Wielki Reset. Walki ze złotem i koniec systemu finansowego

Tłumaczenie: Jacek Lang
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Big Reset. Goldwars and the Financial Endgame.
biznes, finanse
Pm987

Rok przed bankructwem banku Lehman Brothers, w 2007 roku, Willem Middelkoop przekonywał, że kryzys kredytowy to tylko kwestia czasu. Obecnie przewiduje zbliżający się "wielki reset" światowego systemu pieniężnego. Zdaniem Middelkoopa system finansowy będzie potrzebował nowego zakotwiczenia przed 2020 rokiem. Dolar traci swój status światowej waluty rezerw, bezpieczną walutą nie jest już nawet...

Zdaniem Middelkoopa system finansowy będzie potrzebował nowego zakotwiczenia przed 2020 rokiem. Dolar traci swój status światowej waluty rezerw, bezpieczną walutą nie jest już nawet frank szwajcarski. Według autora reset zostanie zaprojektowany w taki sposób, by Stany Zjednoczone utrzymały znaczenie, przy jednoczesnym włączeniu do nowego systemu innych walut, takich jak euro czy juan. Najprawdopodobniej jednym z filarów światowego systemu pieniężnego ponownie stanie się złoto.

Dlaczego należy zakładać, że dojdzie do wielkiego resetu światowego systemu finansowego? Jak można zmienić międzynarodowy system pieniężny? Jak duże są chińskie rezerwy złota w porównaniu z zachodnimi? Czy Chiny nadal finansują Stany Zjednoczone? Dlaczego niektóre kraje rozpoczęły repatriację swojego złota z USA? Co się dzieje w czasie tak zwanych wojen walutowych? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się zadłużenia? Czy należy się obawiać dalszej represji finansowej? Czy złoto będzie częścią resetu?
Wielki reset systemu finansowego dla wielu będzie szokiem. Książka Willema Middelkoopa pomoże każdemu, kto zechce się do nadchodzącej zmiany dobrze przygotować.

"To wspaniała historia opisująca dzieje pieniądza i złota. Każdy powinien zrozumieć wnioski płynące z wywodu Middelkoopa"

Tobson | 2017-05-23
Przeczytana: maj 2017

Ciekawa książka opisująca funkcjonowanie międzynarodowego systemu walutowego i jego rychły "reset", czyli upadek pieniądza i zastąpienie go czymś, do czego ludzie mieliby większe zaufanie. Autor oczywiście wskazuje tu na złoto, jednak czyni to nie bez powodu. Uzasadnia to w pierwszym rozdziale przytaczając historię pieniądza oraz zalety złotych monet (złoto ma stałą siłę nabywczą dzięki zastosowaniom pozamonetarnym) nad papierowym banknotem bez pokrycia. Pozostaje przy tym obiektywny. Nie zauważyłem żadnych ideologicznych naleciałości podczas czytania.

Jest to książka pisana przez publicystę i insidera, stąd taki też ma charakter i do pewnego stopnia można traktować ją jako kronikę wydarzeń na finansowej arenie międzynarodowej. Autor wstrzymuje się od osądów, wskazuje jednak możliwe rozwiązania cytując niektóre wpływowe postaci. Bardzo zaintrygował mnie rozdział o wojnie ze złotem, gdzie opisany jest mechanizm zaniżania cen złota na rynkach inwestycyjnych poprzez rzucanie rezerw...

vatrasar | 2017-07-17
Maksymilian | 2017-06-19