Zgłosuj na książki roku 2017

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Bartek

Bartek | 2016-07-29

W 1956 roku siły kontrrewolucyjne na Węgrzech podjęły próbę przywrócenia kapitalizmu. Kontrrewolucjoniści podjęli walkę zbrojną przeciw władzy ludowej. Komuniści byli linczowani przez faszystów i innych reakcjonistów. Kontrrewolucjoniści liczyli na wsparcie imperialistycznego Zachodu i nawoływali do bezpośredniej interwencji militarnej. Czekali na wojska z Zachodu, a doczekali się ze Wschodu. Z internacjonalistyczną pomocą dla władzy ludowej przybyła Armia Czerwona, która stłumiła kontrrewolucję. Socjalizm na Węgrzech został obroniony, imperializm dostał po łapach.
Nowa ekipa rządowa rozpoczęła naprawę państwa i gospodarki.
Autor przybliżył przyczyny, przebieg i skutki kontrrewolucji na Węgrzech 1956 roku oraz proces odnowy po jej stłumieniu.

książek: 1940
asiula1000 | 2016-07-29