Nr 20998 opowiada

Wydawnictwo: Bernardinum, Muzeum Stuttthof w Sztutowie
Andrew

Książka jest emocjonalnym pamiętnikiem przedstawiającym potworności hitlerowskich obozów koncentracyjnych, opisane przez więźnia fortu VII w Toruniu, a potem obozu Stutthof i KL Oranienburg. Więźniem tym był ksiądz Wojciech Gajdus (1907-1957), proboszcz parafii w Nawrze koło Torunia, znany przed wojną pomorski działacz katolicki i polityk. Więziony był tylko rok – zwolniony szczęśliwie z KL Oranienburg na skutek zabiegów parafian z Tczewa, gdzie do wybuchu wojny był wikariuszem – przez który to jednak czas w wystarczający sposób poznał okropności i podłość hitlerowskich „nadludzi”. Poza niezwykle wartościowym materiałem faktograficznym walorem pamiętnika jest także jego żywy, piękny i emocjonalny język opowiadania.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: skan wykonany dla LubimyCzytać.pl

Andrew | 2016-07-26
Przeczytana: 07 listopada 2017