Zgłosuj na książki roku 2017

Psychovertical. Przestrzeń obłędu

Seria: Literatura górska na świecie
Wydawnictwo: Stapis
literatura faktu

„Psychovertical” to książka, w której trzynastodniowe przejście solo jednej z najtrudniejszych dróg kiedykolwiek zrobionych przez Brytyjczyka - Reticent Wall na El Capitanie w Kalifornii - tworzy ramę dla pełnej wyzwań autobiografii. Od dzieciństwa spędzonego na nędznym blokowisku w Hull historia prowadzi nas przez budzące grozę potyczki i wyjątkowe sportowe osiągnięcia w ekstremalnych zakątkach Ziemi. Jak napisał sam Autor: „Takie wspinanie jest bez sensu - szanse na zabicie się na drodze są naprawdę duże”. Przy tym trzydziestoletni wtedy Andy, ojciec dwójki małych dzieci, ma mnóstwo powodów, by chcieć żyć. Ta książka - czasami powodująca skurcz żołądka, ale też zabawna i prowokująca - budzi tkwiącą w każdym z nas tęsknotę za przygodą.

„Andy jest jednym z najzabawniejszych brytyjskich wspinaczy ze ścisłej czołówki; reprezentuje to, co najlepsze we współczesnym wspinaniu na Wyspach: odwagę, nowatorstwo, poczucie humoru, pogardę dla świętości, poświęcenie i apetyt na ryzyko”.
Chris Bonington

„Zawsze zajmujący, a często zabawny, Psychovertical opowiada przede wszystkim o tym, co traci się podczas stawania się jednym ze światowej klasy wspinaczy. Fascynujący rzut okiem na bardzo pionowy wewnętrzny świat bohatera”.
Adventure Travel

źródło opisu: Wydawnictwo Stapis 2016

źródło okładki: http://www.stapis.com.pl/index.html

Qulturasłowa | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Samotny wędrowiec…
„Tu, w górze, wszystko jest rzeczywiste. Nie ma liczb. Nie ma słów. Jedyne działania wykonuje się w sferze fizycznej; jedyne pytanie, to jak iść dalej, żeby nie odpaść” – te słowa Andy`ego Kirkpatricka, doskonale oddają stan ducha po osiągnięciu szczytu. To zespolenie z otoczeniem, stan bezbrzeżnego zachwytu ale i ulgi, a także świadomość czekającej drogi w dół. To bycie „tu i teraz” z krwawiącymi nierzadko palcami, z otarciami, z bólami mięśni, twarzą spaloną słońcem, wysmaganą wiatrem, dopieszczoną zimnem. To trwanie w czasie, blisko nieba, ze świadomością, że oto pokonaliśmy największą barierę, jaką są nasze ograniczenia, ale i pokora wobec majestatu gór.
Te wszystkie uczucia targały Kirkpatrickiem podczas samotnej wędrówki w śniegu i lodzie, pokonywaniu kolejnych wyciągów Reticent Wall. Przejście w pojedynkę tej jednej z najtrudniejszych bigwallowych dróg na świecie stało się kanwą niezwykłej książki „Psychovertical. Przestrzeń obłędu”, opublikowanej nakładem...

jarek | 2017-07-06
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Często w mediach pojawia się pytanie - dlaczego ludzie chodzą w góry? Pojawia się przeważnie, gdy wydarzy się tragedia, a znawcy wtedy rozwodzą się nad tematem.

Prezentowana książka może nie dotyczy gór, ale wspinaczki, czyli dość niebezpiecznego hobby. Ja sam ze wspinaczką nie mam nic wspólnego, mimo to, książka mnie wciągnęła - opisy przejścia są bardzo realistyczne, czytając czuć wiatr, o którym pisze autor...

Wracając do meritum, na wielu kartkach książki autor stara się sam sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego znowu wszedł na ścianę, dlaczego nie został przy boku żony, dzieci... Dlaczego ściana ponownie go przyciągnęła, tak jak góry przyciągają turystów?

Recenzja: http://www.czar-gor.pl/psychovertical-przestrzen-obledu-andy-kirkpatrick/

arkadiusz | 2017-01-31
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Kolejna pozycja dla wszystkich,którzy mają ochotę na poznanie,czym się "je" górskie wspinanie!!!! Możliwość zerknięcia na stronę psychiczną ludzi drapiących się tam,gdzie ich nie swędzi :-))))

magda | 2016-12-05
storocznie | 2018-02-07