Ostatnia dekada. Lata 1980-1990 w Łodzi i regionie okiem fotoreportera Głosu Robotniczego

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
albumy
Dawid J

Album zawiera wybór ok. 200 zdjęć z ostatniego dziesięciolecia PRL, w większości nigdy wcześniej niepokazywanych, autorstwa Marka Kowala, weterana łódzkiego fotoreportażu prasowego. Kowal zgromadził w swoim domowym archiwum negatywy kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, z których część ma dużą wartość historyczną i artystyczną. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej skłonili go do wyboru i zeskanowania najlepszych klatek z ostatniego dziesięciolecia PRL. Fotografie te przedstawiają ważne wydarzenia polityczne i społeczne w Łodzi i regionie łódzkim z tego okresu: manifestacje „Solidarności” z czasów „karnawału”, demonstracje i strajki stanu wojennego, referendum z roku 1988, wizytę Lecha Wałęsy w hali ŁKS w lutym 1989 r. i wybory z 4 czerwca tego roku. Znaczna część zdjęć pokazuje formowanie się nowej, niekomunistycznej władzy.
Album zawiera też dwa teksty Pawła Spodenkiewicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Pierwszy poświęcony jest estetyce fotografii prasowej w czasach PRL, drugi przedstawia krótką historię polityczną „Głosu Robotniczego" i "Głosu Porannego"”, z osobnym fragmentem poświęconym sprawie zniszczenia w 1994 r. archiwum fotograficznego prasy łódzkiej.

źródło opisu: www.ipn.gov.pl

źródło okładki: www.ipn.gov.pl