Oburzeni

Wydawnictwo: Biały Kruk
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
oburzeni, Polska, społeczeństwo
Piotr Sobota

Książka ta powstała z potrzeby serca i niepokoju o los Polski. 15 esejów, zilustrowanych fotografiami niestrudzonego mistrza Adama Bujaka, stanowi wyraźne non possumus naszych czasów. Przez Polskę przetoczyła się fala marszów i demonstracji, zapoczątkowanych obroną Telewizji TRWAM - jednak obecnie postulatów jest o wiele więcej, a Ruch Oburzonych zyskuje coraz liczniejszych zwolenników.

Prezentujemy swoisty przewodnik po tym ruchu: głosy duchownych, polityków, naukowców z różnych dziedzin, dziennikarzy, artystów, publicystów; niektóre bardzo emocjonalne, inne naukowo wyważone, z każdego zaś silnie przebija oburzenie z powodu wykluczenia całych wielkich grup społecznych z procesów decyzyjnych na wszystkich szczeblach i we wszelkich dziedzinach.

źródło opisu: http://www.bialykruk.pl/ksiazka/oburzeni/20114

źródło okładki: http://bookmaster.com.pl/ksiazka-oburzeni-praca,zbiorowa-703970.xhtml

Piotr Sobota | 2016-09-04
Przeczytana: wrzesień 2016

W jednym z felietonów pada trafne porównanie Polski lat 1989-2009 do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Sen, muzyka, granie, bajka. (...)
spać, bo życie zbyt zawiłe,
trza by mieć ogromną siłę, siłę jakąś tytaniczną,
żeby być czymś na tej wadze,
gdzie się wszystko niańczy w bladze..."

Opis społeczeństwa w dramacie na rok 1901 jakże trafnie opisuje stan społeczeństwa także lat 1991, 2001, 2011... Społeczeństwa w permanentnym okłamaniu i uśpieniu, żeby się nie zajmowało polityką, bo ta brudna polityka to domena... Kogo? Komunistów, którzy płynnie przeszli do nowej rzeczywistości, rozprzedali majątek, zagrablili miliardy, doprowadzili do katastrowy. Ale wreszcie czara goryczy się przebrała, społeczeństwo obudziło i wyszło oburzone na ulice, tak w obronie TV Trwam, jak i samej Ojczyzny i chrześcijańskich wartości, przed takimi kłamcami jak Komorowski, Tusk czy Kopacz, oraz przed całą agenturą, która przenika struktury państwa, atakuje naród i wiarę poprzez media, sztukę, czy nawet...

Na półkach