Dwugłos o złu

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Dlaczego zło dotyka właśnie mniea Czym ono jesta Dlaczego jesta Autor, idąc śladami Józefa Tischnera i Leszka Kołakowskiego, stara się rzucić nieco światła na ten trudny problem. Obaj myśliciele są zgodni co do tego, że przekonanie o możliwości całkowitego wyeliminowania zła jest nieprawdziwe. Nie jest ono błędem, niedoskonałością, ale czymś, co stale towarzyszy człowiekowi. Człowiek nie jest tylko jego ofiarą, ale kimś, kto zarówno zła doznaje, jak i zło zadaje. Czyniąc zło, człowiek zgłasza swój akces do odwiecznego łańcucha: zło zadane cierpienie chęć odwetu zło zadanea

Margerytka | 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2012