Ojciec Brown. Detektyw w sutannie

Tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel
Wydawnictwo: Replika
The Father Brown Stories
soursoup1991

Ojciec Brown, skromny, szczery i przesympatyczny ksiądz, posiada niebywałą zdolność do rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych zagadek kryminalnych. W nieprzeciętnej błyskotliwości leży tajemnica jego sukcesu. Wpada na trop przestępcy wyobrażając sobie, że znajduje się w jego umyśle. Jest zawsze tam, gdzie powinien być najlepszy detektyw, dziwnym trafem często pojawia się na miejscu zbrodni jako pierwszy. I nie wątpi, że zawsze można uzyskać przebaczenie i odkupienie…
Na motywach opowiadań o księdzu Brownie powstał rewelacyjny serial telewizyjny „Ojciec Brown” z Markiem Williamsem w roli tytułowej.

źródło opisu: http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=58

źródło okładki: http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=58

Aneta | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Jak zwietrzyć niebezpieczeństwo i odnaleźć drogę do prawdziwych przesłanek zbrodni? Czy można widzieć więcej niż inni, gdy używa się w rozumowaniu metody dedukcji? Sherlock Holmes powiedziałby, że jak najbardziej. Ojciec Brown podpisuje się pod tym obiema rękami.

Bohaterem zbioru opowiadań zawartych w tej książce jest niezwykle skromny ksiądz, obdarzony nieprzeciętnymi umiejętnościami do rozszyfrowywania najtrudniejszych zagadek kryminalnych. Czasem wystarczy jeden drobiazg, by dotrzeć do źródła wydarzeń. Ten drobiazg jest zwykle niezauważany, stąd tak wiele niewyjaśnionych zbrodni. Ojciec Brown wykorzystuje swój wewnętrzny spokój, wprawne oko i błyskotliwy umysł do wyciągania wniosków z detali. Przy tym wykazuje niebywałą empatię, a swą niezłomną wiarą nienachalnie zaraża najbardziej zatwardziałych niedowiarków. Bo każdy zasługuje na drugą szansę i nie należy skreślać z listy odkupionych, tych chwilami zagubionych... Więcej w linku:...

Justyna | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Jest to zbiór opowiadań o detetywie ksiedzu Brownie. Ksiądz potrafi rozwikłać najtrudnijesze zagadki. Dzięki duchownemu Flambeau złodziejaszek biżuterii zrezygnował ze złej drogi i stał się detektywem i przyjacielem księdza. Duchowny potrafi szybko dojść do wniosków w czasie wielu zagadek kryminalnych. Jego styl prowadzenia sledztwa potrafi wzbudzić wątpliwości u policji. Najciekawszym śledztwem było rozpoznanie przyczyny śmierci pewnego starszego pana. Wszystko wskazywało na mordertwo. A tak nie było. Minusem książki są długie opisy, ale to się da wytrzymać.Książka wzbogaca wiedzę czytelnika o życie i obyczaje w XIX wiecznej Anglii i nie tylko.Ksiądz Brown nawiazuje do Ojca Mateusza z serialu pod tym samym tytułem Polecam.

Monika | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Książkę tę zaczęłam czytać już kilka miesięcy temu, składa się ona z kilkunastu opowiadań, całkowicie od siebie niezależnych, więc po przeczytaniu kilku z nich, które nie trafiły w mój gust, odłożyłam ją na półkę. Kilkanaście dni temu natknęłam się natomiast na serial Ojciec Brown z cudownym Markiem Williamsem. Dobrze rozrysowana postać, ciekawe ujęcie zagadek kryminalnych popchnęło mnie do dania książce, będącej podstawą serialu, drugiej szansy. Podsumowując – K.G.Chesterton do A.Christie się nie umywa. Bohater jego książki czasem po dwóch stronach już wie kto jest przestępcą, niestety wskazówek jest tak mało, że praktycznie niemożliwe jest samodzielne rozwikłanie zagadki, a szkoda bo niektóre opowiadania można by tylko nieco rozwinąć by zapewnić solidną rozrywkę czytelnikowi. Książka nie jest stratą czasu, ale w tym wypadku to serial zdecydowanie bardziej polecam.

Magdalena | 2016-08-27

Na początek września mam dla Was niezwykłą propozycję, jaką bez wątpienia będzie „Ojciec Brown. Detektyw w sutannie” Gilberta Keitha Chestertona od Wydawnictwa Replika.

To powieść na motywach której powstał serial telewizyjny „Ojciec Brown” z Markiem Williamsem w roli głównej. Mnie z kolei powieść ta przypomina zmagania „Ojca Mateusza” z rożnymi zagadkami. Ale wróćmy ze świata filmowego do samej książki.

Ojciec Brown na niebywały zmysł do rozwiązywania nawet najtrudniejszych kryminalnych przypadków, a pomimo tego cechuje go niebywała skromność. Zauważa nawet najmniejsze detale, które są właśnie kluczem do sukcesu w tropieniu sprawców. Detektyw w sutannie wykorzystuje również swój spokój i opanowanie, ale również potrafi wyciągać trafne wnioski nawet z błahych z pozoru rzeczy. Cechuje go także empatia do ludzkich problemów, a wiara, którą szerzy w sposób prawie niezauważalny dosięga każdego. Każdy przecież zasługuje na drugą szansę, na poprawę swoich czynów i nawrócenie, a...

odSłońKulturę | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Blogosfera, Free
Przeczytana: 06 września 2016

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Głównym powodem jest fakt, że Ojciec Brown znalazł się na 57 miejscu wśród 100 najlepszych powieści kryminalnych wg MWA (Mystery Writers of America). Książka bawi, intryguje, pokazuje świetnie skonstruowane wątki i historie z początku XX wieku. Nie zabrakło kryminalnych zagadek, które uwielbiają wszyscy miłośnicy thrillerów. Książkę z kolei czyta się bardzo lekko, język jest plastyczny, przyjemny, wertujemy stronę za stroną, aby poznać kolejną historię detektywa w sutannie. Książka jest niesamowita! Jeżeli więc poszukujecie lektury na jesienne popołudnia, która nie bez powodu znalazła się w kanonie bestsellerów i klasyków, zdecydowanie polecam Wam Ojca Browna.

Bogusława Pawłowska
www.odslonkulture.pl

Homeryckie | 2017-03-14

Dobra, a nawet bardzo dobra powiastka filozoficzna ubrana w szatki absurdalnych kryminałów.

Bosy | 2017-08-13
Przeczytana: 20 sierpnia 2017