Stambulska recepcja Arabskiej Wiosny i idei „tureckiego modelu” demokracji

Wydawnictwo: Libron
historia
relpsyche

Praca Karola Kaczorowskiego w istotny sposób wzbogaca naszą wiedzę o postawach i opiniach jakże ważnej części społeczeństwa tureckiego, tj. młodej inteligencji Stambułu. Turcja – jako pośrednik w kontaktach między stronami konfliktu bliskowschodniego, jako byłe mocarstwo kolonialne borykające się z dziedzictwem osmańskim w relacjach z arabskimi sąsiadami, jako państwo buforowe między Europą i Bliskim Wschodem, wreszcie jako członek NATO stojący wobec wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego (jakie niosły i niosą szyicka rewolucja islamska oraz rebelie Arabskiej Wiosny) – jest państwem kluczowym dla bezpieczeństwa strategicznego Bliskiego Wschodu oraz Europy. Analiza opinii społeczeństwa tureckiego w tak newralgicznym obszarze postaw wobec przemian w społeczeństwach swych sąsiadów jest niezwykle interesującym, ważnym i aktualnym wyzwaniem badawczym.

źródło opisu: libron.pl

Mariolka | 2017-02-20