Chłód od raju

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Hannah ma 15 lat. Dotąd czuła się bezpiecznie w społeczności świadków Jehowy, teraz jednak chciałaby z niej wystąpić, by żyć tak jak jej rówieśnicy. Hannah walczy o prawo wyboru, a dzięki wsparciu i miłości Paula postanawia uczynić pierwszy krok ku wolności, jakiej zaznają jej szkolni koledzy i koleżanki.

ChicaDeAyer | 2015-04-07
Przeczytana: 2008 rok

Sporo książek tej autorki mam na koncie, jednakże ta historia jest jedną z nielicznych, która mocno mi zapadła w pamięć. Tu akurat zostało opisane takie wyznanie a nie inne, jednak w jego miejsce można równie dobrze wstawić każdą inną religię - w żadnym przypadku skrajność nie jest dobra, a fanatyzm pobiera zbyt dużo niepotrzebnych ofiar. To pozycja opowiadająca o brzemieniu ograniczeń, o potrzebie wolności i akcentacji prawa do samostanowienia.

W prawdzie tą książkę czytałam jakiś czas temu, ale często do niej wracam. Nie czytałam jej teraz, ale chciałam o niej teraz napisać.

Przedstawiam Wam Hannah, piętnastoletnią dziewczynę, która walczy o swoje szczęście. Gdy miała 4 latka jej mama zginęła w wypadku. Przez jakiś czas Hannah żyła tylko z tatą w cichym domu. Lecz pewnego dnia pojawia się Roswitha. Kobieta sprawia, że tata znowu się śmieje, a i sama Hannah ma do kogo przyjść by się wypłakać czy wtulić.

Gdy ojciec żeni się z Roswithą. Wszystko się zmienia. Przechodzą na inną religię- zostają świadkami Jehowy. Nagle jeżdżą do innego kościoła, nie obchodzą urodzin ani świąt. Ale… widocznie tak musi być. Tak to sobie dziewczynka tłumaczy. Wszystko jest dobrze dopóki główna bohaterka nie kończy piętnastu lat. Zaczyna się buntować. Pierwszym powodem jest chęć posiadania czegoś po matce, co skutecznie jest jej uniemożliwiane. Dziewczyna robi wszystko by coś mieć związanego z mamą. Po jakimś czasie udaje się jej znaleźć...

molik | 2011-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia 15-letniej Hannah, która jest wychowywana przez macochę i ojca w środowisku Świadków Jehowy.
Hannah wśród swoich rówieśników jest samotna i wyizolowana, gdyż jej życie jest diametralnie inne. Religia bardzo wiele jej zabrania. Dziewczynka nie może żyć jak jej rówieśnicy. Jej macocha robi jej religijne "pranie mózgu". Za najmniejsze przewinienia jest karana fizycznie i psychicznie. Jednak pewnego dnia Hannah zakochuje się i to z wzajemnością w koledze z klasy, wtedy uświadamia sobie, że nie chce już tak dalej żyć. Zaczyna się buntować przeciwko macosze i walczyć o wolność i normalne życie. Udaje jej się to dzięki pomocy rodziny jej chłopaka i przyjaciółek.
Książkę czyta się szybko , jest to thiller religijny. Polecam.

One_beauty_life | 2015-04-06

Jana Frey piszę książki oparte na prawdziwych wydarzeniach, które podczas czytania mogą oburzyć i poruszyć. Ta książka wzbudziła we mnie sprzeczne emocje. Cały czas przeżywałam ten koszmar z Hannah. Dopingowałam jej, czasami byłam taka zła, że miałam ochotę krzyczeć na macochę głównej bohaterki. Świadkowie Jehowy, to dla niektórych coś nowego. Słyszałam juz wcześniej o tej sekcie, lecz teraz poznałam ją całkowicie. Nie podoba mi się relacja członkowie Jehowy, a Hannah. Wymagali od niej posłuszeństwa i odebrali wolność osobistą. Biedna dziewczyna żyła w ciągłym strachu. Tak samo jak ja podczas czytania. Bardzo się ucieszyłam gdy Hannah sprzeciwiała się wszystkim naokoło. Pojawił się Paul. Ogarnęła mnie radość, główną bohaterkę również. Wszystko się zmieniło, a Hannah staje się szczęśliwa, pomimo złych wspomnień i braku najważniejszych osób. Warto przeczytać. Polecam :)

''Chłód od raju'' to kolejna książka Jany Frey, którą miałam okazję przeczytać; no i jak zwykle mnie wciągnęła, czułam się jakbym była świadkiem tych wydarzeń.
Lektura ta w przerażający sposób uświadamia czym jest religia?/sekta?Świadków Jehowy. Książka ukazuje jak straszny wpływ na dziecko/młodą osobę ma jego otoczenie ograniczające się do członków zboru, jak bardzo wiernym robi się pranie mózgu. Ukazuje izolację, brak zrozumienia, przemoc, wielki smutek, oraz to jak Świadkowie Jehowy czując się lepszymi od innych, wybrańcami, życząc 'niewiernym' wszystkiego najgorszego. ''Chłód od raju'' naprawdę przeraża. Ciężko jest uwierzyć, że teoretycznie najbliższe osoby, w imię religii potrafią tak bardzo krzywdzić, zadawać ból i cierpienie.

Czym innym przeczytanie jest suchych faktów dotyczących wierzeń w licznych źródłach, a czym innym jest przeczytanie relacji osoby, która tego doświadczyła. Być może właśnie dlatego byłam tak zaskoczona i zdumiona czytając tę książkę.
Na szczęścia...

Kora800 | 2012-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Książka wywołała u mnie wiele refleksji i wycisnęła łzy z oczu.Straszne jest to jak bardzo religia może manipulować człowiekiem a najgorsze,że człowiek sam sobie z tej manipulacji nie zdaje sprawy dopóki nie nabierze odpowiedniego dystansu. U Świadków Jehowy o takidystans bardzo trudno gdyż są ciágle przestrzegani przed zewnętrznym światem i obracają się głównie w swoim środowisku.Zastraszanie,presja psychiczna...niestety to wszystko ma tam miejsce jednak można to dostrzec dopiero wychodząc z sekty.Czytając opinie o książce natknęłam się na stwierdzenia,że tak wcale nie wygląda życie świadków.Najczęściej jednak mówią tak osoby które jedynie znają świadków Jehowy ale sami nimi nie byli.Oczywiście nie twierdze,że sytuacje opisane w książce maja miejsce w każdej rodzinie świadków ale podobna presja jest u nich normalna.Mówie to z własnego doświadczenia a nie jedynie z obserwacji.Świadkowie nie mówią wszystkiego ludziom z zewnątrz,dopiero wchodząc do ich religii człowiek widzi i...

Patrycja | 2016-08-31
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Bardzo dobra książka. Pokazuje jak łatwo można znaleźć się wśród nieodpowiednich osób, na pozór udających kochającą rodzinę/przyjaciół. Poruszanym problemem jest również fakt, z jaką łatwością sekty i różne zgromadzenia mogą kierować ludźmi, z początku nieświadomymi niczego. Wpływ jaki wywierają powoduje, że odcinają się od świata, ludzi, którzy mogliby im pomóc. Czytając tę książkę telepało mną (dosłownie) ze złości, z bezradności. Rzadko można znaleźć historię,która wywoła takie odczucia.

Polecam. :)

Rose | 2011-05-11

Czym jest miłość, nienawiść, wolność. Co to jest szaleństwo wiary, co to znaczy być rodzicem, czym naprawdę jest wyzwolenie i więzienie, jak daleko można się posunąć, kiedy naprawdę się coś kocha.
O tym jest ta książka.
Przepiękna.
Prawdziwa.
Wspaniała.
Otwiera oczy i zamyka usta. Pozawala dostrzec to, co niedostrzegalne.
Jedna z najpiekniejszych ksiażek jakie czytałam.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Hannah to piętnastoletnia dziewczyna która wyznania jest Jehowy bardzo wstrząsnęła mną i poruszyła jej historia. Ciekawa książka opisuje trudne, życiowe tematy. Bardzo dramatyczna i wzruszająca.

Uwielbiam książki Jany Frey. Dlaczego? Ponieważ ta niemiecka pisarka porusza trudne i życiowe tematy, co więcej wszystkie historie opisane w jej książkach są prawdziwe.
"Chłód od raju" to historia piętnastoletniej Hannah, która będąc czteroletnią dziewczynką traci matkę w tragicznym wypadku.Po śmierci mamy wychowywał ją tylko ojciec, jednak pewnego dnia w życiu Hannah następują zmiany, pojawia się Roswitha , sprawia, że życie Hannah i ojca staje się lepsze, Hannah widzi w niej osobę, z którą można porozmawiać jak z rodzoną matką, ojciec myśli aby ułożyć sobie życie na nowo.
Można pomyśleć, że historia zakończy się szczęśliwie, że Roswitha naprawdę okaże się aniołem, jednak nic bardziej mylnego. Dochodzi do ślubu z Roswithą a wraz z nim następują zmiany. Hannah wraz z tatą przechodzą na inną religię - od tej chwili będą Świadkami Jehowy. Muszą chodzić do innego Kościoła, nie świętują urodzin ani nie obchodzą Świąt. Początkowo Hannah uznaje, że tak musi być i nie widzi w tym nic...