Na jasnym brzegu

Okładka książki Na jasnym brzegu Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Na jasnym brzegu
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
33 str. 33 min.
Wolne Lektury
Wolne Lektury
2015-01-01
2015-01-01
33 min.
Monte Carlo malarstwo miłość

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Akcja opowiadania toczy się we Włoszech. Treścią noweli są miłosne perypetie blisko pięćdziesięcioletniego Polaka, artysty - malarza Świrskiego. Zakochuje się on w trzydziestopięcioletniej wdowie Helenie Elzen, która przyjmuje jego oświadczyny, mimo że ma wielu wielbicieli. Wkrótce jednak przekonuje się, jaką egoistką jest jego wybranka. Świrski porzuca ją i wiąże się z młodziutką Włoszką polskiego pochodzenia, Marynią, swoją modelką.

Nawet w romansie Sienkiewicz porusza patriotyczne nuty.

Nawet w romansie Sienkiewicz porusza patriotyczne nuty.

Opinia pana Wojciecha Gołębiowskiego na temat Sienkiewicza jest karygodna. A nowela bardzo dobra, tylko starym komunistom motyw patriotyzmu może się nie podobać.

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/na-jasnym-brzegu/
Nie jestem rozmiłowany w twórczości Sienkiewicza, tym bardziej, że pamiętam opinie o nim Gombrowicza i Brzozowskiego:
GOMBROWICZ : „...nigdy nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego. To HOMER drugiej kategorii..”;
BRZOZOWSKI: „klasyk warstwy znajdującej się w upadku; skończony przez swą ograniczoność; plastyk przez ślepotę; artysta przez bezwiedny egoizm; parodysta; klasyk polskiej ciemnoty i szlacheckiego nieuctwa.. ..Popularność Sienkiewicza.. ..to zaraza szlacheckiego lenistwa duchowego..”
Kibicuję natomiast Fundacji Nowoczesna Polska, która „Wolnymi Lekturami” odwala kawał dobrej roboty. Ujrzawszy nową pozycję postanowiłem ją przeczytać i swoje „trzy grosze” na LC udostępnić, tym bardziej, że na razie ma skromne notowania: 6,75 (4 ocen i 1 opinia)
Z notki Wydawcy:
„Nowela Henryka Sienkiewicza (1846–1916) z roku 1897, wnikliwie ukazująca skomplikowane relacje damsko-męskie, a przy tej okazji prezentująca egoizm i płytkość motywacji oraz zachowań ludzkich…..”

Skomplikowane nie za bardzo, lecz gdybym nie znał autora, to bym postawił na Rodziewiczówną. Romansidło, przy którym wzruszyłem się jak stary siennik, a do tego dziadek, 92-letni patriota, weteran napoleoński, którego widok potęguje „miłość” 48-letniego Świrskiego do ok. 18-letniej wnuczki - Polki, przepełnił miarę i mój płacz zmienił w szyderczy śmiech.
Piękne patriotyczne opowiadanie za które Rodziewiczównej dałbym 10 gwiazdek, lecz, że to sam Sienkiewicz, to PAŁA!!
Gorąco polecam, bo kochać Sienkiewicza za Trylogię łatwo, a trzeźwo ocenić coś takiego trudno.

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/na-jasnym-brzegu/

Dobra. Mocna.

Dobra. Mocna.

Wyzwanie LC na maj (krotka forma)

Wyzwanie LC na maj (krotka forma)

• Obyczajowe
  • 🌟 Nagrody Nobla
  • Literatura piękna
  • 📚 Posiadam - E-booki
  • EBook
  • • 🧩 Opowiadania / Nowele

Dodaj cytat z książki Na jasnym brzegu