Samotny dom

Okładka książki Samotny dom Agatha Christie
Okładka książki Samotny dom
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 8)
Peril at End House
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-08-11
2016-08-11
Mira Michałowska

Poirot! Poirot! Gdzie się ten Belg podziewa? A! Tu jesteś! Podnoś swój szanowny tyłek z tego hotelowego leżaka i ruszaj za mną. O co pytasz? Że gdzie idziemy? Ratować młodą damę.

Samotny dom - Agatha Christie

Nick Buckley to właścicielka domu ,która już cztery razy uniknęła śmierci. Herkules radzi dziewczynie aby sprowadziła do siebie swoją kuzynkę aby nie siedzieć samej w domu i tworzyć okazji dla mordercy, w krórego istnienie kobieta nie wieży. A przynajmniej do czasu gdy oddaje swojej krewnej szal, a przez to zostaję zamordowana, bo ktoś je przez to pomylił.

Naprawdę fascynująca była ta książka. Uwielbiam to w jak ciekawy i mroczny klimat poszła ta historia. Bohaterowie nie byli nudni, każdy z nich miał coś za uszami i to było widoczne na kilometr. Przez to naprawdę byłam zdetonowana, kto mógł być winny, bo każdy z nich miał motyw i okazję.

Nawet się nie zorientowałam kiedy był już koniec. Może nie była to najlepsza książka od strony logicznej, ale fabularnie ta książka rozwaliła system.

~ 4,5/5 ✨ ~

Samotny dom - Agatha Christie

Stęskniłam się za klasycznymi kryminałami Agathy Christie, więc postanowiłam nadrobić kilka nieczytanych wcześniej tytułów.
Przy "Samotnym domu" bawiłam się wyśmienicie. Udzielił mi się klimat lata i nadmorskich wakacji.

Intryga bardzo fajna, Poirot w formie, mimo że już rozmyśla o emeryturze :)

Intryga bardzo fajna, Poirot w formie, mimo że już rozmyśla o emeryturze :)

Bardzo dobry kryminał. Jest i koronkowa intryga, i zaskakujące zakończenie i klimat dawnej Anglii (lub jak mawia mój tata, dawnej "klasy nierobów"). Bohaterowie cierpią na nadmiar wolnego czasu i niedomiar gotówki, co powoduje dziesiątki komplikacji.
Słowem, "Samotny dom" jest idealnym kryminałem na wiosenne/letnie popołudnie. Polecam.

Poza tym bardzo podoba mi się język i sposób prowadzenia narracji. Jest taki elegancki, subtelny, a jednocześnie plastyczny....

Mamy tu urzekającą atmosferę pogodnego lata , w angielskim , nadmorskim kurorcie.
Ekskluzywny hotel z obszernymi tarasami i pięknym ogrodem . To tam zatrzymali się Herkules Poirot i Hastings i tam poznali Nick Buckley , właścicielkę Samotnego Domu , która już kilka razy uniknęła śmierci w wyniku dziwnych wypadków. Śmierć jednak się pojawi , a sławny detektyw , mimo bezgranicznej wiary w swoje szare komórki , niemal do końca nie będzie podejrzewał kto jest sprawcą.
Lubię kiedy Agatha Christie opisuje swoich bohaterów , tyle że do czasu do czasu robi Pstryk ! i ktoś nagle zachowuje się zupełnie niezgodnie ze swoim charakterem. Tak się może zdarzyć , ale oczekiwałabym jakiegoś wyjaśnienia . Tymczasem autorka musiała uważać , że czytelnicy tak ją kochają , że nie musi się przejmować drobiazgami. Ale ten drobiazg jest podstawą całej intrygi - tak jak ma to miejsce w " Samotnym domu" , dlatego chociaż bardzo dobrze mi się czytało i dałam wysoką ocenę , to nie zaliczam tego kryminału do najlepszych książek Agathy Christie.
Dodatkowo , w moim wydaniu z 1992 r można znależć kilka seksistowskich uwag pod adresem kobiet. Ja- dziecko PRL-u , który był systemem patriarchalnym , nie bardzo zwracam na to uwagę - ignoruję. Wiem , że punkt widzenia zdecydowanie się zmienił . Np. niedawno dowiedziałam się , że Wokulski był stalkerm. Dla mnie był człowiekiem beznadziejnie zakochanym , który niewłaściwie ulokował swoje uczucia. Jednak rozumiem te zmiany. Mnie samą rozbawiło , kiedy w pierwszym rozdziale tej książki Herkules Poirot odmawia przyjęcia sprawy dotyczącej ważnego ministra. Kiedy pierwszy raz o tym czytałam , kilkadziesiąt lat temu - myślałam , jak to możliwe ? Angielski minister , taki zapewne mądry , szlachetny , szanowany człowiek. Dzisiaj już nie mam odruchowo takiej dobrej opinii o ministrach . Dziwne.
A książkę warto przeczytać choćby dla duetu Poirot- Hastings i wynikającego stąd beztroskiego humoru.

Trochę duża kumulacja zbrodni dookoła jednej osoby, ale rozwiązanie ciekawe.

Trochę duża kumulacja zbrodni dookoła jednej osoby, ale rozwiązanie ciekawe.

„Samotny Dom” to kolejna powieść detektywistyczna, z Herkulesem Poirot w roli głównej. Tym razem nasz bohater wypoczywa w nadmorskim uzdrowisku w Kornwalii, gdzie poznaje Pannę Nick Buckley – niedoszłą ofiarę zamachu. Okazuje się ż już czterokrotnie uniknęła ona śmierci w iostatnim czasie. Nasz mały Belg podejmuje się zadania odkrycia kto stara się zabić Pannę Buckley. Ta młoda i urocza panienka jest właścicielem pięknego lecz zaniedbanego domu zwanego Samotnym Domem. Po dłuższych perypetiach wraz z kompanem Hastingiem, nasz bohater odkryje kto stoi za tymi wszystkimi wydarzeniami. Jak zwykle będzie to dla nas zaskoczenie.
Cóż można powiedzieć o tej klasyce powieści kryminalnej i jej autorce Agathy Christie. Nawet na urlopie potrafi ona wplątać swojego bohatera powieści w skomplikowaną historię detektywistyczną. Powieść szybko i przyjemnie się czyta jednak skoki myślowe Poirot, z początku wydają się bezsensowne jednak na końcu są wyjaśniane. Polecam nie tylko fanom Pani Christie.

Czy urlop Herkulesa Poirot w pięknej Kornwalii i decyzja o zakończeniu kariery może być prawdą? Nie w sytuacji, gdy obok ktoś czyha na życie młodej kobiety. Małe szare komórki muszą wkroczyć do akcji.
Z powieści wręcz świeci na czytelnika słońce, nie brakuje pięknych widoków a zagadka jest znakomita. Czy wielkiemu detektywowi uda się ocalić Nick Buckley? Przeczytajcie i spróbujcie rozwiązać tę sprawę sami.

Fajne, ale można było się domyślić co nieco.

Fajne, ale można było się domyślić co nieco.

Książka mnie bardzo mocno trzymała w napięciu: przez zwroty wydarzeń, niefortunne wypadki i fakt, że zawsze gdy łapałam jakiś trop to zostawał on obalany. Choć miałam jeden dobry traf, który sprawdził się po części w rozwiązaniu.
Poirot w książce, również przeżywał ciężkie chwile i momenty wątpliwości, co zdarza się u niego dość rzadko. Rozwiązanie bardzo pomysłowe i w stylu Christie.
Książkę serdecznie polecam, szczególnie jak chcecie wyczekiwać czegoś w napięciu. ;)

Dziękuję za uwagę <3

• Agatha Christie