Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003.zaczęło się od miniopowiadań drukowanych na łamach bruLionu i Czasu Kultury. Potem przyszły kolejno: Fractale (1994), Księga pasztetów (1997) i Pożegnania plazmy (1999). Wszystkie objętościowo niepozorne Natasza Goerke nigdy nie rozpieszczała czytelników ilością tytułów i stron. Było ich jednak w sam raz, by ta umykająca klasyfikacjom samoswoja proza refleksyjna i poetycka, i ironiczna, i fantazyjna, i powściągliwa zarazem zyskała uznanie krytyki i sporej rzeszy czytelników. 47 na odlew, nowa książka mieszkającej w Niemczech pisarki, przynosi potwierdzenie wysokiej klasy jej twórczości. A także dla znających jej poglądy na literaturę choćby w kwestii fabuły i nadmiaru słów pewne miłe zaskoczenie. Goerke bowiem wyraźnie w swoim pisaniu się wydłuża i fabularyzuje, czyli ma nam nie tylko coś jak zawsze niemało do powiedzenia, ale i do opowiedzenia, co czyni jej prozę bogatszą i pełniejszą.

Medellin | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Hmmmm... Chyba to nie jest moja bajka. Nie przepadam za takim wydziwianiem. Momentami dawałem się wciągnąć tej cudacznej prozie, zwłaszcza w opowiadaniu "Buraki", ale nie przypuszczam, żebym kiedykolwiek chciał jeszcze wracać choćby do tytułowego opowiadania, z którego pewnie zapamiętam tylko tapira przechadzającego się po ulicy.

Jeśli ktoś, tak jak ja, realizuje ambitny plan przeczytania wszystkich 400 książek (stan na rok 2016) nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike", to nie uniknie tej książeczki. Polecam ją co najwyżej miłośnikom surrealizmu w literaturze, bo miłośnicy opisów normalnej rzeczywistości będą pewnie zawiedzeni.

Elka | 2014-11-11
Przeczytana: 01 listopada 2014

Tytułowe opowiadanie miło zaskoczyło mnie konwencją przypominającą marzenie senne. Główny bohater to typowy przedstawiciel dekadentyzmu, zrezygnowany, nie mający siły ani ochoty, by zmienić swoje życie. Akcja płynnie przechodzi z jednego wątku do drugiego, całkowicie innego, dzięki czemu sprawia wrażenie spójnej, nieco surrealnej całości. Opowiadanie "Buraki" bardzo zabawne :)

belka | 2013-11-20

Zupełnie nie zrozumiałam tej książki. Dotrwałam do końca z trudem. Nie chcę do niej powracać.

Marquee | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Surrealistyczne opowiadanie
Opowiadanie Nataszy Goerke, to krótka historia mężczyzny po przejściach sercowych. Poznajemy go jako singla. Czym się zajmuje? Tego nie odgadłam. Cały tekst jest oparty na konwencji wzbudzenia niepewności. Czytelnik porusza się po niepewnej, jakby zamglonej przestrzeni. Przez te elementy tekst nie wzbudził moich pozytywnych odczuć. Mimo niewielkich rozmiarów książki trudno było mi dotrwać do końca

Maryla Janczeska | 2016-09-10
Przeczytana: 23 września 2015
    Tam
    Natasza Goerke
    Kontynenty 1/2015
    Andrzej Stasiuk, Marek Pernal, Max Cegielski, Ryszard Kapuściński, Jarosław Mi...
    9 Wigilii
    Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Stefan Chwin, Wojciech Kuczok, Antoni Libera,...