Czterdzieści i cztery

Okładka książki Czterdzieści i cztery Krzysztof Piskorski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czterdzieści i cztery
Krzysztof Piskorski
7,3 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Świat Etheru (tom 2) fantasy, science fiction
548 str. 9 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Świat Etheru (tom 2)
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2016-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-29
Liczba stron:
548
Czas czytania
9 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308061992
Tagi:
steampunk Polska historia alternatywna
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Księga wojny Anna Brzezińska, Jakub Ćwiek, Michał Krzywicki, Jakub Nowak, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Jacek Piekara, Krzysztof Piskorski, Andrzej W. Sawicki, Marcin Wełnicki
Ocena 6,0
Księga wojny Anna Brzezińska, Ja...
Okładka książki Nowa Fantastyka 339 (12/2010) Orson Scott Card, Jakub Nowak, Krzysztof Piskorski, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,0
Nowa Fantastyk... Orson Scott Card, J...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

By Polska wielka i wspaniała była



2132 188 105

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
694 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
604
602

Na półkach:

Świat jest pełen tajemnic, radości i cierpienia, tragicznych losów ludzi i niespożytkowanej właściwie energii. Energii, która może stać się początkiem i zarazem bramą do równoległych, ale jakże odmiennych miejsc. Szansą na zmianę losów całego narodu. W 1844 roku do Anglii trafia Eliza Żmijewska. Kobieta, która otrzymała ważne zadanie wykonania wyroku na Konradzie Załuskim. Rodacy obarczają winą tego mężczyznę między innymi za porażkę podczas powstania na Litwie. W czasie wędrówki, której celem jest wywiązanie się z zobowiązania Eliza przemierza wiele miejsc i natrafia na informacje, które zmieniają jej spojrzenie na niektóre wydarzenia i rozniecają w sercu niepokój. Każdy, nawet niewielki czyn niesie za sobą konsekwencje. Tak jest też z przemierzaniem równoległych światów. Mrok czai się w zakamarkach, a niewiedza może przynieść zagładę. Co odkrywa Eliza? Czy poradzi sobie z powierzonym zadaniem?

Od chwili, gdy zobaczyłam zapowiedzi najnowszej książki Krzysztofa Piskorskiego wiedziałam, że bardzo chcę ją przeczytać. Po lekturze powieści muszę przyznać, że przerosła moje oczekiwania. Fantastyka to jeden z bardziej lubianych przeze mnie gatunków literackich, zarówno lżejsza, jak i ta bardziej ambitna. Książka Krzysztofa Piskorskiego należy zdecydowanie do tej ostatniej. To wymagająca lektura, pełna ukrytej symboliki, ale równocześnie intrygująca, oryginalna i wciągająca.

Zakończenie książki pozostawia chaos myśli i skłania do refleksji. Świat przedstawiony przez pisarza zachwyca i niesie niepokój. Jest mroczny, nieprzewidywalny, brutalny i miejscami przygnębiający. Toczące się walki niszczą i doprowadzają do zagłady wiele istnień, nie tylko ludzkich. Pogoń za kolejnymi odkryciami narusza równowagę wszechświata. To epoka pełna walki o różne idee, wolność, niepodległość. Walka zazwyczaj związana jest z tajnymi zgromadzeniami, buntem, intrygami i przewidywaniami kolejnych ruchów przeciwnika, niczym gra w szachy. Wewnątrz tego wiru znajduje się Eliza Żmijewska. Zadanie, które otrzymała jest trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Trudnością samą w sobie może się okazać relacja, która łączy wykonawcę wyroku i skazanego, mocno zakorzeniona w przeszłości. Eliza to silna kobieta z bogatym bagażem doświadczeń, która potrafi sobie radzić w życiu. Niestety przeszłość mocno zniekształca jej spojrzenie na rzeczywistość. Jej przekonania, idee, którym jest oddana ścierają się mocno. Eliza to postać, która wzbudza wiele emocji. Świetnie nakreślona, oddana sprawie, silna i wrażliwa równocześnie. Walczą w niej różne wartości. Poszukuje prawdy, jest dobrze zorganizowana, przygotowana na niespodzianki, ale też spontaniczna, gdy tego wymaga sytuacja. Nie jestem w stanie nic zarzucić kreacji tej postaci. Jestem w stanie zrozumieć jej chwile zawahania i zwątpienia oraz pewne słabości. Z powieści w moich myślach z pewnością pozostaną jeszcze przynajmniej dwaj bohaterowie: Xa-ru oraz Thomas Mitchell. Jak się okazuje po przeczytaniu części od autora obie z tych postaci mają pewne odwołanie do rzeczywistości. Tak samo w przypadku mocno oddziałujących na wyobraźnię stworzeń zwanych zaskakunami.

W książce przeplatają się elementy historyczne i fikcyjne. Ich proporcje są mocno zróżnicowane. Pojawienie się takich nazwisk jak Adam Mickiewicz, czy Juliusz Słowacki zaskakuje i mocno intryguje. Wszystko razem łączy się w niesamowity wir wydarzeń, których wynik jest trudny do przewidzenia.

Człowiek od niepamiętnych czasów zastanawia się nad tym, czy jest sam w kosmosie. Wizja równoległych światów i podróży między nimi oraz konsekwencji tych czynów jest równocześnie ciekawa i niepokojąca. Czy niemożliwa? Wiele przedmiotów, z których korzystamy teraz, w przeszłości mogłoby się wydawać fantazją.

„Czterdzieści i cztery” to niesamowita, ambitna lektura ukazująca niepokojącą oraz intrygującą wizję świata. Miejsca, w którym splatają się różne możliwości i równocześnie nic nie jest pewne. Miejsca, w którym historia miesza się z fikcją, przeszłość z przyszłością a wszystko razem niczym spoiwo łączy słowiańska magia. Świetna, pełna dynamiki i niespodzianek lektura, o której ciężko zapomnieć. Polecam zwłaszcza miłośnikom fantastyki i twórczości pisarza.

http://ksiazki-moj-maly-swiat.blog.pl/2016/09/26/czterdziesci-i-cztery-krzysztof-piskorski/

Świat jest pełen tajemnic, radości i cierpienia, tragicznych losów ludzi i niespożytkowanej właściwie energii. Energii, która może stać się początkiem i zarazem bramą do równoległych, ale jakże odmiennych miejsc. Szansą na zmianę losów całego narodu. W 1844 roku do Anglii trafia Eliza Żmijewska. Kobieta, która otrzymała ważne zadanie wykonania wyroku na Konradzie Załuskim....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 284
  • Przeczytane
    826
  • Posiadam
    277
  • Fantastyka
    69
  • Teraz czytam
    32
  • Ulubione
    32
  • Fantasy
    24
  • 2017
    19
  • 2018
    17
  • Chcę w prezencie
    14

Cytaty

Więcej
Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Zobacz więcej
Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Zobacz więcej
Krzysztof Piskorski Czterdzieści i cztery Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także