Układanka

Wydawnictwo: Bernardinum
Ilona

Bohater powieści, pisarz i dziennikarz, w klinice onkologicznej w Bostonie zwraca uwagę na wiszący na ścianie portret intrygującego mężczyzny. Okazuje się, że to Polak Leon Nieroba, fundator kliniki. Nieoczekiwanie pisarz otrzymuje propozycję napisania biografii Nieroby, zadanie niezwykle interesujące, tym bardziej że oprócz dwóch zdań w encyklopedii nic o fundatorze kliniki nie wiadomo, ponieważ pozacierał za sobą wszystkie ślady. Pisarz rozpoczynając karkołomne śledztwo, musi cofnąć się do czasów I wojny światowej, wytropić poczynania Nieroby i związanych z nim osób w dwudziestoleciu i okresie II wojny, dotrzeć i porozmawiać z wieloma ludźmi w kraju i za granicą, aby poskładać z rozsypanych elementów zdumiewającą historię o miłości, nienawiści i zemście.

Układanka jest świetnie napisaną powieścią z elementami thrillera i sensacji. Autor umiejętnie stopniuje napięcie, wprowadza nowe wątki i postaci, wywołując ciekawość czytelnika niecierpliwie przewracającego kolejne strony aż do zaskakującego finału.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl

Bohaterem powieści jest pisarz i dziennikarz, w klinice onkologicznej w Bostonie zwraca on uwagę na wiszący na ścianie portret intrygującego mężczyzny. Na tym obrazie widnieje Polak Leon Nieroba, który jest fundatorem kliniki. Dostaje propozycję napisania biografii Nieroby to dla pisarza intrygujące i zaskakujące zadanie do wykonania.
Nic nie wiadomo o Polaku Nieroby bo pozacierał ślady. Pisarz rozpoczyna karkołomne,intensywne śledztwo, musi cofnąć się do czasów pierwszej wojny światowej,tropić Nierobę i jego poczynania.
Ta książka mnie zainteresowała na półce w bibliotece, że postanowiłam ją wypożyczyć zainspirowana byłam tą powieścią obyczajową z domieszką thrillera, oraz sensacji połączona jest, lubię takie książki czytywać.
Doskonała, świetna powieść pochłonęłam szybko przeczytana jednym tchem!!!

Nie przypuszczałam, że książka, której 90% stanowi rozmowa narratora z osobami w podeszłym wieku, dylematy reportera oraz poszukiwanie zaginionej tożsamości tajemniczego jegomościa może być AŻ tak wciągająca. Rozmowa ze starszą osobą bywa interesująca, odkrywcza i zaskakująca. Zapis takowej konwersacji na kartach powieści też bywa intrygujący. Ale przez prawie 200 stron?!

Narrator Układanki – polski dziennikarz – podczas wizyty w bostońskiej klinice onkologicznej zwraca uwagę na portret pewnego mężczyzny. Ową intrygującą postacią jest, jak wyjaśnił Profesor Charles Goelke - dyrektor tegoż przybytku, Leon Nieroba. Leon Nieroba – darczyńca niebagatelnej kwoty, dzięki któremu amerykańska klinika onkologiczna na czele z profesorem Goelke mogła zaistnieć i funkcjonować. Wszak ofiarowanie 100 milionów franków szwajcarskich na rzecz Fundacji do Walki z Rakiem w Bostonie to niecodzienna sytuacja. Nic dziwnego zatem, że dyrektor Goelke zaproponował głównemu bohaterowi odnalezienie...

marikaaa99 | 2017-09-18

Nie była to łatwa pozycja. Do połowy nieźle się namęczyłam (to będzie taki mały minus ).Do stylu autora trzeba się przyzwyczaić. Potem czytałam jednym tchem, bowiem im dalej tym ciekawiej. Książka jest pełna zagadek, które nie tak łatwo rozwiązać. Trzeba się bardzo natrudzić. Główny bohater, narrator powieści zarazem pisarz i dziennikarz próbuje napisać biografię Leona Nieroby, o którym nic nie wiadomo. Tu zaczyna się przygoda łącząca elementy sensacji, thrillera oraz historii co lubię najbardziej. Wszystko jest ze sobą spójnie połączone tworząc piękną całość. A zakończenie to mistrzostwo! Jak dla mnie perełka wśród współczesnej literatury. Gorąco polecam!

dodo | 2017-05-29
Kasia | 2017-01-03