Siostry

Wydawnictwo: Kontra
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
moch

Powieść jest historią dwóch sióstr przyrodnich, podobnych zewnętrznie, różnych charakterami. Ze wspólnej matki, ex-aktorki, o trudnej do ustalenia biografii a nawet narodowości, bo ustawicznie „życie zmieniała w teatr” – starsza siostra, Pola, miała ojca Żyda. Jeśli chodzi o formę, Siostry są eksperymentem. Autorka wychodzi z dwóch założeń: 1) że najbardziej „realistyczna powieść” jest także...

Jeśli chodzi o formę, Siostry są eksperymentem. Autorka wychodzi z dwóch założeń: 1) że najbardziej „realistyczna powieść” jest także skrótem i wyborem fragmentów, którym jedynie nadaje się pozory ciągłości; 2) że ludzie bardzo rzadko w życiu bywają pierwszoplanowymi bohaterami zdarzeń. Czują się takimi w dzieciństwie, egocentrycznym z natury, w miłości, i zawsze wobec własnej śmierci. Reszta życia upływa na marginesie cudzych zdarzeń. Autorka postanowiła więc zerwać i z pozorem ciągłości powieściowej, i z pozorem pierwszoplanowości przez całe życie jej bohaterek.

Siostry składają się z dziesięciu opowiadań, z których każde ma swoją pointę, ale tylko w pierwszym i ostatnim siostry są ich głównymi bohaterkami. W innych przesunięte są na drugi, czy trzeci plan, w obręb cudzej historii. Historii dziwnej przyjaźni starego kota i kulawego kruka na przykład. Historii przez wiele kobiet kochanego niczyjego dziecka. Historii przestępcy wojennego, ukrywającego się w pustej klatce we włoskim zoo, którego zdradził wystraszony kondor… Na tle i w świetle tych „cudzych historii” plastycznieją postacie sióstr, a fragmenty życia w epizodycznych rolach układają się w chronologiczną całość. Ta kompozycja poza eksperymentem formalnym pozwoliła autorce dotknąć wielu problemów, bez obciążania książki ich balastem.
Barbara Toporska

źródło opisu: http://wydawnictwo-kontra.net/Toporska/siostry.html

źródło okładki: http://wydawnictwo-kontra.net/Toporska/siostry.html

Nina Sefardynowicz | 2016-10-26
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Wielkim atutem tej powieści (poza fabułą) jest ambitny język literacki. Na prawdę książka nie tylko dla koneserów, ciekawe losy kilku postaci, które jak to bywało podczas wojny najbardziej się komplikowały. Bardzo mocno polecam. Nie wiem dlaczego u nas Barbara Toporska jest autorką praktycznie nieznaną, a pozycję książkową "Siostry" - mogłabym, jako minister edukacji, spokojnie zaliczyć do kanonu lektur obowiązkowych. No może dla tych dzieci już trochę starszych :).

moch | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Siły sensu, 2016