Skarb pradziadka

Ilustrował Antoni Uniechowski.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: własne

ZapomnianaBiblioteka | 2017-04-22

Dwaj pochodzący z Warszawy dwunastoletni chłopcy i ich nieco młodsza siostra przybywają na wakacje do niewielkiego, położonego pośród pól i lasów miasteczka. Tu, w Zaraszowie mieszka ich dziadek Filip Roszkowski oraz ciocia zwana pieszczotliwie Julisią. Dziadek jest organistą w miejscowym kościele parafialnym, ciotka zajmuje się prowadzeniem domu. Legenda głosi, że jeden z przodków starszego pana ukrył gdzieś w budynku organistówki skarb...

Więcej na:

Ofelia | 2015-10-12
Na półkach: Przeczytane, Historia

Skarb Pradziadka nie jest błahą bajką dla dzieci o poszukiwaniu skarbu. To lekcja historii i patriotyzmu ukryta w barwnej przygodzie, ukazująca wartości, o których zapominamy w prozie życia. Rys historyczny został dobrze oparty na faktach i miejscach rzeczywistych, co nadaje książce mocniejszego wyrazu i autentyczności. Fascynuje mnie świat, którego już nie ma, miejsce, w którym życie toczyło się powoli, a człowiek potrafił korzystać z każdej chwili. Aspekt, który zrobił na mnie największe wrażenie, to czas fabuły w kontekście przeżyć pradziadka powstańca - beztroska życia głównych bohaterów ukazana w przeddzień wojny. Jakie postawy przyjmą ci młodzi Polacy, możemy się tylko domyślać.

Rysia | 2014-10-23
Przeczytana: 23 października 2014

Bardzo ciekawa książka. Trójka dzieci na wakacjach u dziadka, którego wszyscy się boją. W organistówce, gdzie mieszkają (gdyż ich dziadek jest organistą) jest ponoć jakiś tajemniczy skarb, którego od dawna dziadek poszukuje. Czy dzieciom uda się odkryć tajemnicę skarbu pradziadka? Jeśli jesteście ciekawi przeczytajcie tę książkę! Zapraszam do lektury!

Pamiętam, że w dzieciństwie bardzo podobała mi się ta książka :) Była jedną z pierwszych "grubszych" lektur przeczytanych przeze mnie, dlatego kiedy tylko przypomniałam sobie o niej, od razu rozpoczęłam poszukiwania na LC i dodałam do biblioteczki ^^

bidon | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, Mam ♥

Może bycc. A tak szczerze mówiąc to nawet nie wiem jak się znalazła w moim domu;)

Ela | 2018-01-03
Gajka | 2017-08-09