Work rules!

Okładka książki Work rules! Laszlo Bock
Okładka książki Work rules!
Laszlo Bock Wydawnictwo: Twelve biznes, finanse
biznes, finanse
Work rules! Insights from Inside Google That Will Transform How You Live and Lead
Twelve
2015-04-07
2015-04-07
zarządzanie kadrami rozwój HR szkolenia bonusy pracownicy zatrudnianie wynagrodzenie

Duzo ciekawych inspiracji, jak ulepszyć środowisko pracy.

Duzo ciekawych inspiracji, jak ulepszyć środowisko pracy.

Bardzo ciekawe studium przypadku. Większości porad nie damy rady przełożyć na polskie realia. Możemy jednak wyciągnąć kilka rzeczy, które pomogą zoptymalizować zarządzanie zasobami ludzkimi w naszej organizacji.

Chociaż książka jest napisana o ogólnie pojętej polityce kadrowej, to szufladka "kadry" jest dla niej krzywdzącą, bo to świetnie podana psychologia stosowana. A ponieważ autor pracuje w kadrach, więc prezentowana na przykładzie kadr.

Lektura będzie pożyteczna dla każdej osoby, która chce wiedzieć więcej o empatii, budowaniu międzyludzkich więzi, niewidocznym wpływaniu na ludzi, a także dla każdego pracownika, któremu zależy, aby jego firma stawała się lepszą. Tylko dla osób pracujących w toksycznych firmach może być materiałem depresyjnym, bo rozziew między bieda-rzeczywistością, a tym jak traktowani są pracownicy w Google'u jest olbrzymi.

Autor nie opisuje tylko zagadnień teoretycznie, ale i praktycznie, prezentuje też chybione pomysły, kiedy kadry w Google'u próbowały narzucić siłowo pewne rozwiązania (np. menu w stołówkach).

Ten tytuł nie jest co prawda manifestem politycznym, autor opisał funkcjonowanie Google'a takim jakim jest, ale nie sposób nie wychwycić współczesnej politgramoty, gdy napomyka o dopłatach dla osób homoseksualnych. Gdyby Google stosował faktycznie pełną transparentność zatrudniałby po prostu (bezprzymiotnikowych) ludzi, a takie przypadkowe uwagi jednak wskazują na zakłamanie i firmy i autora. Zresztą jeśli ktoś śledzi sytuację firmy, to zdaje sobie sprawę, iż rys na tej laurce jest znacznie więcej.

Mimo powyższej uwagi to nadal świetna, rozwijająca lektura, daje dużo do myślenia i jest kopalnią wiedzy. Co nietypowe dla popularnej książki z USA to konkret bez wodolejstwa. Lektura obowiązkowa dla wszystkich osób 19+.

Według mnie świetna książka, jedna z najlepszych w kontekście tego, czego oczekiwałam, a co otrzymałam.
Autor ma ogromną wiedzę i bogate doświadczenie zawodowe, przykłady które podaje są odpowiednio rozbudowane, a konkretne sytuacje osadzone w kontekście badań naukowych(również ogromnie ciekawych).
Książka z pewnością zainteresuje osoby, które chcą rozpocząć własny biznes, jak i pracowników działu HR.

Książka z pewnością zainteresuje osoby, które chcą rozpocząć własny biznes,...

Dodatkowa gwiazdka za szczerość! Autor pokazuje nie tylko dobre i sprawdzone w trakcie jego pracy w Google rozwiązania, ale pokazuje również te, które się z jakiś powodów nie przyjęły albo nie sprawdziły. Analizuje plusy i minusy przy każdym z tych rozwiązań oraz pokazuje ścieżki ich wprowadzania - od samego pomysłu do wdrożenia z sukcesem lub bez. Rzadko można spotkać tak szczere rozliczenie ze swojej działalności. W dodatku jest to Google, czyli rozwiązania kopiowane przez wiele firm. Bo warto i warto (szczególnie gdy ktoś ma cokolwiek wspólnego z HR) przeczytać tę książkę.

Może jestem mało obiektywna, ponieważ pracuję w kadrach... Ale muszę przyznać, że jak dla mnie książka ta jest po prostu fantastyczna. Dla osób pracujących w działach HR oraz zarządzających ludźmi powinna to być pozycja obowiązkowa! Na zachętę przytoczę tu cytat: "A co, jeżeli dzięki wprowadzonym zmianom praca w niektórych firmach przestanie być tylko środkiem, a stanie się źródłem satysfakcji i zadowolenia? Jeśli pod koniec dnia ludzie będą pełni energii i dumni z tego, czego udało im się dokonać?". To książka o tym jak wprowadzenie czasem niewielkich zmian może powodować olbrzymie korzyści i wpływać na satysfakcję z pracy. Możemy się też dowiedzieć jak znaleźć równowagę pomiędzy kreatywnością a strukturą organizacji. Bardzo zaskakujące jest tu niesamowicie humanistyczne podejście do pracowników, które w firmie z branży technologicznej może nieco zaskakiwać. Pośród kodów oraz skomplikowanego języka programowania dostrzega się tu bowiem człowieka. Książka ważna i warta polecenia!

„Praca rządzi! Metody Google’a, które odmienią twoją pracę i życie” to książka bardziej z gatunku poradnika, która ma na celu pokazanie jak czerpać inspirację oraz chęć do pracy od współpracowników, nowych wyzwań oraz jak cieszyć się z wykonywanej czynności i zarabiać pieniądze na tym, co sprawia nam największą przyjemność.
Autor książki to Laszlo Bock, mężczyzna był wiceprezesem działu organizacji zasobów ludzkich (HR-owiec) w Google’u. Jego pracą w tej firmie było sprawdzanie kandydatów na stanowiska, rekrutacja osób ale co ważniejsze ich zatrzymywanie w firmie. To właśnie ten ostatni aspekt popchnął Laszlo Bocka do stworzenia tej książki. Opiera się ona na tym jak wyciągnąć z człowieka to co najlepsze, jakie przydzielić mu stanowisko aby spełniał się zawodowo na rzecz siebie jak i na dobro zakładu pracy. W Polsce, a raczej w mentalności Polaków często pojawia się to, że chodzi się do pracy bo trzeba, bo brak pieniędzy, bo chce się lepiej żyć, ale mało kto zastanowi się, że praca może być również przyjemnością. I nie myślę tu tylko o pracy lekkiej i łatwej, bo jedną osobę satysfakcjonuje to, że może wykopać dół, a drugiego to, że przed deadlinem wyrobił się z raportami. Książka Bocka pokazuje właśnie to, że każde stanowisko powinno być obsadzone odpowiednią osobą, tak aby praca szła efektywniej i lepiej. Autor „Praca rządzi” pokazuje to wszystko bardziej na przykładzie swojej firmy czyli Google’a. Przedstawia on czytelnikowi tajniki pracy w tej (chyba) największej na świecie organizacji i zdradza jak wyglądała jego praca. Daje nam również dużo wskazówek i porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać nasze życie zawodowe lub jak sprawić, aby naszym pracownikom żyło się lepiej. Zaznacza także, że kiedy pracujemy w zespole, nie możemy stawiać siebie ponad innymi, a najlepiej, abyśmy zatrudniali ludzi lepszych od nas.
To bardzo interesująca książka, która pozwoli spojrzeć na różne aspekty życia z innej perspektywy. Daje dużo do myślenia i zmusza nas do podejmowania decyzji, które mogą odmienić nasze życie. To wszystko sprawia, że książka ta jest inspirująca i z całą pewnością mogę ją Wam polecić!

Autor książki to Laszlo Bock, mężczyzna był...

JELENKA.PL

Kto z nas nie zna potężnego Google i ogromu narzędzi, którymi dysponuje? Za każdym razem kiedy otwieramy komputer stykamy się mniej lub bardziej z odnogami tejże marki. Za ogromnym sukcesem stoją całe rzesze googlersów, którzy pracują tak jak chciałby pracować cały świat. Ponoć.

OKŁADKOWE OBIECANKI CACANKI
Okładkowe obietnice rzadko kiedy się spełniają. Niestety jest i tak w tym przypadku. Szumny napis o metodach Google`a, które odmienią moją pracę i życie nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość. Zostawiłam sobie tę książkę właśnie na grudzień, by z okazji zbliżającego się nowego roku moje postanowienia się skonkretyzowały i nabrały wyraźnych kształtów przeobrażając się w realne do zrealizowania cele. Niestety jedyne co mogę przyznać to to, że co nieco się zainspirowałam niektórymi praktykami googlersów. I to tak bardziej ogólnie niż konkretnie. No więc ani moje życie ani praca się nie zmieniły.

LASZLO BOCK
Laszlo Bock to jeden z tych ludzi, których można przedstawiać przez pół dnia. W skrócie mówiąc jest specjalistą od organizacji zasobów ludzkich. Wyszukuje, zatrudnia i dba o pracowników. W czasach kiedy pracował w Google wiele razy został wyróżniony nagrodami dla najlepszego pracodawcy. Nie można się temu dziwić bo podczas jego rządów googlersi byli szczęśliwsi, bardziej efektywni i zadowoleni (przynajmniej tak twierdzi i takie są dane). A wszystko to dzięki wprowadzeniu innowacyjnych i nietuzinkowych rozwiązań, które obecnie wykorzystuje wiele firm na całym świecie.

„PRACA RZĄDZI” SIĘ SWOIMI PRAWAMI
Rzadko kiedy to robię, jednak w tym przypadku się skusiłam i przed przeczytaniem wybrałam ze spisu treści te rozdziały, które wydały mi się najciekawsze. W przypadku poradników często się zdarza, że pierwsze rozdziały są trochę zapchaj dziurą, a przydługie wstępy okropnie nużą. I tym oto sposobem jako pierwszy przeczytałam rozdział ostatni, a na końcu przeczytałam rozdział pierwszy. Takie podejście do lektury pozwoliło mi na odkrywanie treści i szukanie odpowiedzi na pojawiające się pytania. Dzięki temu sposobowi z lektury zapamiętałam zdecydowanie więcej treści niż jakby czytała ciurkiem. Serdecznie Wam polecam ten sposób poznawania książki (oczywiście jedynie w przypadku poradników).

Wcześniej już wspomniany ostatni rozdział książki okazał się być tym najlepszym. Autor opowiada w nim o kilku prostych technikach, które wprowadzając już teraz, mogą wiele zmienić w dotychczasowym zawodowym życiu. Jest to też swoiste podsumowanie całości w bardzo konkretny i przystępny sposób. Kolejnym rozdziałem, który zasługuje na uwagę jest ten o częstym sięganiu po impulsy. Brzmi dziwnie? Może i tak, ale Laszlo Bock przekonał mnie do swojej „impulsowej teorii” i w miarę możliwości zastosuję ją na sobie. Cel jaki przyświecał autorowi podczas pracy w Google niewątpliwe zasługuje na podziw, a to co osiągnął na ogromny szacunek i zaufanie.

BŁYSKOTLIWIE, TECHNICZNIE I NA LUZIE
Wydajność i efektywność jako pojęcia w książce padają bardzo często. Nie ma się jednak co dziwić w końcu ta książka o tym jest. Można by rzec, że temat pracy w ujęciu zarządzania zasobami ludzkimi może być nudny. Laszlo Bock na szczęście nie nudzi, a raczej bawi i uczy. Duży dystans do siebie, błyskotliwe uwagi, ogromne doświadczenie i konkretna wiedza sprawiają, że książkę czyta się, o dziwo, bardzo dobrze. Pod względem merytorycznym publikacja jest świetnie przygotowana. Opowiadając o swoich teoriach autor ukazuje na konkretnych przykładach ich wykorzystanie. Po każdym rozdziale na jednej bądź dwóch stronach ( to zależy od rozdziału) znajdują się listy z przypisami. Przyznam, że bardzo ułatwia to późniejsze wyszukiwanie konkretnych publikacji. Jednak to co cechuje książkę Laszlo Bocka to luz i absolutny brak zadęcia czy też snobizmu. Takie opowiadanie o pracy ani trochę nie nudzi. Mimo, że kwestia zatrudniania pracowników i zarządzania kadrami nie leży w sferze moich zainteresowań to temat pracy w Google już tak. Czytając „Praca rządzi” dowiedziałam się wielu dziwnych i ciekawych rzeczy, o których mogę teraz dyskutować godzinami ( i brylować w towarzystwie 😀 ).

PODSUMOWANIE
Książka Laszlo Bocka jest niewątpliwie godna uwagi, ale pod względem ciekawostek i anegdot o firmie Google. Dla osób trudniących się organizacją zasobów ludzkich ta książka okaże się czymś więcej niż jedynie zbiorem opowiastek o googlowym świecie. Rekruterzy zdecydowanie wiele wyniosą z lektury tej książki, która jest naszpikowana celnymi spostrzeżeniami i wskazówkami. Osobiście w kilku kwestiach się zainspirowałam i myślę, że niektóre techniki zastosuję organizując swoją pracę. Niemniej jednak „Praca rządzi” to książka bardzo ciekawa i jest świetną lekturą „naszych czasów”. Praca obecnie nabiera innego znaczenia i ten aspekt w książce jest dobrze wyeksponowany. Bez szumnego tytułu książka wypadłaby lepiej, ale rozumiem, ten marketingowy haczyk. „Praca rządzi. Jak robimy to w Google” brzmi o wiele lepiej ( tak myślę).

Przydatność do spożycia: 6/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Insignis

JELENKA.PL

OKŁADKOWE OBIECANKI CACANKI
Okładkowe obietnice rzadko kiedy się spełniają....

• Popularnonaukowe
  • Rozwój
  • Technologia/Ekonomia/Polityka/Kultura/Świat

Laszlo Bock Praca rządzi! Metody Google'a, które odmienią twoją pracę i życie Zobacz więcej