotnie.

Dziękuję, postoję. A książkę oddałam do biblioteki, bo jej widok na mojej półce przywoływał złe wspomnienia.

majkaaaa | 2014-06-02

Mam mieszane uczucia. Mimo sympatycznego tła, czegoś mi zabrakło, a czegoś było za dużo. Nie przepadam za tak "zakręconą" fabułą, wręcz zupełnie nierzeczywistą. Z jednej strony czułam tęsknotę za tak spokojnym miejscem, w którym przebywa bohaterka, wieś z dziecięcych wspomnień, a z drugiej sama historia sprawiała, że zastanawiałam się czy jestem z tej samej bajki. Nie to żebym nie lubiła zaskakujących zakończeń, ale czegoś okazało się za wiele jak na mój rozumek. A to czego nie lubię najbardziej na świecie? Przesłodzone, w zamyśle autorki romantyczne zakończenie. Zabrakło chyba rozsądku.

Mania9 | 2016-03-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fajny pomysł na książkę, tylko czemu to sprowadzono do poziomu artykułu w "Życiu na gorąco" czy tego typu twórczości? widać, że autorka dobrze operuje słowem, czemu nie pokusić się o coś więcej niż pisanie czytadeł? jak już ktoś zauważył, wszystko rysuje się w takim uproszczeniu - główna bohaterka wychodzi w ciągu 2 tygodni z toksycznego związku ot, tak sobie. Popłakała, popłakała - i o cudzie, pewnego pięknego dnia po prostu zostawia x lat prania mózgu za sobą, bez emocji. Wyleczyła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nie ma obaw co do przyszłości. Za to zachowuje się irracjonalnie poprawie w stosunku do osób, które ją skrzywdziły. Hello...? Wszystkie postacie są tak przewidująco czarno-białe, płaskie, naprawdę tak trudno wysilić się na to, żeby dodać im autentyczności, żeby nie były tak do bólu zerojedynkowe? Reasumując - łatwość pisania i fajny pomysł to jeszcze za mało.

Agnese | 2014-11-13
Na półkach: W2014, Przeczytane

Początek bardzo fajny, ale im dalej tym słabiej. Nie jest najgorsza, ale czegoś zabrakło.

Kanarek | 2010-05-07
Przeczytana: 10 maja 2010

Lekka, łatwa i przyjemna lektura. A koniec zaskakujący.