Kto pojedzie do Truskawca

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Stella Murano

Maksud Ibrahimbekow jest pisarzem azerbejdżańskim - prozaikiem, autorem sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Zawarte w tej książce dwa opowiadania prezentują autora jako pisarza dojrzałego, wykorzystującego najlepsze tradycje prozy orientalnej, lecz zarazem wobec tych tradycji przeciwstawnego. Bohaterem tytułowego opowiadania jest młody człowiek, który po nieudanej pierwszej miłości przybrał maskę cynizmu. Lecz nieoczekiwanie dla niego samego ta opada, kiedy zjawia się w jego życiu dziewczyna - równie rozczarowana, równie samotna, dziewczyna pragnąca ciepła, pragnąca jego miłości. Zupełnie odmiennym typem psychicznym jest bohater drugiego utworu, "I nie było lepszego świata". Opowiadanie to jest historią życia człowieka, który - wydawałoby się - składa się z samych zalet: jest solidny, poważny, odpowiedzialny, obowiązkowy, gotowy do poświęceń, a co za tym idzie, cieszy się ogólnym szacunkiem i poważaniem. A jednak nie jest szczęśliwy i inni nie są szczęśliwi z nim. To, że źle przeżył życie, zrozumie dopiero w momencie śmierci. Ibrahimbekow, pisarz wrażliwy i refleksyjny, potrafi pokazać klimat świata, w którym żyją jego bohaterowie, i ich specyficzny sposób myślenia. Traktuje swoich bohaterów z sympatią, ale zarazem zachowując pewien dystans, patrzy na nich trochę kpiąco, z przymrużeniem oka. Ta drwina znika, gdy bohater staje w obliczu spraw wielkich i ostatecznych - miłości, śmierci.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: google