Wolność na jedną noc

Wydawnictwo: Rebis
PowerBook
8373012095
romans, miłość, internet

Najnowsza powieść Winterson dzieje się w świecie komputerów, przekształcając je w medium o całkiem ludzkim wymiarze. Wirtualna narratorka, Ali, trudni się pisaniem tekstów przesyłanych pocztą elektroniczną napisze ci wszystko, co zechcesz, na zamówienie, pod warunkiem, że jesteś gotów wejść do takiej opowieści jako ty sam, ryzykując, że wyjdziesz z niej jako ktoś inny. A więc możesz się stać bohaterem własnego życia, możesz być wolny choćby tylko przez jedną noc, ale płacisz za to cenę, podobnie zresztą jak Ali, która odkrywa, że sama też będzie musiała ją zapłacić. Winterson proponuje niezapomnianą podróż z Londynu do Paryża, z Capri do cyberprzestrzeni, wykorzystując bajki, współczesne mity i kulturę popularną do utkania kanwy opowieści o przegranej a jednak odwzajemnionej miłości.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Alison | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Kocham tę książkę, tak zwyczajnie, bez powodu, łatwo.
Z łatwością przychodzi mi utożsamienie się z treścią.

Co można napisać więcej o tej książce niż, że "to podróż po cyberprzestrzeni" i "opowieści o odwzajemnionej, a mimo to przegranej miłości"? Czy, dlatego, że to miłośc kobiety do kobiety, więc stanowi inną wartość literacką?
Tak krótka ta opowieść, jak najkrótszy seks. Na dodatyek świat baśni i mitów wypełnia pustkę, w której ta banalność uczucia nie ma już nic do powidzenia.
Dobrze się jednak książke czyta, bo taka rozerotyzowana i mimo wszystko pani Jeanette Winterson jest dobrą pisarką.

Aleksandra | 2010-09-28
Przeczytana: 28 września 2010