Ciemna strona światła: Tunel Zagłady

Ciemna strona światła: Tunel Zagłady
Self Publishing
2016-07-06
2016-07-06
powieść młodzieżowa powieść dla młodzieży powieść fantasy fantasy młodzieżowa książka fantasy książka młodzieżowa nowość fantasy nowość młodzieżowa książka na wakacje powieść na wakacje

1997

Beznjak dla mnie bez polotu ledwo dałam radę 150ogarnac i podziękowała

Beznjak dla mnie bez polotu ledwo dałam radę 150ogarnac i podziękowała

Trafiłem na tę książkę zupełnie przypadkiem, bo moja siostra dostała ją od rodziców na wyjazd nad morze. Jednak to ja nudziłem się podczas podróży i zacząłem ją czytać. Wciągnęła mnie tak, że nawet nie wiem, kiedy dojechaliśmy na miejsce. Bardzo dynamiczna akcja, ciekawe opisy i lekko ironiczne poczucie humoru, które bardzo mi odpowiada, to
największe zalety tej książki. To nie jest jakaś romantyczna bujda, jakiej się spodziewałem po książce dla dziewczyny, tylko coś znacznie ciekawszego i dlatego szczerze tę książkę polecam.

największe zalety tej książki. To...

„Tunel zagłady" dostałam od mojej nastoletniej kuzynki. Nie spodobał jej się, więc dała książkę mi, aby się nie zmarnowała. Chyba spełniłam jej oczekiwania, bo przeczytałam.

Powieść (debiutancką) Katarzyny Byjoś zapamiętam przede wszystkim jako NAIWNĄ. To słowo cisnęło mi się na usto przez cały czas czytania. Dwójka nastolatków niespodziewanie odnajduje w sobie moce żywiołów. Przybywa po nich tajemniczy jegomość, Zoltan, który zabiera ich do jakiejś Treningowni. Reakcja: lekkie niedowierzanie przez jakieś pięć zdań i... wszystko w porządku. Oprócz Dantego i Mii jest jeszcze trzech innych wysłanników Żywiołów (Jonal, Zoja i Radmir) oraz przyjaciele: Kapsel i Lilka. Zadaniem, którego podejmują się powyżej wymienione postacie jest (ogólnie) uratowanie Ziemii i Natulandii (innego wymiaru) przed ciemną antyenergią. Bohaterowie podejmują szereg naprawdę niebezpiecznych misji, akcji i w najbardziej poważnych momentach postacie rzucają nieśmiesznymi, a wręcz żenującymi żartami. Wszystkie ich działania i emocje zostały uproszczone tak bardzo, że nie jestem w stanie opisać żadnego z bohaterów, gdyż po prostu nie są wyraziści. Bardzo irytujące było również wmuszanie pewnych poglądów czytelnikowi, np. nagle w jednym z dialogów Mia stwierdza, że Dante ma swój świat - kompletnie nie wiem, skąd nasunął jej się ten wniosek - oraz kompletny brak zainteresowania sytuacją - bohaterowie mają przewodnika Zoltana i dają się mu prowadzić za rękę kompletnie nie przejmując się tym, co ich czeka. Sam Zoltan często pytany przez bohaterów, co teraz zrobią odpowiada zazwyczaj: nie wiem.

Jeśli chodzi natomiast ogólnie o fabułę: standardowa, w porządku, ale niezbyt dobrze rozwinięta. Bo naprawdę możnaby dobrze wykorzystać pomysł autorki i realnie odtworzyć całą Natulandię, jej zwyczaje i bohaterów przede wszystkim.

Cóż, wymęczyłam się na tej książce okropnie. Starałam się znaleźć jakieś pozytywy powieści - jedyny, który dostrzegłam to całkiem niezłe opisy. Zdaję sobie sprawę, że to raczej książka, z której już „wyrosłam". Wątpię jednak, czy mogłaby się spodobać całej nastoletniej grupie wiekowej, tak jak nie przypadła do gustu mojej kuzynce.

Cieszę się, że trafiłam na tę książkę. Jest bardzo oryginalna, tak pod względem stylu jak i treści. Podobają mi się krainy Natulandii i ludy je zamieszkujące. Poza tym akcja jest szybka, pełna nieoczekiwanych zwrotów. Można z łatwością przywiązać się do głównych bohaterów i kibicować im w ratowaniu świata :). Dla mnie rewelacja!

Dla mnie książka rewelacja! Siadłam wieczorem i nie mogłam się oderwać. Noc zarwana, ale co z tego ;) Podoba mi się wartka akcja, lekki i żartobliwy styl, a oprócz tego niesamowite krainy i ich mieszkańcy, jakich nie spotkałam w żadnej innej książce! Szczerze polecam i tylko pytanie: kiedy druga część?!

Mia i Dante zaliczają się do szczęściarzy — wybrańców, którzy nie dość, że odkrywają w sobie moce żywiołów, to jeszcze mają szansę uratować świat przed zagładą! Pomyślcie tylko, że zajmujecie się swoimi codziennymi zajęciami, gdy nagle przydarza się Wam bardzo nieprzyjemna sytuacja np. mały pożar, aż nagle ze zdumieniem odkrywacie, że potraficie władać wodą lub ogniem. Zapewne początkowo nikt nie uwierzyłby, że naprawdę potrafi robić tak niezwykłe rzeczy, ale z czasem udałoby się przyzwyczaić do tej myśli i na spokojnie trenować swoje umiejętności. Problem polega na tym, że ani Mia, ani Dante nie mają na to czasu, ponieważ od razu po aktywacji ich mocy, składa im wizytę dziwny, mały człowieczek imieniem Zoltan. Wtedy zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Okazuje się, że nie ma ani chwili do stracenia, bo świat błyskawicznym tempem zmierza ku zagładzie i trzeba go ratować!

Całość znajdziecie -> http://www.gosiarella.pl/2016/08/ciemna-strona-swiata.html

• Przeczytane 2017
  • ☆ Legimi (inkBOOK)