Cambodia: Year Zero

Tłumaczenie: Nancy Amphoux
Wydawnictwo: Henry Holt and Co.
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Cambodge année zéro
historyczna
angielski
Paweł Soja

Książka Francois Ponchauda to jedna z pierwszych i najlepiej udokumentowanych pozycji dotyczących zbrodni Czerwonych Khmerów popełnionych po przejęciu przez nich władzy w Kambodży w 1975 roku. Autor, francuski misjonarz, który przez niemal dziesięć lat przebywał na terytorium kraju i był jednym z ostatnich obcokrajowców, którzy w maju 1975 roku opuścili Kambodżę, opisuje warunki życia panujące za zamkniętymi granicami dawnej Republiki Khmerów, bazując na relacjach zbiegłych uchodźców. Ponchaud podejmuje się jednocześnie analizy systemu politycznego i ekonomicznego nowego państwa, próbując zarazem prześledzić historię rebeliantów oraz nakreślić bieg wydarzeń, który doprowadził do obalenia republikańskich rządów generała Lon Nola.

Paweł Soja | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Pierwsza dostępna na tak szeroką skalę pozycja dotycząca reżimu Czerwonych Khmerów, ich historii, walki wyzwoleńczej oraz polityki prowadzonej po przejęciu władzy w 1975 roku w Kambodży. Napisana i opublikowana jeszcze przed upadkiem rządów Pol Pota, stanowi cenne źródło informacji, pochodzących najczęściej od osób, które zdołały opuścić największy ówcześnie obóz koncentracyjny świata. Znajomość polskiej i światowej literatury dotyczącej "nieumyślnego ludobójstwa" popełnionego na ludności khmerskiej w latach 1975-1979 pozwala dostrzec, jak wiele z dzisiejszych wydawnictw bazowało i wykorzystało na swoich stronach fragmenty wyjęte wprost z książki Ponchauda.

Na półkach