Koniec świata i hard-boiled wonderland

Tłumaczenie: Anna Horikoshi
Wydawnictwo: Muza
世界の終わりとハードボイルド・ワンダーランド
9788373199545

Inne wydania

Haruki Murakami postanowił zmierzyć się z gatunkiem science-fiction. Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu, który polegał na wszczepieniu do ludzkiego mózgu elektrody rozszyfrowującej zakodowane tajne informacje. Eksperyment spowodował, że bohater posiada jak gdyby dwie świadomości. Powieść została skonstruowana tak, by pokazać dwa równoległe światy, w których żyje narrator: rozdziały, których akcja rozgrywa się w różnych miejscach, napisane różnymi stylami, przedstawiają na zmianę przeżycia obydwu „ja” postaci. Na początku, kiedy nie jeszcze nie wiemy dokładnie, o co chodzi, wydaje się, że historia ma po prostu dwóch bohaterów, z jakichś powodów opisanych w jednej książce. Dopiero później pojawiają się elementy, wspólne obu opowieściom, dowodzące związku między nimi. Takim elementem są na przykład nieziemskie wizje płaczących, jarzących się czaszek jednorożców – magiczne motywy są dla twórczości Murakami bardzo charakterystyczne.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2006

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=40830

Marlena | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Murakami operuje przyjemnym warsztatem pisarskim - jego styl i język sprawiają, że w powieść z gatunku S-F łatwo uwierzyć; trochę jak z Marquezem, u którego nawet deszcz żółtych kwiatów nie burzy realizmu.
Dwa równoległe, kompletnie różne od siebie światy, dwie historie zbieżne jedynie w kilku punktach za sprawą głównego bohatera dopasowują się do siebie niczym elementy układanki. Znów jednak narzekać będę na notę od wydawcy na okładce książki Murakamiego, bo jeśli ją przeczytacie, połączenie obu światów przyjdzie Wam zbyt łatwo i zbyt szybko (całe szczęście, nauczona poprzednimi doświadczeniami, przeczytałam notkę dopiero na końcu).
Trudno mi nie zgodzić się jednak z opinią Tadeusza, że książka (a zwłaszcza świat Hard-boiled) jest trochę przeładowana motywami z różnych stylistyk - eksperymenty, szalony naukowiec, tajemniczy podziemny świat rodem z legend, elementy sensacji, spiski, tajne organizacje - chyba trochę tego za dużo. Zdecydowanie część o Końcu Świata bardziej mi się...

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-18
Przeczytana: 17 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość wczesne dzieło /1985/, nagroda Tanizaki, napisana pomiędzy "Przygodą z owcą" /1982/, a "Norwegian Wood" /1987/. Znajomość póżniejszych dzieł utrudnia obiektywną ocenę, gdyż jesteśmy znowu w świecie względności czasu, myśli i wyobrażeń, tak onirycznych, jak i na jawie, a najczęściej w trudnym do zdefiniowania stanie pośrednim. Relację między skutkami nurtujących nas myśli a czasem Murakami przedstawia w sposób dość przerażający: /str.334/ /530/

„W świecie myśli nie ma czasu. Tym właśnie różni się on od świata snów. W świecie myśli można w jednej chwili zobaczyć wszystko. Myślami można objąć wszechświat. Można doświadczyć nieskończoności. Albo zatoczyć koło i kręcić się po nim bez końca."

Nie powinno się wpadać w pesymizm, szczególnie, gdy jest się młodym i dlatego należy skorzystać, z jakże słusznej uwagi autora, że...: /87/

"- Popęd seksualny to źródło energii. Nie ma co do tego...

yokopoko | 2010-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsza książka Murakamiego, z jaką miałam okazję się zetknąć... Wrażenia niesamowite. :) Dwie przeplatające się wzajemnie opowieści, rozgrywające się w dwóch różnych światach, mających jednak ze sobą coś wspólnego. Pięknie ukazane Miasto, istniejące tylko w podświadomości głównego bohatera, wraz ze swoimi mieszkańcami i tajemniczymi zwierzami. Całość trzyma w napięciu do ostatniej chwili, nie poszłam spać, dopóki nie skończyłam i nie dowiedziałam się, jak cała historia się zakończy. :) Zdecydowanie polecam!

Bastete | 2011-11-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

„Przeczytaj” – to chyba jedyne słowo, którym powinno zachęcać do lektury tej książki. Musicie tylko wiedzieć, do kogo mówicie, ale po przeczytaniu tej książki powinniście umieć poznać inne osoby, które szczerze ją docenią.
Można jeszcze dodać „Nie spodziewaj się czegokolwiek, co do tej pory widziałeś/aś – ta książka łamie schematy”.

Zapraszam do lektury.

To było moje pierwsze spotkanie z Murakamim. Nie zaglądałem na tył okładki, nie czytałem oficjalnych recenzji. I cieszę się z tego niezmiernie. Nie na darmo na niespodziankę czeka się z zamkniętymi oczami. Po co psuć sobie przyjemności?

Tak samo jest z „Końcem świata” i z „Hard-boiled wonderland”. Dlaczego oddzielnie? A dlaczego nie? : ) Nie szukajmy klamry, znajdzie się sama. Zatopmy się w dziwny świat, i dziwną wizję świata. Śledźmy losy człowieka obdarzonego umiejętnością kodowania informacji i losy człowieka obdarzonego mocą czytania snów. Kto ich tym obdarzył? I co jest ważniejsze? A może… A może jednorożce istnieją...

Tania | 2014-05-21
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Długo nie umiałam się w nią wciągnąć. Gdy to już nastąpiło, nie mogłam się z kolei od niej oderwać. Nie jest to jednak moja ulubiona powieść Murakamiego.

slashie | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dopiero zaczęłam swoją przygodę z Harukim Murakami i jestem bardzo zadowolona z wyboru tej książki jako jednej z pierwszych. Przedstawiony w niej świat zupełnie odbiega od naszych realiów. Im dalej zagłębiałam się w świat fikcji tym bardziej skłaniało mnie to do refleksji nad moim codziennym życiem.

W książce przedstawione są 2 światy: podświadomość głównego bohatera oraz rzeczywistość w której żyje. Na początku wydawało mi się że czytam dwa różne opowiadania, natomiast z upływem czasu i pochłonięciu wielu stron zrozumiałam jak bardzo te światy są ze sobą powiązane.

Trzyma w napięciu do samego końca. Serdecznie polecam! :)

Lilia Światła | 2016-05-16
Przeczytana: 14 maja 2016

Jest to kolejna książka Murakamiego, którą przeczytałam, i niestety przyznaję, że moja początkowa fascynacja autorem ciągle spada. Co prawda dalej ogromnie cenię światy, które tworzy Murakami. Jednak widzę powtarzające się elementy, które sugerują mi braki w budowaniu postaci i szczegółowego opisu (każdy bohater ma jakieś dziwaczne, nieco neurotyczne zachowania i zwraca uwagę na wygląd uszu, chyba w każdej przeczytanej przeze mnie książce pojawiały się studnie, koty i pozbawione uczucia opisy seksualności). Nie ukrywam, że te wszystkie mankamenty są dla mnie przykre, bo tworzone przez autora światy są nadal dla mnie ogromnie porywające i chciałabym się w nich zanurzać, a jednocześnie nie chciałabym znów spotykać się np. z „suchą” seksualnością.

Aria | 2010-08-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)

„- Czy ja też mogłabym wejść do tej twojej ograniczonej wizji? - zapytała.
- Oczywiście, każdy może do niej wejść i każdy może wyjść - odparłem. - To właśnie jej zaleta. Tylko wchodząc, wytrzyj buty i zamknij drzwi, kiedy będziesz wychodzić."*

Książka składa się z dwóch, na pierwszy rzut oka nie połączonych ze sobą, historii. Nieparzyste rozdziały opowiadają historię pod tytułem „Koniec świata", a parzyste - „Hard-boiled Wonderland". Murakami nie pokazuje wprost powiązania między nimi - to, co zobaczycie, zależy tylko od was samych.

O czym jest ta książka? Utrzymana w stylu fantastyki, surrealizmu i psychodeliczności, mówi o człowieku, jego świadomości i podświadomości. To książka, która nie ma w sobie ani krzty schematu. Upadłam na kolana przed geniuszem Murakami i przed jego wyobraźnią.

Z początku czułam lekki zgrzyt mojej Europejskiej świadomości z atmosferą japońskiej książki. Lecz to szybko minęło, a mój umysł pogrążył się w spokoju, opanowaniu i równowadze kultury...

tivrusky | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Haruki Murakami, mając trzydzieści sześć lat, po wydaniu trzech powieści (z których, w naszym pięknym, nadwiślańskim kraju dostępna jest niestety tylko jedna), zapewniających mu jako taką popularność, zabrał się do pracy i w roku pańskim 1985 napisał książkę idealną. Tak, mowa o "Koniec świata i Hard-boiled wonderland".
Jeśli ktoś czyta tę opinię, a książki jeszcze nie czytał, niech przerwie teraz i ją przeczyta. Teraz. Poważnie. Bez czytania noty na tylnej okładce - w ciemno - brać i czytać.

Książka składa się z dwóch osobnych historii - jedna dzieje się w świecie rzeczywistym. Choć rzeczywistość owego świata można poddać sporym wątpliwościom - porównałbym ją do tej, która pojawia się już w "Przygodzie z Owcą". Bohater zostaje wessany w sytuację wyjątkowo niekorzystną, z której, na dobrą sprawę nie ma dobrego wyjścia, a całość pogarsza fakt, że coś niedobrego dzieje się z jego podświadomością... jedyne światełko w tunelu, jak to błysk w ciemności, prowadzi pod ziemię, w zupełnie...

Michał | 2011-02-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Japonia

Oryginalna nawet jak na Murakamiego książka. Nie przepadam za fantastyką i z początku zabrałem się za tą powieśc tylko dlatego, że to ukochany Murakami przecież. Jednak znalazłem się w świecie, którego nie chciałem opuszczać. Na pewno do tego świata wrócę, gdyż nie poznałem tam wszystkiego.

Dobrze wyjść z pisarzem: Haruki Murakami

Tak, tak, można się z niego śmiać. Ale śmiejąc się, też można czytać. Dziś o jednym z moich ulubionych pisarzy, który zawsze mnie bawi i zadziwia – o pisarzu, który ożywił postaci z etykiet produktów spożywczych i autorze, który bardzo dba o higienę osobistą swoich bohaterów. To nie może być o nikim innym niż o Harukim Murakamim.