Lemingi 2.0. Schodzimy do podziemia

Wydawnictwo: Fronda
literatura faktu

Hit Internetu: dzika satyra na pokolenie ciepłej wody w kranie: „młodych, wykształconych z dużych miast”. Bohaterów: Redakcję, kolegę – geja, Nowego z Tarnowa i frendziary z kolektywu zna cała Polska. W czasach opisanych w pierwszym tomie lemingi żyły jak w bajce, ale nic na tym świecie nie trwa wiecznie. Bojownicy o wolny dostęp do kiełków sushi, tym razem jako partyzanci postępu, próbują przetrwać w obcym i okrutnym świecie zarządzanym przez prawicową podkarpacką juntę.

Co robić, jak żyć? Jak dotrwać do kolejnych wyborów i jak chować opornik za medalikiem, który jest sprawdzany przez strażników przy wejściu do korpo?

Dodatkową atrakcję „Lemingów 2.0” stanowią komiksy i rysunki Jana Tatury specjalnie przygotowane dla tego tomu.

***

„Żyliśmy w tym kraju jak u siebie. Cieszyła nas ciepła woda w kranie, autostrady i stadiony. A potem wszystko nagle się skończyło. Musimy więc nauczyć się żyć na nowo, nie tracąc przy tym swojej europejskie tożsamości i licząc, iż znów zaświeci dla nas słońce, najlepiej Peru.”

Fabian, 30 l.

„Jest ponura, ciemna noc. Piszę te słowa schowany w szafie. Boję się, że tej nocy po mnie przyjdą i skierują na przymusowe rekolekcje. O nie! Już słyszę stukot podkutych buciorów na schodach! To musi być wysoka postać w czarnym skórzanym płaszczu…”

Alex, 24 l.

„Wynik wyborów przyjąłem z satysfakcją. Nareszcie nastąpi dobra zmiana. Osobiście na nią bardzo liczę, gdyż bardzo chciałbym objąć jakieś wyższe stanowisko w korpo. Może kierownika zespołu?”

Nowy z Tarnowa, 29 l.

„Ja tylko chciałam powiedzieć, iż jestem wege.”

Maryna, 28 l.

źródło opisu: http://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/lemingi-2-0

źródło okładki: http://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/lemingi-2-0

DorotaKa | 2016-08-13

Zanim zaczniemy zapoznajcie się z przepisem na bycie OSOM, który wprowadzi Was w odpowiedni klimat.

Bierzemy trochę pracy w korpo, szczyptę modnej grzywki i spodni rurek, garść kiełków sushi, szklankę piwerka ze sprajtem i sporo tl;dr. Do tego dodajemy kilka niedla!!11, dyskalkulie i mnóstwo lajków dla płaczącej pandy. Miksujemy nucąc pod nosem Odę do radości i wychodzi nam pyszny koktajl "Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków". Uwaga: po wypiciu na dźwięk słowa PiS może wystąpić silna reakcja alergiczna.

Nad tymkrajem zawisły czarne chmury i zapanowała duszna atmosfera wraz z nastaniem rządów nowego prezydenta. Pracujący w korporacji modny kolektyw: Redakcja, supervisor Fabian i jego osobożona Maryna, frendziara Jagoda, kolega gej i (były) stażysta Alex czują się w swoim wielkim ośrodku coraz gorzej. Siepacze Kaczafiego czyhają na każdym kroku by delegalizować holenderki, a ksiądz może w każdej chwili skierować na przymusowe rekolekcje. Po nocach śni im się wysoka postać...

Klaudia Cebula | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Witajcie w Polsce. W kraju, gdzie rządy swe objął Andrzej D. pod wodzą Kaczafiego.

W kraju gdzie wszystkie Korpoświry straciły bezpieczny grunt pod nogami.

I oto nie ma niczego. A najgorsze dopiero ma nastąpić.

Wszyscy humaniści zjednoczeni i zatrudnieni w korpo drżą o swe zacne pupcie umiejscowione na obrotowych, skórzanych fotelach.

W obawie o "koniec świata" zaczynają pakować swój dobytek. Okazuje się, że największym problemem jest zdemontowanie biurowego żyrandola. Bo oto nie znalazł się w całej korporacji nikt z technicznym wykształceniem, kto miałby uprawnienia. A poza tym, zacna osoba nie może wykonywać obowiązków wykraczających poza umowne standardy.

Co dzieje się dalej?

Do Korporacji nadciąga Nowy z Tarnowa, pewien Andrzej, który zaczyna trząść całą korporacją, bo jest nowym i stanowczym supervisorem.

Od wtedy kończą się wszystkie uciechy Korpoświrów: wegeburgery z soczewicy przepijane koktajlem z ciecierzycy, hummus w szałowych ilościach, kiełki z sushi i...

dobrerecenzje | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Akcja tej powieści rozgrywa się w Krakowie, w pewnej korporacji, tuż po wygranych wyborach prezydenckich przez Andrzeja Dudę. W korporacji, w dziale sprzedaży pracują sami młodzi ludzie po studiach humanistycznych ze specjalnością: socjologia tzw. młode pokolenie poprzedniego prezydenta, którzy maturę sobie kupili bądź zdali za pomocą innych studentów. Młodzi nie wiedzą kto to Sienkiewicz czy Mickiewicz, bo nigdy nie czytali ich dzieł.
Przerażeni, bo obudzili się jak twierdzą w państwie wyznaniowym. Są bardzo wrogo nastawieni do nowo wybranego prezydenta , a jeden z nich mówi ”Jest już po ciszy wyborczej, więc postanowiłem, że pohejtuję trochę Dudę, a potem zacznę go już rozliczać z jego obietnic wyborczych, bo jeszcze żadnej nie spełnił”

I oto do tego młodego kolektywu dołącza pan Andrzej z Tarnowa, który zostaje ich kierownikiem. Młodzi bardzo oburzeni tym faktem, nazywają go „Nowym z Tarnowa”, spotykając się po pracy w barze mlecznym pod nazwą „ZIMNIOKI Z KEFIREM” spiskują...

Aga | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Okazuje się, że nasza rzeczywistość życia w Polsce to całkiem niezły kabaret. Myślicie, że nie ? To przeczytajcie tą przerysowaną satyryczną książkę a się przekonacie. Jest napisana prosto, z humorem i chociaż wyolbrzymia wiele cech nas samych to płynie z tego prawda, bo tak naprawdę jest. To stosowny komentarz do tego co się dzieje w tym kraju. Moje zainteresowanie polityczne nie jest wielkie ale sytuacje opisane w książce znają wszyscy, nawet ci mało interesujący się polityką. Polecam, aby spojrzeć na to co się dzieję trochę innym wzrokiem...

MoznaPrzeczytac | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Polska jest rozdarta. Z jednej strony owi "młodzi, wykształceni", popijający latte ze Starbunia i przegryzający kiełki sushi. Na przeciw nim staje mityczne Podkarpacie, czerpiące swoją siłę z kanapek z kiełbasą i kawą zasypywaną z 2 łyżeczek. Kto wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku? Zabrzmi patetycznie, ale od wyniku będzie zależała przyszłość naszego kraju.

Pełna recenzja książki na stronie:

Dominika Gaweł | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Moje dziecko wychowa ulica. Najchętniej Wall Street.

Justyna | 2016-09-27
Przeczytana: 26 września 2016

Druga cześć książki "Lemingi". Młodzi, wykształceni i z małych ośrodków stają oko w oko z nową władzą PiSu oraz Kaczafiego. Wszystko się zmienia. I tak w świecki team wdziera się prokatolicyzm. Ekipa jest zrozpaczona, bo ich supervisorem zostaje Nowy z Tarnowa... Likwidują modne lokale i piwerko ze sprajtem... Jak żyć?

ledzwarta | 2016-11-04

Lepsza dwóch. Trzyma konwencję, a jest bardziej poukładana i spójniejsza. No i zabawna.

Oczywiście, jest to książka wyłącznie satyryczna. Raczej nie służy zaspokajaniu potrzeb innych niż rozrywkowe.

Ania Sta | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

"Na złe szczerość wychodzi, prawda w oczy kole;
Więc już łajać przestanę, a podchlebiać wolę."

Tróflit | 2018-03-08