Mrok. Powrót o zmierzchu. Uwięzieni

Okładka książki Mrok. Powrót o zmierzchu. Uwięzieni Lisa Jane Smith
Okładka książki Mrok. Powrót o zmierzchu. Uwięzieni
Lisa Jane Smith Wydawnictwo: Amber Cykl: Pamiętniki Wampirów (tom 4-6) Seria: Pamiętniki wampirów fantasy, science fiction
Pamiętniki Wampirów (tom 4-6)
Pamiętniki wampirów
Dark Reunion, The Return, Nightfall
Amber
2011-01-01
2011-01-01
Maja Kittel, Edyta Jaczewska

Okładka książki Bez maski Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez maski Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez słów Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez słów Clark Aubrey, Lisa ...
Okładka książki Bez szans Clark Aubrey, Lisa Jane Smith
Bez szans Clark Aubrey, Lisa ...

Okładka książki Nieśmiertelni. Miłosne Opowieści Wampiryczne Rachel Caine, Kristin Cast, Claudia Gray, Nancy Holder, Tanith Lee, Richelle Mead, Cynthia Leitich Smith, Rachel Vincent
Nieśmiertelni.... Rachel Caine, Krist...
Okładka książki Pocałunki z piekła Kelley Armstrong, Kristin Cast, Richelle Mead, Alyson Noël
Pocałunki z pi... Kelley Armstrong, K...
Okładka książki Piękne istoty Kami Garcia, Margaret Stohl
Piękne istoty Kami Garcia, Margar...
Okładka książki Wakacje z piekła Libba Bray, Cassandra Clare, Claudia Gray, Maureen Johnson, Sarah Mlynowski
Wakacje z piekła Libba Bray, Cassand...

Dziwna jest ta książka. Dałam jej 5 gwiazdek, ponieważ dokładnie połowa jest w porządku, a połowa jest do kitu. Historia nie jest taka płynna, jak to zwykle bywa, kiedy czyta się jakąś powieść. Akcja jakby się urywa, przeskakujemy troszkę w czasie, ciężko mi to nawet opisać. Do tego momentami jest koszmarnie nudna. Podczas lektury prawie przez cały czas myślałam o tym, co będę czytać w następnej kolejności. Ale żeby nie było tak gorzko, są momenty, które wciągają czytelnika. Elena musi zmierzyć się z naprawdę ciężkim przeciwnikiem, nie do końca wie kto jest jej sojusznikiem, a kto rzuca kłody pod nogi. Raczej nieprędko zabiorę się za ostatni tom.

Niestety sporo nielogiczności w fabule, co przeszkadza w odbiorze. Do tego dochodzą dziwne... dziwadła (?) Kto czytał ten wie o czym piszę. Lubię fantasty, ale nie potrafiłam się utożsamić z tym światem

Zupełnie niepotrzebna kontynuacja całej serii, historię należało zakończyć na tomie 1. Autorka popłynęła, ta część zdecydowanie jest bardzo chaotyczna. Ogólnie rzecz biorąc, podtrzymuję opinię o pilnej potrzebie dobrego korektora, bardzo pilnej. I wszystkie sceny miłosne Eleny i Stefano do wyrzucenia, stanowczo! Pomysł z kitsune mi się podobał, ze Skrzydłami Eleny już nie. Teraz przejdźmy do szczegółów:
1) Kult Eleny. Na miłość boską, chyba wszyscy zapomnieli, kim ona była. Po śmierci dosłownie zamienia się w jakąś boginię, idealną dziewczynę bez skazy, świętą! Przecież mało brakuje, by zbudowali jej ołtarz i modlili się do niej jak do Boga.
2) Stefano jest niemiłosierną ciapą. Zacznijmy od tego, jak on się "opiekuje" tą Eleną-duchem. Nie jest nawet w stanie jej porządnie ubrać czy uczesać. Tak, wiem, że Elena nie rozumie, że ma nosić ubrania, ale na litość, ktoś tu powinien być mądrzejszy. Jak już ją w końcu ubiera, to czy kupuje jej choćby, ja wiem, jedną sukienkę? Niee, no po co. Przecież może jej dać swoją koszulę i sprawa załatwiona, jest ubrana. Bielizny też nie musi nosić, nie ma potrzeby. A jakby nabrała ochoty na jakieś ubranie damskie, to nie ma problemu, są Bonnie i Meredith, rzucą jakieś swoje niepotrzebne ciuchy, Elenie-duchowi i tak wszystko jedno. Ale jeszcze jedno - Stefano nie ma problemu z nagą Eleną-duchem, ale jak wraca do siebie, to oho! wtedy się wstydliwie odwraca wzrok i szybciutko podaje jej szlafrok. A potem zabiera się ją na kupno drogiego nowego samochodu, bo to artykuł pierwszej potrzeby, ale swoich ubrań w dalszym ciągu nie dostanie. Uważam też, że Stefano absolutnie nie powinien całować się z Eleną-duchem, ani tym bardziej pić jej krwi. Jest w tym coś bardzo niewłaściwego, kiedy nie do końca jest sobą. Co gorsza, on sobie zdaje z tego sprawę, tylko nie potrafi jej odmówić, bo ona chce, a jak nie, to będzie... płakać.
3) Nagonka na Damona. No hit. Stefano oznajmia, że musi zabrać Elenę z Fell's Church, bo złe linie mocy, bo niebezpiecznie, itd. Potem Bonnie, Meredith i Matt wracają do domu i rozpaczają, że tak będzie, i nagle... całą winę zwalają na Damona! Nieważne, że jak przyjeżdżał do Fell's Church, to nie tylko on, ale nikt się nie spodziewał zmartwychwstania Eleny, nieważne, że pomógł im walczyć z Klausem, zły Damon przybył po Elenę i to on chce ją zabrać. Nie Stefano, Damon.
4) Chaos, chaos, chaos. Stefano nagle opowiada, że to tylko i wyłącznie linie mocy przyciągnęły go do miasta, chociaż wiadomo z poprzedniej części, że Katherine go tam sprowadziła. Isobel Saitou raz ma tylko babcię, nikogo innego, a potem nagle pojawia się też jej trzyletnia siostra, która zresztą w kolejnych częściach znika, a za to nagle pojawia się matka Isobel. I chyba moje ulubione - Elena wspomina o jakimś kodzie, który opracowała z przyjaciółkami, jak dowiedziały się, że Damon jej szuka. Ja się pytam - kiedy? Jak w pierwszej części one się dowiedziały o Damonie, jak już było po herbacie, czyli jak Elena się stała wampirem, a w tej części jako żywo żadnego kodu nie opracowały.

Za dużo fabuły i akcji wciśnięte na paręnaście stron, a cała reszta to rozwlekłe użalanie się kolejnych bohaterów na swoje życie. Topornie napisana, ciężko się utożsamiać z jakimś bohaterem, a jest ich tu wiele, ale żaden nie otrzymuje wystarczającego czasu, żeby jego postać została głębiej zarysowana. Pojechane akcje tu się odbywają jakby autorka chciała za dużo wcisnąć w życie bohaterów, już wampiry są dla nich dosyć mało odkrytym zjawiskiem, więc można by ten wątek miło rozwijać, ale nie bo autorka, chyba srogo się czegoś nabrała, bo to co się tu dzieje to po prostu harakiri na umyśle czytelnika. Staram się nie porównywać książki do serialu, bo niby był inspirowany książka, ale ja się pytam jak ?
Przecież jedno z drugim na niewiele wspólnego. Brnę w tą serię, bo może gdzieś dalej jest lepiej, jak na razie słabo.

🩸RECENZJA🩸

PAMIĘTNIKI WAMPIRÓW
MROK, POWRÓT O ZMIERZCHU, UWIĘZIENI
TOM 2

6/10 ⭐️

🩸Drugi tom całej serii o wampirach.

🩸Oglądałam najpierw serial, a następnie przeczytałam książki. Jestem ogromną fanką serialu, natomiast książki mnie trochę zawiodły.

🩸Dalsze losy naszej głównej bohaterki Eleny wraz z jej przyjaciółmi.

🩸Niestety ta część dla mnie gorsza od poprzedniej. Oczywiście różni się bardzo od serialu pod każdym względem i jestem bardzo zawiedziona!

🩸Niektóre momenty mi się podobały, natomiast inne niekoniecznie. Czyta się ją w miarę dobrze.

🩸RECENZJA🩸

PAMIĘTNIKI WAMPIRÓW
MROK, POWRÓT O ZMIERZCHU, UWIĘZIENI
TOM 2

6/10 ⭐️

🩸Drugi tom całej serii o wampirach.

🩸Dalsze losy naszej głównej bohaterki Eleny wraz z jej przyjaciółmi.

🩸Niestety ta część dla mnie gorsza od...

Nie mam siły, by pisać coś więcej o tej części. To, co tam się działo było dla mnie tak absurdalne, że zwyczajnie brak mi słów. Męczyłam się podczas czytania z każdą stroną coraz bardziej. Kiedy wydawało mi się, że nie mogę się już bardziej rozczarować, zostawałam niemiło zaskoczona... Jest słabo i jest mi przykro z tego powodu. Mam tylko nadzieję, że trzecia księga "utrzyma poziom", co teoretycznie nie powinno być takie trudne.

Księga 2 "Pamiętników wampirów" autorstwa L. J. Smith to naprawdę świetna powieść. Jestem pod ogromnym wrażeniem ilości zwrotów akcji i tego ile się tutaj działo. L. J. Smith nie pozwala czytelnikowi na nudę ani chwilę wytchnienia. Mimo tego, że książka liczy ponad pięćset stron i została wydrukowana naprawdę małym tekstem, to czyta się ją szybko i przyjemnie. Od początku niesamowicie wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Muszę przyznać, że z trzech części składających się na księgę, ostatnia, czyli "Uwięzieni" podobała mi się najmniej, ze względu na to, że najwięcej było w niej wydarzeń opisywanych z perspektywy Eleny, która mimo wszystko, nie jest moją ulubienicą. Dodatkowo te wszystkie sceny pomiędzy nią i Damonem, wydawały mi się trochę przesadzone - jak dla mnie było ich po prostu za dużo. Jakoś kompletnie tego nie czuję - tego rzekomego przyciągania między nimi.
Elena wydaje mi się również zbyt mocno wyidealizowana, co naprawdę rzuca się w oczy, szczególnie z perspektywy braci Salvatore. Wiem, że w grę wchodzą ich uczucia do niej, ale to trochę przesada, bo przez to nie wydaje mi się ona naturalna i ciężko mi ją sobie nawet wyobrazić. Natomiast innych bohaterów nie sposób nie polubić. W szczególności moje serce skradła Bonnie swoją dobrocią i niewinnością. Moim zdaniem jest najlepszą postacią z serii.
Książka zakończyła się naprawdę w ciekawy sposób i nie mogę doczekać się kolejnej części. Serdecznie polecam.

Drugi tom serii "Pamiętniki Wampirów" moim zdaniem jest jeszcze lepszy niż pierwszy. Dzięki wspaniałemu stylowi pisania Lisy Jane Smith przepadłam podczas czytania i nie mogłam oderwać się od książki. Jej wydrarzenia nabierają zawrotnego tempa, każda część jest pełna zwrotów akcji. Dodatkowo drugi tom bardziej przypadł mi do gustu, ponieważ jest mało perspektywy Eleny, a więc innych bohaterów, na przykład Bonnie, Matta czy Damona. Bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ nie da się ukryć, że Elena potrafi być irytująca, a jej wyidealizowanie jest po prostu kosmiczne. Na całe szczęście inne postaci takie nie są, przez co wydają się bardziej prawdziwi i zapalałam do nich większą sympatią. Poza tym uwielbiam klimat w jakim utrzymana jest ta seria. Magia i tajemniczość wręcz biją z kart tych powieści. Podczas czytania czytelnikowi towarzyszy mnóstwo emocji, a każda część kończyła się w sposób, przez który chciałam od razu czytać dalej. Tak samo jest z księgami. Zarówno pierwsza jak i druga zostawiają nas w niepewności i najchętniej już czytałabym księgę trzecią. Nie ukrywam, że mocno przywiązałam się do tej historii i do jej bohaterów. Mam do nich duży sentyment, dlatego lektura książek spod pióra Lisy Jane Smith sprawia mi mnóstwo radości. Serdecznie polecam. Mimo różnych opinii uważam, że ta seria jest warta uwagi i potrafi naprawdę wciągnąć.

Okej, skończyłam... i nie jest ani gorzej ani lepiej :/
Pierwsza część książki była naprawdę dobra (zwiastowała wręcz, że ta część będzie lepsza),lecz gdy - SPOJLER - pewna osoba wróciła z zaświatów i pojawiły się "urocze" bliźniaki zostałam wyrzucona w inną galaktykę w porównaniu z początkiem książki i poprzednią częścią serii.
Mogę zliczyć na palcach jednej ręki ile jest w tej książce sensownych bohaterów, których nawet lubię, serio. Reszty nie mogę pojąć swoim ludzkim umysłem, który czytał już sporo dziwactw i tak samo jest z ⅔ fabuły.
Autorka umieściła tam wszystko, połączyła rzeczy ziemskie i nadnaturalne, które nigdy nie powinny zostać połączone. Były tu sytacje, których do tej pory nie rozumiem i chyba nie chcę zrozumieć... Ale nie irytowały mnie, śmieszyły mnie i nie odkładałam jej co rusz, więc tu jest plus, że chociaż jest tu więcej dziwactw niż w jakiejkolwiek innej serii to dobrze się to czyta. Aczkolwiek ja naprawdę czasmi nie rozumiem autorki i mówię tu o najprostszych rzeczach, błahostkach, ale to zawsze one najbardziej mnie dekoncentrowały :D
Jestem ciekawa, czym znowu zaskoczy mnie ta seria w następnym tomie i czy nadal - na przekór wszystkiemu - będzie tak wciągająca :p

Okej, skończyłam... i nie jest ani gorzej ani lepiej :/
Mogę zliczyć na palcach jednej ręki ile...

Nie wierzę w poziom absurdu tej książki. Elena zostaje wskrzeszona i nikt się temu nie dziwi... Nagle pojawiają się malaki i lisi bogowie z Japonii, a jakimś cudem wampiry, które mają 500 lat nawet nie słyszały, że coś takiego istnieje. A sama Elena przedstawiona jest jako święta... No właściwie skoro umarła jako męczennik to czemu nie? Ogólnie dno i wodorosty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Wampiry
  • 2011