Bro

Cykl: Światło i Lód (tom 2) | Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Put' Bro
powieść rosyjska

Bro, druga część trylogii Władimira Sorokina, zapoczątkowanej głośnym Lodem , obejmuje czasy poprzedzające akcję części pierwszej. Rosja, pierwsza połowa dwudziestego wieku. Bohater powieści, Aleksander Sniegiriow, przychodzi na świat w momencie upadku na ziemię meteorytu tunguskiego. Dalsze losy Aleksandra są nieodmiennie związane z wydarzeniami historycznymi.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/bro-1.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/bro-1.html

Jovita8989 | 2014-01-24

Postanowiłam przeczytać całą trylogię by mieć całościowy pogląd na sprawę, ale łatwe zadanie to nie jest. Nie rozumiem fenomenu "Lodu" i uznawania Sorokina za kultowego. Staram się zrozumieć, dostrzec znaczenie pod wartstwą tekstową, satyrę, metafory itd... Ale i tak według mnie jest to po prostu kiepska literatura, napisana słabym językiem i pozbawiona dobrej fabuły. Początek "Bro" był całkiem ciekawy, czytało się to jak fajną autobiografię. Im dalej jednak, tym bardziej dosyć miałam tego pitu-pitu o zjednoczeniu serc, mówieniu sercem itd. A pod koniec, gdy praktycznie w co drugim zdaniu pojawiały się "maszyny z mięsa" miałam ochotę wyrzucić książkę przez okno - nie to że mnie to określenie jakoś niemożebnie obrażało czy bulwersowało, tylko to namolne powtarzanie mnie do szału doprowadzało.
Podsumowując: książka (i cała trylogia zapewne) jest bardzo specyficzna, ale dla mnie zbyt męcząca i kiepska po prostu.

Mamerkus | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Przeczytałem trylogię "Światło i lód" Sorokina i przyznam szczerze, że szkoda mi energii na płodzenie osobnych recenzji dla każdej powieści. "Lód", "Bro" i "23000" zostaną przeze mnie podsumowane krótko i dobitnie - ordynarne wodolejstwo. Zmarnowałem czas, moje astrocyty uległy nieodwołalnemu zidioceniu, a szacunek dla literatury rosyjskiej puka w dno Rowu Mariańskiego od spodu. Sorokin zrobił sobie z czytelników jaja i jeszcze zgarnął za to niezły hajs.
W zasadzie jedyne, co się broni w trylogii Sorokina, to stylizacja języka. Rosyjski pisarz ma niepodważalną łatwość w pisaniu różnymi stylami, kolokwializmami, dialektami, czy to w pierwszej, czy trzeciej osobie, do tego jest niezłym opowiadaczem. Tylko co z tego, skoro fabularnie historia bractwa światłości leży i kwiczy jak prosię zabijane lodowym młotem.
Ostrzegam wszystkich przed tymi trzema powieściami, sięgnijcie raczej po "Lód" Dukaja, rzecz cięższego kalibru pod kilkoma względami, ale przynajmniej wszystko trzyma się tam...

Danielsson | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Mimo że niepodzielona na części jak "Lód", tak samo "Bro" posiadała rozległe fragmenty na wyższym i niższym poziomie. Ciekawiej zaczyna dziać się dopiero przy rozpoczęciu poszukiwań braci i sióstr, wcześniej brzmi to trochę jak autobiografia założyciela i mistrza jakiejś sekty (czym Bractwo Światłości w sumie jest). Potem znów poziom spada, gdy Bro przechodzi przemianę, po której ludzi zaczyna postrzegać jako maszyny z mięsa. W ten sposób opowiadane przez niego prawdziwe wydarzenia z otaczającego go świata tracą na ważności - a wydaje mi się, że nie było to celem autora, chciał on raczej ośmieszyć dwa rywalizujące ze sobą systemy totalitarne.

W ten sposób pierwszy duży fragment książki (od początku do rozpoczęcia poszukiwań innych) podobny jest do drugiej części "Lodu", moim zdaniem tam najsłabszej, za co nie mogę autora pochwalić. Ogólnie rzecz ujmując, w "Bro" nie dzieje się nic, czego nie można byłoby przekazać na kilkunastu stronach porządnego opisu zawartego w dodatkowej...

Sambady | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Lit. ros.
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Myślę, że najlepszą i najtrafniejszą oceną dla drugiej części trylogii "Lodu" autorstwa Władimira Sorokina będzie następujący komentarz: czytelnik, po zapoznaniu się z pierwszą z powieści, oczekiwał czegoś więcej. Oczekiwał kontynuacji, która jest równie bezkompromisowa, obsceniczna i pełna satyry, a dostał tekst bez pomysłu. Czytelnik ten, czytając "Bro", miał nieodparte wrażenie, że pisarz całą historię stworzył, mając zaciągnięty "intelektualny hamulec ręczny". Fabule brakowało polotu, tajemniczości i brutalnego języka, który nadawał tak dobry charakter "Lodowi". Myślę, że czytelnik spokojnie mógłby porównać "Bro" do sfabularyzowanego podręcznika do historii, ponieważ jedyne, co w tej powieści ma jakąś wartość merytoryczną, to opisy burzliwej historii Rosji i ZSRR (po wybuchu rewolucji październikowej w 1917 roku). Ucieszy czytelnika to, że przemiany polityczne są dość wyraźnym, a nie jedynie porównanym do fatamorgany, tłem dla głównego wątku akcji, czyli poszukiwań braci i...

Ola | 2012-08-21
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Kontynuacja "Lodu" albo też używając żargonu filmowego: prequel.

Początek ujdzie - wszak to biografia BRO, ale nie da się ukryć, że kiedy odnajdują się kolejny bracia i siostry książka staje się lekko monotonna i nużąca ... ale jak się weszło do tej rzeki to trzeba czytać. Ogólne wrażenie jest dobre.

mumin24 | 2012-08-18

Z racji, że przeczytałam tą część jako pierwszą i nie jestem fanem krążenia wokół jednego wątku przez dłuższy czas, uznaję ją za średnią.

DoTTi91 | 2013-10-14

Na książkę trafiłam na wyprzedaży, świadoma, że jest to druga część trylogii. Zaryzykowałam, przeczytałam - rozczarowanie. Początek ciekawy do czasu. Im dalej posuwałam się w czytaniu, tym bardziej irytował mnie ciągle ten sam schemat pozyskania nowych 'braci lodu'. Chociaż ich historie były inne to nie pomogło by owa pozycja zyskała w moich oczach.

Mahdi | 2013-02-25

W pełni udana kontynuacja "lodu". Fascynująca.

PR1234 | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014