W pośpiechu do raju

Wydawnictwo: Książnica
Rushing to Paradise
83-7132-948-2
pośpiech, raj

Dr Barbara Rafferty, brytyjska lekarka, zaangażowała się bez reszty w ochronę ginących albatrosów, wybijanych masowo podczas budowy baz wojskowych na Pacyfiku. Udaje się jej zgromadzić fundusze i śmiałków, którzy gotowi są wyruszyć z nią na ocean, aby odbić z rąk Francuzów wysepkę, na której wielkie ptaki zakładają gniazda. Determinacja członków wyprawy i poparcie opinii światowej sprawiają, że kolejny szturm na wyspę kończy się sukcesem. Pojawia się szansa na stworzenie ekologicznego raju w miejscu, które miało stać się francuskim poligonem atomowym. Jednak w czasie budowy rezerwatu wolnego od eksperymentów nuklearnych, turystyki i zanieczyszczeń środowiska ekolodzy-zapaleńcy uświadamiają sobie, że wydarzenia przybierają niespodziewany obrót, a ich przywódca, dr Barbara, ma być może zupełnie inne plany.

Bogdan | 2014-01-08
Przeczytana: 1996 rok

„Rajskie” danie zaserwowane przez Ballarda przedstawia się następująco: oto poznajemy niezbyt dobraną parę: nastoletniego Neila Dempseya i trzykrotnie od niego starszą doktor Barbarę Rafferty, których poza wzajemną fascynacją seksualna łączy miłość do zagrożonych wyginięciem albatrosów. A także wojna, wypowiedziana przez tych dwojga armii francuskiej, której powód to próby nuklearne przeprowadzone w pobliżu atolu Mururoa. Biorąc pod uwagę, że Francuzi próby takie przeprowadzili dopiero w 1996 roku, a powieść ukazała się w 1994, należałoby pogratulować autorowi intuicji.

Styl Ballarda jest niemal scenariuszowo prosty, pozbawiony zbędnych szczegółów i ozdobników. Widoczna jest też troska autora o dynamizowanie narracji, co osiąga w ciekawy sposób. Otóż opisując powstanie, zmierzch i upadek ekologicznej Arkadii, usilnie budowanej przez grupkę zapaleńców na jednej z wysepek południowego Pacyfiku, Ballard kończy poszczególne rozdziały w momencie załamywania się dotychczasowego status...

Dziub | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jest to moja ulubiona książka Ballarda, a dr Barbara Rafferty to zdecydowanie antypatyczna postać. Wzbudza także przerażenie. Kompozycja powieści przypomina mi trochę Władcę much. Apokaliptyczna wręcz powieść Ballarda stanowi swoisty pomost pomiędzy tą klasyką a serialem Lost (który również nawiązuje do Władcy). Dr Barbara przypomina także bohaterkę chronologicznie późniejszego serialu sf Siły pierwotne. Jej działania na wyspie, która bardziej niż raj przypomina wyspę dr. Moreau, są jednocześnie ponownym literackim upomnieniem, aby być ostrożnym w swych marzeniach, co spotkało młodego Neila. Tylko dlaczego Ballard nazwał bohaterkę czarownicą? To krzywdzące, jak sama wizja dr Barbary i jej raju raczej utraconego. Być może taki katastroficzny obraz wziął się u Ballarda jako powojenny szok.

Piotr | 2013-03-04
Przeczytana: 03 marca 2013

Momentami wciąga, przeważnie męczy. Ciężko się w to wgryźć, utożsamić z jakąkolwiek postacią. Wyłącznie dla zatwardziałych fanów pisarza.

Kasia | 2011-10-16
Przeczytana: 16 października 2011

Niemożliwe do ocenienia z powodu pożałowania godnego tłumaczenia.

WojteK | 2013-09-13

Dosyć przeciętne dzieło Ballarda. Jak zwykle u niego zaczyna się sielanką, potem wywraca świat do góry nogami, a na końcu mamy sielankę gdzie świat powoli się odwraca z powrotem na swoje miejsce. Nic co by zachwyciło albo zdziwiło.

Anna Mus | 2013-04-17
Przeczytana: 23 lutego 2013

czytając miałąm nadzieję, że się "rozkręci" ale nim się rozkręciła to się skończyła ;) Jak dla mnie raczej kiepska...

Maggie | 2013-08-14
Przeczytana: 2010 rok

strasznie sie nameczylam czytajac ta ksiazke. jak dla mnie zanim sie rozkrecila to sie skonczyla. nie polecam chyba ze zaryzykujecie

Defenestracja | 2016-08-02
Ania | 2016-06-22