Bohater książki, Maks, jest Żydem, który na przekór wszystkiemu postanowił zostać Polakiem. Czy jednak można wyrzec się swojej tradycji i zmienić przynależność kulturową?

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ad-lo-jada - czyli “radosne sponiewieranie się za pomocą alkoholu” /str.10/, a w dokładnym tłumaczeniu – „aż nie będziesz wiedział”, - to największa korzyść jaką wyniosłem z tej książki.

Irek Grin wykazał się NIEBYWAŁYM TALENTEM. Wybrał arcyciekawy temat, wyraziste postacie, zebrał bardzo dużo wiarygodnego materiału, tudzież anegdoty i szmoncesy, i to wszystko ekstremalnie SPIEPRZYŁ. Powiem ino o SZMONCESACH, które opowiada jak przysłowiowa blondynka. Z szacunku dla jego pracy w zgromadzeniu ciekawego materiału oraz za stronę 157, na której słusznie DOKOPAŁ Kisielowi i Wańkowiczowi /choć szkoda, że nie podał, iż Różański to brat Borejszy, orig. Goldberg/ daję aż PIĘĆ gwiazdek.

Niemniej, ze względu na tematykę i wiele ciekawostek, jak chociażby, że Ala z ”Elementarza” Falskiego to póżniejsza wspaniała lekarka Alina Margolis-Edelmann, książkę POLECAM

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 24 lipca 2009

Dawno, dawno temu byłem na weselu. Jakiś mój krewniak żenił się ze ślązaczką. Kiedy już miałem nieco w czubie, zachciało mi się bratać z przedstawicielami ludu zamieszkującego tak zwane ziemie odzyskane, czyli z rodziną panny młodej. Wymyśliłem sobie, że w tym celu opowiem w gwarze śląskiej jakiś kawał. Opowiedziałem. Zapadła martwa cisza. Cisza przedłużała się. Wreszcie jeden z kuzynów oblubienicy zapytał życzliwie i z zainteresowaniem: „czy to może po góralsku było?”.

Ireneuszowi Grinowi, autorowi dość poślednich kryminałów, udawanie osiemdziesięcioletniego Żyda wyszło prawie tak samo dobrze, jak mnie ta fraternizacja. Choć początek jest niezły. Nawet tak dobry, że kiedy narrator, stary Żyd Maks, przedstawia siebie i wspomina o wydanej wcześniej dwutomowej biografii, zerknąłem do zasobów Internetu, żeby sprawdzić, czy może faktycznie Ireneusz Grin napisał wcześniej coś takiego. Nie napisał. A to oznacza, że cała ta opowieść o dzieciństwie i młodości Maksa, o jego rodzinie i...

bea | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

To druga książka tego autora, którą przeczytałam. I znowu jestem pod dużym, pozytywnym wrażeniem. Temat trudny, ale Irek Grin świetnie sobie poradził. Główny bohater stara się obiektywnie przedstawić swoje losy na przestrzeni 80 przeżytych lat. W powieści opisane są niezwykle trudne czasy okresu międzywojennego i powojennej, opanowanej przez wiadomy reżim Polski. Bohater celowo pomija lata samej wojny. Mimo, że przyznaje się do wielu, nieraz wstydliwych i bardzo osobistych życiowych doświadczeń, relacjonowanie czasów wojny go po ludzku przerasta. Opisuje w książce swoją historię, bardzo starając się nie uzewnętrzniać rozczarowania i smutku. Czasem tylko "ze złości" wymykają mu się ostre i pełne goryczy słowa. Autor na podstawie losów wykreowanej przez siebie postaci, opisuje niszczący wpływ na życie jednostki ludzkiej źle pojętej moralności, braku elementarnej tolerancji, uprzedzeń religijnych i rasowych, niszczycielskiej siły napędzanej przez prymitywizm i głupotę. Książkę jednak...

christmas2 | 2014-08-06

Świetna, mocna książka! Szkoda, że o niej tak cicho... Nie mogłam oderwać się od czytania.

| 2015-04-01
Przeczytana: 2013 rok