Odnowiciel świata

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Opowiadania ukazują człowieka o cechach będących wypadkową osobowości wszystkich bohaterów Hessego. Przywiązanego do ojczyzny, zarazem jednak obywatela świata. Uległego pokusom, zmysłowego, a jednocześnie ascetę. Próżniaka i obiboka, ale w głębi duszy zawsze gotowego do działania. Udręczonego życiem, a mimo to z optymizmem patrzącego na świat. Samotnika, a jednak przyjaciela ludzi.Objawiają się w opowiadaniach Hessego zawiłości duchowego rozwoju pisarza, co i rusz daje o sobie znać jego wyjątkowa wrażliwość na piękno natury. Prezentowany wybór stanowi niezrównaną pożywkę dla czytelnika, któremu nieobca jest walka o wzrost duchowy.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tylko okładka zasługuje na uwagę, lecz zepsuta landszaftem Hessego i bzdurną notką wydawcy /patrz wyżej/ bez pokrycia w treści. Tłumacz też nie zabłysnął zagmatwana stylistyką. Potwierdza się reguła, że większość pisarzy stać tylko na jedną udaną książkę /"Gra szklanych paciorków"/

ziutta | 2017-02-05
Przeczytana: listopad 2016