Szatan z siódmej klasy

3 237
1 788
1 555

Inne wydania

Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków. Dzięki niezwykłym zdolnościom psychologiczno - detektywistycznym Adaś Cisowski jest ekspertem w rozszyfrowaniu skomplikowanych szkolnych zagadek oraz sekretów życia rodzinnego. Podczas wakacji na prośbę swego profesora Adaś z zapałem poszukuje skarbu w pewnym dworku. Przy okazji przeżywa mrożące krew w żyłach przygody, o jakich marzy każdy, i odkrywa... miłość.

Opinie czytelników (20893)
Beata | 2015-02-10

Ukochana książka z dzieciństwa.

Mia | 2016-01-24

Książka opowiada o siedemnastoletnim Adasiu Cisowskim, bardzo sprytnym i inteligentnym młodym człowieku. Pewnego dnia jego profesor prosi go o pomoc - w jego dworku zaczęły ginąć drzwi. Adaś postanawia pomóc profesorowi. Przy okazji przeżywa niezapomniane przygody.
O Matko! Co to była za męka! W końcu przebrnęłam przez tę książkę, brawa dla mnie!
To już moje drugie spotkanie z Makuszyńskim, i drugi raz niezbyt udane. Sam pomysł autora był ciekawy. Zaczęło się genialnie, ale potem wiało nudą. Język, którym posługuje się pisarz, jest straszny, w ogóle niezrozumiały. Pełno w nim zawiłych metafor i porównań, często dość niespotykanych, przez co czytelnik wielokrotnie nie rozumie, o co chodzi. Mimo wartkiej akcji nie byłam zainteresowana. Po dwóch pierwszych rozdziałach było tragicznie i jedynym, co mi się spodobało, była komedia Adasia - naprawdę mnie zaskoczyła.
Ogólnie jednak według mnie książka nie jest warta polecenia. Na pewno już nigdy do niej nie wrócę.

Asheraa | 2012-06-10
Przeczytana: 2009 rok

Książka, którą do dziś miło wspominam. Jest to powieść młodzieżowa, ale zawiera również elementy powieści detektywistycznej...i wciąga niemiłosiernie.

Wielu z nas nie raz pragnęło znaleźć prawdziwy skarb: może na plaży, lub w piaskownicy... Ja również! Czytając o poczynaniach Adama, czułam jakbym to ja była na jego miejscu. Niestety moje rozumowanie zawsze podążało w przeciwną stronę niż Adasia. Cóż, detektywem na pewno nie zostanę. :P

Polecam wszystkim serdecznie!

| 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektury
Przeczytana: 2014 rok

Nie było to moje pierwsze zetknięcie z twórczością Kornela Makuszyńskiego, wcześniej czytałam "Awanturę o Basię" i teraz liczyłam na coś równie dobrego. Autor nie zawiódł mnie, bo ta książka podobała mi się jeszcze bardziej od tej pierwszej.

Zafon1 | 2013-07-26
Przeczytana: 2012 rok

Lubie książki kryminalne i detektywistyczne, więc muszę przyznać, że czytałam to z zaciekawieniem i lekkością. Spodobała mi się i polecam przeczytać też innym.

Tulkas | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Przygodowe
TymekBook | 2017-07-16

To jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Mamy tu tajemnicę, kryminalną zagadkę, wartką akcję, Adasia, który tryska humorem i zawsze z optymizmem patrzy w przyszłość. Łatwo się z nim utożsamiać, nawet moja siostra czytając "Szatana..." wcielała się w myślach w Adasia, nie w Wandę. Skądinąd wątek miłosny między tymi dwojga jest świetnie przedstawiony, zwłaszcza zakochanie się od pierwszego wejrzenia głównego bohatera jest przezabawne. Aż trudno uwierzyć, że powieść powstała w 1937 roku.
No i profesor Gąsowski rządzi!

Rysia | 2014-10-20
Przeczytana: 23 listopada 2012

Urocza książka! Ogromnie mi się podoba! Fascynuje od pierwszej strony. Podziwiam Adasia Cisowskiego pod każdym względem.

Rachel3 | 2015-02-27

Jedna z niewielu lektur, które skończyłabym nawet bez przymusu. Naprawdę godne polecenia.

Wiki | 2014-05-25
Na półkach: Przeczytane, PrB

Makuszyński to słońce. To dawne, międzywojenne Zakopane, rojne, gwarne, ale jednocześnie - zatopione w pewnej melancholii. To Lwów, leżący w granicach Rzeczpospolitej.
"Szatana z siódmej klasy" znają wszyscy. Może po części dlatego, że to lektura, a może jednak, że mimo upływu czasu niektóre książki się nie starzeją. A "Szatan..." to nie tylko ciekawa książka dla młodzieży. To pewien obraz dawnego świata, który minął wraz z wojną i komunizmem. Adaś, mimo swej urwisowatej natury, jest osobą z olejem w głowie i moralnym kręgosłupem. Profesor to przedwojenny marzyciel z kindersztubą, który z okrzykiem na ustach "Niech żyje Cesarz!" walczył z roztargnieniem i pomysłami wychowanków.

"Szatana z siódmej klasy" wydano w 1937 roku. Adaś Cisowski ma 17 lat.

W 1939 roku miałby lat 19.

zobacz kolejne z 20883
Dziesięć książek o nauczycielach

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki. Ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.