Talizman z Nefrytu. Tom 2. Złota Ryba

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Talizman z Nefrytu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
chiny

Pod rządami Zhenga, syna Yirena (w rzeczywistości nieślubnego dziecka Lu Buweia), człowieka ambitnego, zdolnego, ale okrutnego, Qin przekształca się w potężne cesarstwo Państwo środka. Wspierany przez pierwszego ministra, Lisiego, Zheng przeprowadza kluczowe reformy wojska, administracji, pisma, systemu miar i wag i rozpoczyna budowę Wielkiego Muru.

Anezka | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

"Żeby mieć pełną świadomość , trzeba najpierw być zdolnym do myślenia, a to oznacza, że trzeba być najedzonym do syta i wypoczętym, a potem mieć czas na zastanowienie się, na wyrobienie sobie własnego poglądu, na obserwację tego, co się wokół dzieje, i choć na chwilę oderwać się od zwykłych problemów. Strach połączony z głodem wystarczy, żeby zmusić do posłuszeństwa tych ludzi, znękanych szukaniem środków do przeżycia.
Było ich jednakże znacznie więcej niż tych, którzy ich uciskali. Gdyby tylko potrafili się zorganizować, samą swą masą dokonali by reszty. Lud nie był świadomy swej siły, a państwo drwiło sobie z niego, każąc mu wierzyć, że go chroni!
Może właśnie w tym tkwi sekret okrutnej tyrani?"

Strona 114.

Ensui-Szyszka | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

Ta część podobała mi się bardziej niż pierwsza. Więcej się dzieje, w końcu na tronie zasiadła jakaś wyrazista postać, akcja wychodzi poza mury stolicy. Jestem ciekawa ciągu dalszego.

Bacha85 | 2015-06-22
Przeczytana: czerwiec 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdy około pół roku temu sięgnęłam po pierwszy tom trylogii „Talizman z nefrytu”, nie spodziewałam się, że za lekturę kolejnej części zabiorę się aż tak późno. Tym bardziej, że początek historii był na tyle interesujący, iż z wielką chęcią spotkałam się ponownie z poznanymi w niej bohaterami i poczułam atmosferę Chin w trzecim wieku przed naszą erą.

„Niebiańskie konie”, czyli pierwszy tom trylogii zakończył się śmiercią króla Qin- Anguo i wprowadzaniem na tron jego syna Yirena, z wielkim poświęceniem odbitego z roli zakładnika w państwie Zhao. Przy wprowadzeniu na tron Yirena ogromną rolę odegrał Lu Buwei, a jego kochanka Zhaoji została żoną nowego króla. Była tancerka wkrótce urodziła następcę tronu i tylko nieliczni wiedzieli, że nie jest on potomkiem królewskiego rodu. Lu Buwei miał zamiar odzyskać syna, podmieniając go na chłopca, którego kazał porwać w dalekich, południowych prowincjach, jednak przeszkodził mu w tym zbieg okoliczności i znamiona, jakimi obdarzeni byli obaj...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Nefrytowy talizman przynosi pomyślność i szczęście swojemu posiadaczowi, a ten, kto posiada rozległe dobra, majątek i poparcie cesarza nie może nie zostać wciągnięty w dworskie intrygi i rozgrywki. Eunuchowie, konkubiny, kupcy, urzędnicy, frakcje polityczne, wszystko to jest w tej trylogii. Do tego przekonujący obraz Chin, którego próżno szukać w innych podobnych powieściach (tak, nawet w trylogii "Jedwabna cesarzowa" tego samego autora).

Bożo | 2013-06-12
Przeczytana: 2009 rok

Książka przybilża historię Chin. Dzięki niej dowiedziałam się wiele o czasach tworzenia się potężnego cesartswa. Sama akcja książki również jest ciekawa, miłość, intrygi, morderstwa, dążenie do władzy

mary1984 | 2016-10-02
Przeczytana: luty 2016