Przypomnij mi kim jestem

Wydawnictwo: Wielka Litera
We Are Not Ourselves
9788330320659
Ag2S

„Rozdzierająca debiutancka powieść… Szczera, intymna opowieść rodzinna, która wstrząsa aż po rdzeń. Janet Maslin, New York Times Długa, cudowna, epicka, pełna miłości i troski jedna z najlepszych powieści tego roku. New York Times Book Review Eileen Tumulty, rocznik 1941, mieszka w Queens razem z rodzicami, imigrantami z Irlandii. Atmosfera w ich rodzinie, podgrzewana tabunem gości...

Janet Maslin, New York Times

New York Times Book Review

Eileen Tumulty, rocznik 1941, mieszka w Queens razem z rodzicami, imigrantami z Irlandii. Atmosfera w ich rodzinie, podgrzewana tabunem gości przewijających się przez mieszkanie i morzem wypitego alkoholu, oscyluje między udręką a euforią. Eileen obiecuje sobie, że nie popełni błędów swoich rodziców. Wydaje się, że drzwi do wymarzonego świata elit otworzy jej ujmujący, choć introwertyczny naukowiec Ed Leary. Kiedy się pobierają, Eileen zaczyna naciskać na męża, aby chciał więcej: lepszej pracy, lepszych przyjaciół, lepszego domu. Jednak Ed nie zamierza stawać w tym wyścigu. Precyzyjne zaplanowane życie Eileen zaczyna wymykać się spod kontroli, a z czasem pogrąża się w ciemności. Eileen, Ed i ich syn, Connell, rozpaczliwie próbują zachować pozory normalnej egzystencji i wbrew wszystkiemu pielęgnować wizję przyszłości, którą sobie wymarzyli.

Poruszający debiut, imponujący rozmachem i odwagą w kreowaniu postaci. Wielokrotnie nagradzany, zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników, lądując na amerykańskich listach bestsellerów i w zestawieniach najważniejszych książek roku.

To znakomite dzieło przypomina nam, że życie jest czymś więcej niż spisem zwycięstw i porażek, że żyjemy, żeby kochać i być kochanym, i że musimy wciąż sobie o tym przypominać, zanim umkną nam ostatnie szanse.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,145/przyp...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,145/przyp...»

zolzowata_franca | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Powieść, którą dziś pragnę Wam zaproponować w 2014 roku trafiła na listę najważniejszych książek według "New York Times", "Publisher Weekly" i "Washington Post", by w szybkim tempie stać się bestsellerem.

"Przypomnij mi kim jestem" to opowieść o Eillen Tumulty, która urodziła się w rodzinie irlandzkich imigrantów. Mieszkają w Quenns, ojciec pracuje w barze, matka sprząta i pracuje w cukierni. Eillen obserwuje, jak matka wpada w nałóg alkoholowy, po wcześniejszym poronieniu. Stosunki pomiędzy rodzicami są nieznośne. Rodzice mijają się, każde żyje własnym życiem. Eillen w swych marzeniach widzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Planuje, że jej życie będzie inne, nieszablonowe i mocno dąży, by tak się stało. Jako, że nauka nie sprawiała jej nigdy problemów, kończy studia pielęgniarskie. Przy pomocy przyjaciółki poznaje Eda, który zdecydowanie odbiega osobowością od dotychczas poznanych mężczyzn. Jest naukowcem, nie powala może swoim wyglądem, choć jest przystojny. Dla Eillen...

jeke | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Matthew Thomas urodził się i wychował w Nowym Jorku. Jego debiutancka powieść ,,Przypomnij mi, kim jestem" została nominowana do wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku znalazła się wśród najważniejszych książek według ,,New York Times", ,,Washington Post", ,,Esquire", ,,Publisher Weekly", ,,Entertainment Weekly". Szybko stała się bestsellerem.

Eileen Tumulty urodziła się w rodzinie irlandzkich imigrantów mieszkających w Queens. Jej ojciec pracuje w barze, a matka sprząta biura, pracuje też w cukierni. Po poronieniu matka zaczyna pić i pije jeszcze więcej niż ojciec, który nie stroni od mocnych trunków. Eileen w wieku dziesięciu lat zajmuje się już domem-gotuje, sprząta, pierze, robi kawę matce, podaje aspirynę i opiekuje się nią, gdy jest pijana. Przez dom Tumultych przewijają się członkowie rodziny i znajomi przybywający z Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia w Ameryce. Mieszkają w ich malutkim mieszkaniu dopóki nie znajdą pierwszej pracy i własnego lokum.

Eilleen marzy o...

nellanna | 2017-03-17

Nie zachwyciła mnie tak bardzo jak recenzentw. Epicka, owszem ale nie tak jak na przykład "Grona gniewu". Własciwie sedno treści pojawia sią, zapowiadane długo i ja sie go domyśliłam, w połowie ksiazki. Nie zdradzę w czym tkwi problem, nie chcąc nikomu psuć przyjemnosci czytania, poza tym na pewno uczyni to lub uczynił już jakis inny ktoś, nie do końca rozumiejący na czym polega życzliwość.

artdeco | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

prawie perfekcyjny opis zycia rodzinnego z chorym na Alzheimera, prawie perfekcyjny, bo ksiazka stanowczo zadluga, 620 stron czasami zbednych, zbyt dokladnych opisow.

Przypomnij mi, kim jestem to wspaniała powieść o rodzinie, która wiele przeszła, by znaleźć miejsce godne życia. To szczera i piękna opowieść o życiu, miłości, rodzinnych perypetiach, dążeniu do szczęścia i lepszego życia. Niesamowita historia skłaniająca do wielu refleksji. Drogi Czytelniku, gdziekolwiek będzie, pamiętaj kim jesteś. Gorąco polecam!

Więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2017/01/przypomnij-mi-kim-jestem-matthew-thomas.html

anetapzn | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Przypomnij mi, kim jestem to faktycznie (zgodnie z tym, co wydawca napisał na okładce) poruszający debiut, imponujący rozmachem i odwagą w kreowaniu postaci. Po skończeniu lektury jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki.
Nic dziwnego, iż była ona wielokrotnie nagradzana, zdobyła uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników, zajmowała poczesne miejsce na listach bestsellerów i w zestawieniach najważniejszych książek.
Akcja toczy się w okresie od lat 50. XX wieku, aż do czasów nam współczesnych, a konkretnie do roku 2011. Miejscem akcji jest Nowy Jork, Wielkie Jabłko, miasto, które nigdy nie zasypia. Ponieważ akcja rozgrywa się przez ponad pół wieku, siłą rzeczy sam NJ ulega zmianom i to wielkim.
Thomasowi w doskonały sposób udało się owe przemiany ukazać. To jeden z wielkich atutów powieści.
NJ od dawna przyciągał ludzi, wszelkich ras, wyznań, profesji. Jedno ich łączyło - chęć życia w tym mieście i spełnienia marzeń. Razem z autorem wędrujemy po tym wielkim mieście śladami różnych...

maga7474 | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Każdy z nas marzy o "lepszym". Pracy, domu, wakacjach, funduszach, czasami partnerze. Każdy ma swoją listę, krótszą lub dłuższą, "lepszego". Marząc o lepszym, żyjąc tym co będzie - nie dostrzegamy teraźniejszości. Stwierdzenie jakże banalne i jakże oczywiste. Ale ta powieść pokazuje, jak tracimy życie nie będąc tu i teraz, nie odsiewając istotnego od ulotnego. Zmusza do refleksji nad własnym życiem, własnymi wyborami, decyzjami, oczekiwaniami wobec innych.
Dobrze skonstruowana, obszerna, zwykłymi historiami dotyka tego, co w życiu najważniejsze. Zdecydowanie polecam.

małgosia | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Książka z serii niełatwych i nieoczywistych. Walka o marzenia a może raczej o przerośnięte marzenia ... choroba ... strach ... wiele emocji w tej książce. Nie można jakoś krótko i dosadnie powiedzieć tak czytajcie lub nie dajcie sobie spokój. Ale powiem weźcie do ręki jeśli chcecie pomyśleć o tym co może być dla niektórych sensem życia i czy warto dążyć do takiego celu ...

Panna Jagiellonka | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Główną bohaterką jest Eileen, a później także Connel - jej syn. Powieść zaczyna się od dzieciństwa bohaterki dzięki czemu jesteśmy w stanie zrozumieć jej materializm i brak czułości. Gdy wychodzi za mąż robi to z rozsądku, ponieważ wierzy, że z Edem będzie mogła godnie żyć, jednak on ma inne podejście i nie przyjmuje składanych mu propozycji awansu tlumacząc, że lubi swoją pracę i tak mu dobrze. Akcja przenosi się kilka lat do przodu i życie rodziny zaczyna się zmieniać, Eileen spełnia jedno ze swoich marzeń przeprowadzając się do prestiżowej dzielnicy, a tymczasem lekarze diagnozują u Eda Alzheimera. To, co dzieje się przez dalszą część książki dosłownie ściska za serce. Mój dziadek chorował na Alzheimera więc doskonale rozumiałam przez co przechodzili Connel i Eileen. Czytałam o postępującej chorobie Eda i płakałam gdy...
Przeczytałam naprawdę piękną historię.

Opinia pochodzi z mojego instagrama.

Panna Jagiellonka

Cantata | 2017-03-23
Przeczytana: 22 marca 2017

Ostatnio mam szczęście bo trafiam na same powieści, które chwytają mnie za serce. Tak było i w tym przypadku. Do powieści obyczajowych podchodzę zazwyczaj ze sceptycyzmem. Boję się, że albo będą przerysowane albo nudne albo nafaszerowane opisami jak świąteczny keks rodzynkami, czego wręcz nie znoszę. Tym razem od samego początku wiedziałam, że to jest to. Jak na książkę obyczajową mamy tutaj mnóstwo zwrotów akcji, szybkie tempo narracji i fabułę, która wciągnie większość czytelników- nawet tych bardziej wymagających. Dodam, że w książce poruszony jest temat, który dotyczy dużą część naszego społeczeństwa oraz ich rodziny- choroba Alzheimera. Zagadkowa choroba, nieuleczalna i straszna, która wymaga wkładu pracy i uczuć od członków rodziny, zrozumienia i miłości. Oraz oczywiście cierpliwości. Ta książka nas tego uczy.

Pelna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/03/przypomnij-mi-kim-jestem-matthew-thomas.html