2k to 10k: Writing Faster, Writing Better, and Writing More of What You Love

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
2k to 10k: Writing Faster, Writing Better, and Writing More of What You Love
poradniki
Kryanka

"I loved this book! So helpful!" -- Courtney Milan, New York Times Best Selling author of The Governess Affair "Have you ever wanted to double your daily word counts? Do you feel like you're crawling through your story, struggling for each paragraph? Would you like to get more words every day without increasing the time you spend writing or sacrificing quality? It's not impossible, it's not...

"Have you ever wanted to double your daily word counts? Do you feel like you're crawling through your story, struggling for each paragraph? Would you like to get more words every day without increasing the time you spend writing or sacrificing quality? It's not impossible, it's not even that hard. This is the story of how, with a few simple changes, I boosted my daily writing from 2000 words to over 10k a day, and how you can, too."

Expanding on her highly successful process for doubling daily word counts, this book--a combination of reworked blog posts and new material--offers practical writing advice for anyone who's ever longed to increase their daily writing output. In addition to updated information for Rachel's popular 2k to 10k writing efficiency process, 5 step plotting method, and easy editing tips, this new book includes chapters on creating characters that write their own stories, story structure, and learning to love your daily writing. Full of easy to follow, practical advice from a commercial author who doesn't eat if she doesn't produce good books on a regular basis, 2k to 10k focuses not just on writing faster, but writing better, and having more fun while you do it.

źródło opisu: https://www.amazon.com

źródło okładki: https://www.amazon.com

Kryanka | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 28 lipca 2016

Wypuszczając na rynek Kindla Amazon zmienił dotychczasowy model pisarstwa. Teraz każdy może pisać i jeszcze mieć z tego dochód, a nawet utrzymanie. Wystarczy tylko w odpowiednich odstępach czasu publikować w miarę przyzwoite ebooki, co również jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki niezliczonym kursom i poradnikom dla początkujących literatów. Ta książka jest skierowana właśnie do nich. Nie traktuje jednak o sztuca pisania, ale raczej o tym, jak sobie radzić w tym zawodzie.

Tytułowa porada dotyczy tego, jak zwiększyć szybkość pisania. Brzmi to może głupio, ale autorka, osoba absurdalnie wręcz uporządkowana, przeprowadziła całkiem solidne badanie i doszła do wniosków, które po sformułowaniu wydają się nawet dość oczywiste. Uczy również korzystania z popularnego programu dla pisarzy, radzi jak wymyślić i skutecznie rozwinąć fabułę, jak sobie radzić z blokadą czy jak korygować pierwszy szkic. Ma lekkie pióro i większość czasu pisze konkretnie i zabawnie. Nie jest bynajmniej...

Na półkach