Vita Brevis. List Florii Emili do Aureliusza Augustyna

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Vita brevis. Floria Aemilias brev til Aurel Augustin
powieść norweska

Niesamowita historia pisana ręką konkubiny świętego Augustyna, której imienia historia nam nie pozostawiła. Pisze o tym, co przeżywa po odrzuceniu przez mężczyznę, którego kocha i z którym ma syna. Opowiada o tym, czego doświadcza ze strony innej kobiety - św. Moniki, która również darzy miłością wielkiego doktora Kościoła - swojego syna. Opowiada o swojej wielkiej miłości, która każe jej się usunąć w cień, by ten, którego kocha mógł się realizować i pełnić to, do czego jest powołany.

źródło opisu: Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza, 2008

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

FromNorwayWithLove | 2015-11-27
Przeczytana: 15 października 2015

Książka o kobiecie, z którą żył św. Augustyn i którą porzucił, aby robić karierę kościelną. Właściwie to nie tylko książka o niej, co książka napisana jej głosem. Narracja przyjęła formę listu. Pisze go obolała kobieta do tego, który ją skrzywdził. Rozważa powody, zastanawia się nad uczuciami, które mogły nimi miotać. Tak mało wie! A tak dużo straciła.
List został znaleziony przez postać, użyczającą głosu właściwemu (pierwszemu) narratorowi w antykwariacie, gdzieś w Ameryce Południowej, podczas pobytu z okazji targów książki. Kupił ją, choć nie był w stanie potwierdzić autentyczności. Nie pamiętam, czy przepłacił... ;)

Filopator160 | 2016-06-22
Na półkach: Niezapomniane, Przeczytane

Jest to książka, która jakoś zapadła mi w serce. Któryś krok do mojego krytycznego spojrzenia nawet na źródła chrześcijaństwa. Przyglądasz się myśli, która sprała katolickie umysły i nagle dowiadujesz się, że jest prawie tak stara jak Jezus, ale niestety kilkaset lat od niego młodsza.

To Św. Augustyn jest ojcem naszego wstydu, naszego lęku przed seksualnością, to on - człowiek żyjący w konkubinacie - zrodził celibat, chrześcijańskie podejście do małżeństwa, grzech, grzech, grzech nieczystej myśli podniósł do dogmatu, dobra, antydogmatu.

Człowiek zanurzony w Bogu. I w grzechu. Kazał Jezus odciąć rękę? Augustyn pozbywa się Florii, zamęcza syna...

Ojcem czystości jest niegodziwość i ograniczenie filozofa, który się gdzieś w tych swoich "Wyznaniach" pogubił.

ALe nie mnie oceniać Augustyna. Książka jest świetna.
A życie jest krótkie (vita brevis)

Chae | 2013-03-05

Piękny przykład jak faceci potrafią być świniami, nawet święci.

Paideia | 2012-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2012

Josteina Gaardera znamy przede wszystkim z bardzo moralizatorskich i filozoficznych powieści dla dzieci i młodzieży. Ja także jestem już po lekturze kilku z nich i przyznaję bez bicia, że w większości bardzo przypadły mi do gustu (zwłaszcza "Dziewczyna z pomarańczami"). Cóż jednak tym razem zaaplikował nam autor? Jakież było moje zdziwienie, gdy w antykwariacie odnalazłam "Vita brevis", której główną częścią jest list Florii Emilii do biskupa Aureliusza Augustyna, czyli świętego Augustyna, myśliciela i jednego z ojców kościoła rzymskokatolickiego.

We wstępie autor opowiada swoją przygodę, którą przeżył podczas targów książek w Buenos Aires w roku 1995. W mieście tym znalazł bowiem przytulny antykwariat, w którym na regale ze starymi rękopisami odnalazł tajemniczy list kierowany do człowieka, którego biografię każdy filozof zna niemal na pamięć. A jednak Gaarder nigdy nie słyszał o niejakiej Florii Emilii. Zaintrygowany zakupił ów rękopis, przełożył go na język norweski i wydał...

Laila | 2015-11-30

Dzięki tej lekturze bardzo polubiłam Florię. Z pewnością była silną i bystrą kobietą, którą spotkał bezlitosny los. Co tu pisać, po prostu polecam!

legut | 2016-03-19

Gaarder ma niezwykłą umiejętność poruszania ważkich kwestii z wrażliwością i inteligencją na stosunkowo niewielkiej ilości stron. To duży talent, a ta książka zdaje się być tego najlepszym przykładem. Przepięknie podane zostają wątpliwości filozoficzno-religijne, dzięki czemu św. Augustyn zyskuje interesujący charakterologiczny rys, którego często zdaje się pozbawiać "monolity" z podręczników filozofii.
[Przeczytana po angielsku]

Grzegorz | 2011-04-14
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2009

Inne oblicze Augustyna... W czym problem? Pięknie skomentował tą książkę Szymon Hołownia w swoim "Monopolu na zbawienie". Trafił w samo sedno...

Katarzyna | 2013-02-17
Przeczytana: styczeń 2013

"Czy nie byliśmy dwoma brzegami jednego ciała, stopionymi w jedno, podobnie jak most łączy w jedno ciało dwa brzegi rzeki?"

MaPaKi | 2013-05-20
Przeczytana: 19 maja 2013

Momentami się dłuży i powtarza, ale nie przeszkadza to w sposób znaczny - to jedyne wady.
Tematy filozoficzne w sposób przystępny, refleksje dot. życia, miłości, religii, i tego, jak pogodzić je ze sobą. Od czasu do czasu element humorystyczny.
Warto przeczytać, książka na poziomie, i należąca do tych, które za drugim razem pokazują więcej.

| 2013-05-06
Przeczytana: 2003 rok

Listy ukochanej św. Augustyna. Pełne miłości, żalu, smutku, złości.
Pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety.