Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce

Tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Iris Grace
Ag2S

Iris ma sześć lat i cierpi na autyzm głęboki – przez pierwszych pięć lat niemal nie nawiązywała kontaktów z otoczeniem, rzadko śmiała się i mówiła. Jej matka była w rozpaczy – wszystko wskazywało na to, że dziewczynka nigdy nie opuści świata ciszy. Cudem, który odmienił życie Iris, był jej odkryty przypadkiem talent malarski. Niezwykłymi obrazami dziecka, porównywanego do Renoira i Moneta, ...

Cudem, który odmienił życie Iris, był jej odkryty przypadkiem talent malarski. Niezwykłymi obrazami dziecka, porównywanego do Renoira i Moneta, zachwycają się dziś kolekcjonerzy, właściciele największych domów aukcyjnych i krytycy sztuki.
A jednak najważniejszy wyłom w milczącym świecie Iris uczyniła Thula – kotka, z którą dziewczynkę połączyła jedyna w swoim rodzaju więź. Rodzice patrzyli ze zdumieniem, jak Iris "rozmawia" z ufną i cierpliwą Thulą, jak zaczyna śmiać się, wychodzić do ogrodu, otwierać się na innych ludzi, a także – w jej towarzystwie – malować.
Ta niezwykła, bardzo intymna książka, pełna poruszających zdjęć dziewczynki i jej kotki, została napisana przez matkę Iris, Arabellę. To opowieść o wspólnym życiu Iris i Thuli, a także o tym, że za sprawą przyjaźni i sztuki można zburzyć nawet najgrubszy mur.

źródło opisu: http://nk.com.pl/niezwykly-talent-iris-grace-opowi...(?)

źródło okładki: http://nk.com.pl/niezwykly-talent-iris-grace-opowi...»

Iris ma sześć lat i cierpi na autyzm głęboki, przez pierwszy pięć lat nie nawiązała kontaktu z otoczeniem, ze swoimi rodzicami, rzadko się śmiała i mówiła. Matka Iris była zrozpaczona, w rozpaczy myślała, że jej malutka córeczka nigdy nie opuści świata ciszy.
Prawdziwym cudem, który odmienił życie Irys był talent malarski.
Dziewczynka bardzo uzdolniona była artystycznie,malowała piękne obrazki przy tym się wyciszała, to ją uspokajało.
Niezwykłe obrazy dziecka były porównywane do Renoira i Moneta.
Przełom w życiu Irys i milczącym świecie była kotka Thula, która została dziewczynki nieodłączną,prawdziwą przyjaciółką,z którą dziewczynką połączyła wyjątkowa więź mocna. Przebywała kotka razem z Irys, gdziekolwiek dziewczynka poszła, to Thula za nią chodziła.
Dziewczyna zaczęła rozmawiać ze swoją kotką, więcej się śmiała, przez to się otworzyła, stała się ufna, wychodziła do ludzi do ogrodu,w towarzystwie ślicznej kotki Thuli malowała.
Ta niezwykła, piękna, bardzo wzruszająca, intymna...

AnnaSikorska | 2017-05-26

Autyzm jest jednym z najbardziej zagadkowych zaburzeń. Odmienne zachowanie i funkcjonowanie dzieci oraz dorosłych sprawia, że bardzo utrudnia codzienne życie osób z tą niepełnosprawnością i ich rodziców lub opiekunów. Do tego dochodzą odmienne potrzeby każdego autyka, innego rodzaju zaburzenia, strefy, z którymi sobie nie radzą. Jednymi z wielu typowych cech jest unikanie dotyku, nadwrażliwość na różnego rodzaju tkaniny, wyostrzony węch, słuch. Wszystko, co na neurotypowego człowieka działa delikatnie na osobę z autyzmem może działać ze zwielokrotnioną siłą. Do tego dochodzi nieumiejętność komunikowania się, czasami brak zdolności przetwarzania mowy, brak kontaktu wzrokowego, różnego rodzaju manie, autoagresja wynikająca z cierpienia wywołanego nadmiarem nieodpowiednich bodźców. Praca z dzieckiem z autyzmem to kroczenie o kruchym lodzie i ciągła konieczność uważania, aby nie wpaść w otchłań odcięcia i braku kontaktu z autykiem.
Arabella Carter-Johnson snuje spokojną i ciepłą...

GZal | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Kolejna sentymentalna opowieść? Dziewczynka z autyzmem, ukryty i odkryty talent. Cudowny zwierzak, który sprawił, że dziecko zaczęło się zmieniać i otwierać na świat. Czy już tego nie było tyle razy? Billy. Kot, który uratował moje dziecko, Rex – Cathleen Lewis, w końcu nawet sama historia Temple Grandin, opowiedziana przez Olivera Sacksa, później nią samą i ostatecznie sfilmowana.

Iris Grace zabłysnęła na chwilę nawet w polskim internecie. Chwytliwe tytuły w sam raz do klikania “pięciolatka z talentem i autyzmem”, “5-letnia malarka”, “ma 5 lat cierpi na autyzm i maluje jak Monet”. To tylko kilka z wybranych.

W ubiegłym roku historię dziewczynki opowiedziała jej mama Arabella Carter-Johnson w książce Niezwykły talent Iris Grace.

I mimo urokliwości całej historii, nie jest to tylko wyciskacz łez i ckliwa historyjka. Mama opowiada o walce rodziny o swoje dziecko.
[...]

całość:

Matylda Saresta | 2017-11-09

Bardzo dobrze napisana prawdziwa historia, która z pewnością będzie inspiracją nie tylko dla tych wszystkich, którzy zetknęli się z chorobą autyzmu.
O determinacji matki i jej sukcesie.
Polecam:)

małgorzata | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

„Uznałam, że jeśli ludzie nauczą się rozumieć Iris i zobaczą, dlaczego Fasolka zachowuje się tak a nie inaczej, jeśli z czasem pokochają jej różne dziwactwa, to poczują z nią więź i będą się cieszyć z jej osiągnięć. A jeśli później na ich drodze stanie jakaś osoba ze spektrum, potraktują ją łagodnie i ze zrozumieniem. Byłoby cudownie, gdyby potrafili ujrzeć coś poza ułomnością, przede wszystkim zaś dostrzec ogromny potencjał dzieci z autyzmem. Chciałam, aby umieli wyjść poza diagnozę i uwierzyli, że pięknie jest się różnić.”

Kiedy nadchodzi ten czas, kiedy nasze życie jest na tyle uporządkowane, że zaczynamy marzyć o dziecku, nasza wyobraźnia nie ma granic. Myślimy o tym, co będziemy razem robić, jak może wyglądać, jakie będzie mieć zainteresowania. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że może nie będzie tak idealne, a na pewno tej, że może być chore. I tak właśnie było w przypadku autorki książki. Jej upragnione dziecko urodziło się dotknięte autyzmem. Nie można na to być...

aikaternie | 2016-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2016

"Niezwykły talent Iris Grace" to książka autorstwa młodej mamy autystycznej dziewczynki. Jest świadectwem niezwykłego rozwoju dziecka, które nie utrzymywało prawie żadnego kontaktu z otoczeniem; nie mówiło, reagowało histerią na nowe miejsca i nieznanych ludzi. Z notki na okładce dowiadujemy się, że główną rolę w terapii odegrało malarstwo i kontakt z kotką Thulą. To jednak tylko część prawdy. Upór, kreatywność i zmysł obserwacji rodziców doprowadziły do każdego małego sukcesu dziewczynki.
Warto przeczytać tę poruszającą relację, bo pokazuje świat nieznany większości z nas. Pokazuje trudną i często samotną drogę rodziców. Pokazuje słabość brytyjskiej opieki medycznej i systemu oświaty (co może zdziwić niektórych rodaków, przekonanych, że takie rzeczy tylko u nas). A wreszcie próbuje wytłumaczyć, jak świat postrzega dziecko dotknięte autyzmem głębokim.
Książka jest też przepięknie wydana, opatrzona licznymi zdjęciami bohaterki, jej twórczości i całkiem przyjemnymi...

Marchewka | 2017-07-30
Przeczytana: 14 lipca 2017

Książka dla każdego. Każdy z nas codziennie zmaga się z różnymi problemami. Cały problem w tym, żeby zawsze znaleźć optymalne rozwiązanie. Nawet największe problemy można zmienić w sukces. Z każdego zła może wyjść coś dobrego. Trzeba tylko się postarać.

Floki | 2017-08-20
Przeczytana: kwiecień 2017

Niezwykła opowieść walecznej mamy. Bohaterką jest mała dziewczynka , niezwykle wrażliwa i utalentowana. Iris znałam przed przeczytaniem książki z bloga prowadzonego przez jej mamę na fb. Warto przeczytać.

magdalena | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017