Monsieur, albo Książę Ciemności

Tłumaczenie: Anna Kołyszko
Cykl: Kwintet awinioński (tom 1)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Monsieur or the Prince of Darkness

Po „Kwartecie aleksandryjskim” - „Kwintet awinioński”, kolejny wieloksiąg znakomitego angielskiego prozaika Lawrence''a Durrella. Rozpoczyna go powieść „Monsieur”, mroczna i piękna, jak zawsze u tego pisarza kunsztownie opowiedziana historia powikłanych ludzkich związków, rozgrywająca się między bratem i siostrą oraz jej mężem - szczęśliwą trójcą kochanków - którzy darzą się wzajemnie wolną od zazdrości, choć neurotyczną miłością.

Durrell po mistrzowsku penetruje granice między szaleństwem a racjonalnością, między narkotycznym oszołomieniem a trzeźwym oglądem rzeczywistości. W murach dwudziestowiecznego Awinionu ożywają cienie średniowiecznego zakonu templariuszy. Z urokliwej zimowej scenerii Prowansji autor przenosi nas na pustynię egipską, gdzie odbywa się tajemne gnostyckie misterium, którego uczestnicy spożywają jako hostię kawałki wyschniętej mumii. Potem towarzyszymy bohaterom w cudownej, jakby odrealnionej podróży feluką po Nilu. W migotliwej Wenecji proces pisania powieści splata się w nierozerwalny węzeł z losami jej bohaterów, którzy wychodzą poza ramy utworu i zaczynają egzystować niezależnie od swego twórcy - tak oto fikcja wyprzedza życie, by na wyższym poziomie znów stać się fikcją...

źródło opisu: [Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2001]

Mistrz-Maron | 2016-10-01

Durrella odnalazłem w mojej szkolnej bibliotece i zachęcony faktem, iż wydało go Noir Sur Blanc, na którego koncie są także powieści mego ulubionego włoskiego pisarza - Umberta Eca - wypożyczyłem.

Lektura dłużyła mi się niemiłosiernie, co nie znaczy wcale, iż była tak okropna - po prostu jest to trudna, majestatyczna literatura. Czytelnik nie dość, że musi zmagać się z rozbudowanymi zdaniami i opisami, ma do przełknięcia solidny kawał gnostyckiej filozofii i powikłaną fabułę.

"Monsiur..." należy bez wątpienia do książek niepoślednich. Już choćby sam kaliber, jaki sobą prezentuje, do czego dochodzi ów niezwykły, mistyczny klimat no i rzecz jasna szkatułkowa struktura, w którą autor zamyka bohaterów i czytelnika.

Zalecam Durrella czytelnikom ambitnym, choć i dla tych mniej zaprawionych w bojach może to być ciekawe wyzwanie.

Wieloryb | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016