Podróże po Mazowszu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
nawka

Opowieść o Mazowszu – prawdziwie magicznej ziemi pośrodku Polski. To książka do czytania, od której oderwać się nie można. Są w niej gawędy o miejscowościach i miejscach znanych i takich, o których nie wie się nic albo niewiele: o rzeźbionych cudach z mazowieckiej prowincji, o legendach i podaniach, urokliwych wioskach, małych, prowincjonalnych miastach, miasteczkach, o Żelazowej Woli Fryderyka Chopina i Lipcach Władysława Reymonta, ale i o małej Ponikwi, o dużym Płocku, ale i o niewielkim Wyszogrodzie, o torfowiskach Całowania i Czarciego Dołu oraz leśnych uroczyskach puszcz mazowieckich, o ludziach sławnych i zwyczajnych, sporo jest w tym wszystkim historii...

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Szkolny_Klub_ | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Książka jest zbiorem opowieści o wielu interesujących miejscach, historiach i ludziach związanych z ziemią mazowiecką.

"Podróże po Mazowszu" stopniowo wciągają, a pozornie smętna i - dla niektórych - może nawet nudnawa narracja zaczyna nabierać tempa, ponieważ autor zaskakuje coraz ciekawszymi szczegółami z dziejów Mazowsza. Każdy rozdział ukazuje coś niezwykłego, np. oryginalne wspomnienia o rodzinnych stronach Fryderyka Chopina, miejscach pracy, zabaw i zachwytów Władysława Reymonta, Cypriana Norwida czy Józefa Chełmońskiego, a także wielu innych osobowości pochodzących z tych stron.

Autor skupia się na małych miejscowościach, wręcz zakątkach oddalonych od głównych ośrodków miejskich, gdyż w nich właśnie widzi prawdziwe Mazowsze z nieoszpeconą naturą i szczerymi emocjami.

Czytając książkę Lechosława Herza, można poczuć się jak wędrowiec odkrywający, że pozornie szara i nieciekawa kraina kryje fascynujące miejsca i niezwykłe losy.
ZJ
źródło:...