Stary Dom

Wydawnictwo: Wolne Lektury
olaf2009

Nieskończone, ciągłe zgrzyty, hałas, tętent kroków. Roją się ludzie jak mrówki, brzęczą jak bąki gderliwe. Szum, zgiełk w korytarzach Starego Domu, a ja muszę słuchać tego wszystkiego. Oczy zamknąć można…. przez uszy przenika wszystko. Chwytają każdy jęk, każdą skargę, każdą kłótnię. Najbłahsza sprawa dostaje się do mózgu i rozgrywa się tam, rozkłada swe akta… Występuje oskarżyciel, obwiniony, obrońca, ława przysięgłych zasiada… Twoje zaś akta człowiecze, twe własne, najdroższe sprawy spycha woźny brutalnie na ziemię. Gdy zaś mieszkańcy Starego Domu chcą tańczyć, to chociaż masz w duszy pogrzeb dnia tego, musisz wycinać hołubce. Uszy to straszny wynalazek… straszny!

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mirandola-tropy-stary-dom/

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mirandola-tropy-stary-dom/

olaf2009 | 2016-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Narrator i główny bohater opowiadania przedstawia i pisze o Starym Domu tak, że można go interpretować dosłownie jak i w przenośni. Opowiadanie ma więc charakter symboliczny. Drugim motywem opowiadania jest filozofia życiowa narratora, która choć wydaje się śmieszna, to jednak u jej podstaw leżą bardzo ważne dla człowieka pytania egzystencjalne, dlatego uważam opowiadanie jest ponadczasowe.

Na półkach