Kusama Yayoi czyli Obsesja Kropek

Seria: Studia i Monografie
Wydawnictwo: Tako
Pablo

Kilkuletnia Yayoi niczym bohaterka powieści Carrolla, doświadcza na łąkach górzystego Matsumoto rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiają do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia pokrywa w całości swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami motywem sieci. Na ulicach Nowego Yorku organizuje skandalizujące nagie happeningi, za co w Japonii przez długi czas będzie krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Na przełomie XX/XXI wieku Kusama otworzy szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea a dom mody Louis Vuitton wypuści kolekcję ubrań, pokrytą charakterystycznym motywem kropek – sygnaturą sztuki Kusamy. Dziś 85 letnia artystka jest żywą legendą i przykładem na bezkompromisowe poświęcenie się sztuce. Kusama wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego, a specjalnie wybudowaną obok pracownię. Jest to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki Kusamy Yayoi.

źródło opisu: Wydawnictwo Tako, 2016

źródło okładki: http://tako.biz.pl/k,132,kusama-yayoi-czyli-obsesja-kropek.html

KrystynaL | 2016-08-26

Autor powyzszej monografii, uczen prof. Estery Zeromskiej jest japonista. Od 2015 roku prowadzi badania na Uniwersytecie Dohisha w Kioto.
Jego praca o Yayoi Kusamie jest krotkim, bardzo przystepnym wprowadzeniem w zyciorys i tworczosc artystki.
Zrodlem poczynan artystycznych Kusamy sa zaczynajace sie juz w dziecinstwie halucynacje i obsesje oraz patologiczne malzenstwo jej rodzicow i fakt, ze w te patologie byla wciagana.
Ta skandalistka i 'dama awangardy', nigdy nie nalezala do zadnych ugrupowan, byla i jest wolna, niezalezna i osamotniona malarka, tworczynia happeningow, pisarka i projektantka mody. W 1975 roku ze wzgledu na narastajace symptomy choroby psychicznej dobrowolnie zamieszkala na zawsze w szpitalu psychiatrycznym w Tokio. Niezmiennie tworzy, a kropki oraz dynie sa nieustannie glownym elementem wykorzystywanym w jej pracach.
Zwiedzajac retrospektywe Kusamy w 2012 roku w Tate Modern mozna sie bylo przekonac jak niezwykle wrazenie robia jej instalacje, w ktorych...

Piotr | 2017-01-11

po przeczytaniu tej fantastycznej książki pozostaje nam już tylko stać się kropką

Meluzyna | 2016-12-18
Agłaja | 2016-10-31