Raport Badeni

Wydawnictwo: Znak

Martwa dziewczyna, cyniczny policjant i cesarsko-królewski Kraków. Rok 1900. Dla Gustawa Mahlera, inspektora C.K. Policji, jesienny tydzień zaczyna się ponuro. Poniedziałkowym świtem na Błoniach zostaje znalezione ciało warszawskiej studentki Judyty Badeni. W sprawę, która wygląda na samobójstwo, są zamieszani znany poeta i inżynier. Inspektor Mahler prowadzi dochodzenie z użyciem bardziej i mniej

AlicjaC | 2015-07-22

Kolejny kryminał "krakowski", który wpadł mi w ręce ostatnimi czasy. I kolejny, do którego mam zastrzeżenia. Najpierw plusy: autor włożył sporo pracy w rekonstrukcję realiów miasta z roku 1900, w odtworzenie realiów i dopasowanie topografii. Intryga ciekawa, postaci dość dobrze zarysowane. A teraz minusy: po raz kolejny zauważyłam, że autor tego typu książki dwoi się i troi by zaimponować czytelnikowi wierną rekonstrukcją języka. Czasem robi się z tego zwyczajne gadulstwo. Przeszkadzają mi też wulgaryzmy, jest ich za dużo. A przecież realia to ważne tło, ale jednak tło, a nie cel sam w sobie! Kiedyż ci literaci wreszcie to zrozumieją i skoończą z tym encyklopedyzmem?

kordyn | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Przede wszystkim miejsce - Kraków. Marzyłem, żeby przeczytać jakąś historie związaną z Krakowem. Jest to kryminał, pisany dosyć specyficznie, bardzo udane zabiegi literackie, wyrywki z gazet między tekstem. Jedynie w samej fabule trochę się pogubiłem, albo to ona należycie nie przykuła mojej uwagi. Ale plus za klimat.

Marcin | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

„Raport Badeni” ma tyle wspólnego z kryminałem retro, co świnka morska ze świnką i morzem: ani Krakowa A.D. 1900 nie oddaje, ani jako kryminał mnie nie wciągnęła. Najwięcej pokrewieństwa wykazuje moim zdaniem z operetką. Akcja dzieje się w operetkowej trawestacji współczesnego Krakowa z jego antykwariatami na Szpitalnej, wahadłem Foucaulta w kościele Piotra i Pawła czy kibicami piłki nożnej, przyprawionej operetkowymi dodatkami w rodzaju apokryfu o narodzinach Hansa Franka i operetkową karykaturą szkolno-Boyowskiego mitu Młodej Polski.

Brakowi kolorytu dorównuje stopniem przegadanie książki, która składa się prawie w całości z partii wokalnych^H^H^Hdialogów. Przed zupełną porażką ratuje ją wyróżniająca się forma: rozpoczynanie rozdziałów fikcyjnymi wyimkami z prasy czy innych pism i zastąpienie opisów bohaterów czymś w rodzaju ich kartoteki policyjnej.

I jeszcze jedno: wbrew temu, co chce autor, wyraz „ruski” w roku 1900 w Galicji nie znaczył tego samego, co „rosyjski”.

goraraah | 2012-06-04

Klimatyczna opowieść, ładnie wydana książka a czytanie jej to rozrywka.
Zapowiada się obiecująco, jednak czym głębiej w historię tym bardziej nużąco. Pomysł nienowy - historia kryminalna, młoda dziewczyna, zagadka, nastrój dawnych, nieco zapomnianych czasów. Brawo za język i dygresje a propos początków footballu:)

Jarek | 2016-12-09
Anna | 2016-10-15