Szatan z siódmej klasy

3 186
1 767
1 555

Inne wydania

Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków. Dzięki niezwykłym zdolnościom psychologiczno - detektywistycznym Adaś Cisowski jest ekspertem w rozszyfrowaniu skomplikowanych szkolnych zagadek oraz sekretów życia rodzinnego. Podczas wakacji na prośbę swego profesora Adaś z zapałem poszukuje skarbu w pewnym dworku. Przy okazji przeżywa mrożące krew w żyłach przygody, o jakich marzy każdy, i odkrywa... miłość.

Opinie czytelników (20148)
Marianna | 2016-04-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2013

Szatana z siódmej klasy czytałam kilkakrotnie, była to moja ulubiona lektura szkolna. Zawsze wracam do niej z sentymentem, i za każdym razem mnie zachwyca. Polecam!

książek: 2051
Tania | 2014-05-30

Tych, którym książka o młodym, bystrym "detektywie" się podobała, powinna zainteresować informacja, że Makuszyński podpisał umowę z wydawcą na drugą część "Szatana...". Miała wyjść w grudniu 1939 r.(!) Prawdopodobnie rękopis był ukończony, prawdopodobnie istniał/je katalog wydawniczy z zapowiedzią II cz. Może więc kiedyś...

| 2015-02-20
Na półkach: Lektury, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Nie było to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Kornela Makuszyńskiego, wcześniej czytałam "Awanturę o Basię" i teraz liczyłam na coś równie dobrego. Autor nie zawiódł mnie, bo ta książka podobała mi się jeszcze bardziej od tej pierwszej.

Tulkas | 2014-08-05
Zafon1 | 2013-07-26
Przeczytana: 2012 rok

Lubie książki kryminalne i detektywistyczne, więc muszę przyznać, że czytałam to z zaciekawieniem i lekkością. Spodobała mi się i polecam przeczytać też innym.

Beata | 2015-02-10

Ukochana książka z dzieciństwa.

Rachel3 | 2015-02-27

Jedna z niewielu lektur, które skończyłabym nawet bez przymusu. Naprawdę godne polecenia.

Wiki | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, PrB

Makuszyński to słońce. To dawne, międzywojenne Zakopane, rojne, gwarne, ale jednocześnie - zatopione w pewnej melancholii. To Lwów, leżący w granicach Rzeczpospolitej.
"Szatana z siódmej klasy" znają wszyscy. Może po części dlatego, że to lektura, a może jednak, że mimo upływu czasu niektóre książki się nie starzeją. A "Szatan..." to nie tylko ciekawa książka dla młodzieży. To pewien obraz dawnego świata, który minął wraz z wojną i komunizmem. Adaś, mimo swej urwisowatej natury, jest osobą z olejem w głowie i moralnym kręgosłupem. Profesor to przedwojenny marzyciel z kindersztubą, który z okrzykiem na ustach "Niech żyje Cesarz!" walczył z roztargnieniem i pomysłami wychowanków.

"Szatana z siódmej klasy" wydano w 1937 roku. Adaś Cisowski ma 17 lat.

W 1939 roku miałby lat 19.

hary1995 | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności znalazła się w moich rękach. Jest to książka którą czytałem będąc w podstawówce. Postanowiłem przeczytać ją więc jeszcze raz i postarać się wyciągnąć z niej nieco więcej a niżeli dobrych kilka lat temu. Muszę przyznać, że książka jest świetna, ponadczasowa oraz bardzo humorystyczna. Od razu polubiłem postać genialnego Adama. Zresztą wszystkie postaci w książce są bardzo wyraziste. Po za tym bardzo podobał mi się wątek kryminalny utworu. Myślę, że to wszystko wpływa na to, iż książka ta jest ponadczasowa. Polecam!

Urocza książka! Ogromnie mi się podoba! Fascynuje od pierwszej strony. Podziwiam Adasia Cisowskiego pod każdym względem.

zobacz kolejne z 20138
Dziesięć książek o nauczycielach

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki. Ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.