Mężczyźni

Wydawnictwo: Czytelnik

Nowy tom opowiadań, esejów i szkiców znanego doskonale w Polsce rosyjskiego postmodernisty. W oryginalnych i, jak zwykle, niekonwencjonalnych tekstach myślą przewodnią staje się rola i pozycja... mężczyzn we współczesnym świecie.

W moim odczuciu przeintelektualizowany zbiór frustracji człowieka, którego wszystkie książki bazują na tym samym odczuciu, na tej samej opinii. Mniej więcej w połowie miałam ochotę zasponsorować biedakowi bilet dokądkolwiek w jedną stronę, żeby już tak nie cierpiał w tej Rosji.
Ale nie, moment. Jeżeli Jerofiejew wyjedzie z Rosji, to na co będzie psioczył w następnych książkach? O nie, Jerofiejew przestanie pisać.
Tak bardzo na siłę, że przebiło nawet "Encyklopedię duszy rosyjskiej". Dwie gwiazdki za to, że autor umie pisać. W dzisiejszych czasach to i tak rzadka umiejętność.

Chahaviah | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Zbiór esejów o bardzo szerokiej tematyce. Jerofiejew porusza różnorakie problemy, które mogą być interesujące nie tylko dla tytułowych mężczyzn. Jednym z głównych tematów są problemy kultury, głównie rosyjskiej zestawionej z kulturą Zachodu, ale również kultury masowej czy literatury. W zbiorze pojawiają portrety znanych twórców, takich jak Dostojewski czy Francis Bacon. Jednak niemniej ważne miejsce zajmują tematy seksualności i fizyczności czy fizjologii, często trudne i pełne nieporozumień relacje damsko-męskie, pornografia czy homoseksualizm, ale także problemy patriotyzmu. Często cyniczny i ironiczny styl Jerofiejewa zmusza do zastanowienia, czy w rzeczywistości broni on bohatera swoich esejów - MĘŻCZYZNĘ - czy też go gani. A może to wszystko jest jedynie literacką zabawą?

Uvertus | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Eseje i szkice Jerofiejewa zawarte w tej małej książeczce, są bardzo nie równe. Niektóre są nudne, niektóre przeintelektualizowane, a niektóre genialne. Dobre do czytania w małych dawkach, po małej kropelce co dnia ;)

zorba76 | 2011-07-28

bardzo realistyczna....