Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny

Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami
Urzecze, Łurzyce, Urzyce
kat

Urzecze - podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Na ukształtowanie się odrębnej tożsamości modrych Łurzycoków wpłynęło szereg czynników. Przede wszystkim była to obecność Wisły, która wymusiła nierozerwalne związki mieszkańców z orylami (flisakami),...

Na ukształtowanie się odrębnej tożsamości modrych Łurzycoków wpłynęło szereg czynników. Przede wszystkim była to obecność Wisły, która wymusiła nierozerwalne związki mieszkańców z orylami (flisakami), olędrami i rzecznym handlem.
Tutejszy krajobraz kulturowy wyróżniał się szeregiem odrębnych cech, takich jak trytwy, terpy czy bindugi, niespotykanych lub bardzo rzadkich na sąsiednich "górnych polach".

źródło opisu: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, 2014

źródło okładki: www.tonz-czersk.pl