Karambol

Tłumaczenie: Paweł Pollak
Cykl: Komisarz Van Veeteren (tom 7)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Carambole
9788360207879

Inne wydania

Najlepsza nordycka powieść kryminalna roku 2000. Pijany kierowca powoduje wypadek, w wyniku którego ginie młody chłopak. Sprawca pod osłoną deszczu i ciemności ucieka z miejsca przestępstwa. W wyniku wypadku jego życie radykalnie się zmienia. Musi podejmować coraz to bardziej ryzykowne decyzje, zacierać ślady... Kłamstwa rodzą jednak kolejne kłamstwa... Wydaje się, że jego życiem powoduje...

Najlepsza nordycka powieść kryminalna roku 2000.
Pijany kierowca powoduje wypadek, w wyniku którego ginie młody chłopak. Sprawca pod osłoną deszczu i ciemności ucieka z miejsca przestępstwa. W wyniku wypadku jego życie radykalnie się zmienia. Musi podejmować coraz to bardziej ryzykowne decyzje, zacierać ślady... Kłamstwa rodzą jednak kolejne kłamstwa... Wydaje się, że jego życiem powoduje jakaś perwersyjna, złowroga logika, która prędzej czy poźniej doprowadzi go do zguby... Pytanie tylko kiedy i jak wiele zła zdoła jeszcze wyrządzić.
Komisarz Reinhart, policja Maardam i, oczywiście, detektyw Van Veeteren muszą temu zapobiec - rozwiązać kolejną skomplikowaną zagadkę, od której wyjaśnienia może zależeć życie...

źródło opisu: Czarna Owca, 2007

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

jamczyk | 2016-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Studium deprawacji człowieka bezkarnego.Trochę szkoda, że coraz mniej Van Veeterena, choć sprawa bezpośrednio dotyczy jego osoby.

macias | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Po przeczytaniu kilku recenzji na lubimyczytac.pl spodziewałem się czegoś bardziej... hmmmmmm... nudnego (?), gdzie akcji jest niewiele, a zbrodnia jest tylko pretekstem do toczenia filozoficznych i egzystencjalnych przemyśleń na temat stanu umysłu i ducha kogoś, kto przez nieszczęśliwe zrządzenie losu staje się przestępcą. Muszę jednak stwierdzić, że bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, i wątek kryminalny wcale nie został zmarginalizowany. Dzięki temu książka mimo że różni się od większości typowych kryminałów, to wciąga już od pierwszych stron i naprawdę ciężko się oderwać. Polecam!!!

Iwona | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Efekt domina. Bile sunące po zielonym suknie, zderzające się ze sobą, w wyniku tego zmieniające kierunek swój i każdej innej bili, którą napotykają… Jeden nieszczęśliwy wypadek wywołuje ciąg kolejnych tragicznych wydarzeń.

Ten człowiek był zupełnie normalnym mężczyzną, jak sam siebie określa. Pijany wsiada do samochodu i zabija nastolatka wracającego w nocy poboczem do domu. Fakt – miał pecha, bo pogoda była fatalna, a prawdopodobieństwo, że o tej porze poboczem będzie ktoś szedł, było niewielkie. A jednak… Ale też nie pierwszy raz wsiadł do samochodu w tym stanie.

Zadziwiające jest wypieranie ze świadomości, z pamięci, tego co zrobił. Zapomnieć o wypadku i żyć dalej, jak gdyby nic się nie stało. Ktoś jednak nie pozwala mu zapomnieć. Jakże cienka jest granica między byciem człowiekiem niewinnym a zabójcą. Niestety, kolejny krok i następny to świadome już działania skutkujące pozbawieniem życia ludzkiego.

„Każdy z nas, jak jedna z wielu kul, toczy się po równej, zielonej...

Bzibzioh | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Od samego początku bardzo mnie zainteresowała, a to rzadko się zdarza. Nesser w świetnej odsłonie, analizujący ludzki los i porządek świata oraz przedstawiający swoje obserwacje w formie błyskotliwych sentencji, jak np. „chaos jest sąsiadem Boga, zaś w piekle często panuje porządek”. Poza tym świetny, nesserowski humor, jaki prezentują śledczy, jest dodatkowym atutem powieści. Nesser nie ma czytelnika za idiotę, jak to się często dzieje u Ch. Link, i nie wyjaśnia mu szczegółowo motywów działań zabójcy, bo nie ma takiej potrzeby - wszystko jest jasne dzięki doskonałemu przedstawieniu zdarzeń. Jednak komisarz Van Veeteren działa jak zwykle intuicyjnie i odnalezienie zabójcy wydaje się kwestią przypadku.

annamagdalena | 2016-04-09

Ciekawa. Niezła. Interesująca. Nietypowa. Jak na kryminał zaczyna się niezwykle - od początku wiemy kto zabił. Wiemy też kiedy, kogo, a nawet dlaczego.
Rozdziały poświęcone zabójcy czyta się niczym "Zbrodnię i karę". Natomiast podążanie tropem razem z policją to podróż przez wszystkie możliwe ślepe, jednokierunkowe i beznadziejne uliczki, jakie tylko możliwe.
Jak sekunda może zmienić życie. Jak jeden czyn pociąga za sobą kolejne. Jak łatwo jest usprawiedliwić przed samym sobą nawet najgorszą zbrodnię. Jak ciężko żyć samemu ze sobą. Jak niezwykle skomplikowane są nasze losy. I w końcu - jak bardzo niewiele tak naprawdę zależy od nas samych.
Nesser robi dobrą robotę analizując ludzkie umysły i proces podejmowania decyzji.
Warta przeczytania, zdecydowanie.

Besia | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2016, Kryminały
Przeczytana: 09 marca 2016

Cóż i tak oto, zupełnie niepostrzeżenie, stałam się miłośniczką kryminałów.
Historia opowiedziana w Karambolu jest dla mnie o tyle zaskoczeniem, że odnajdujemy tu monolog samego mordercy. Nawet jeszcze ciekawiej obserwujemy, jak z pozoru zwykły człowiek zostaje mordercą.
Psychologicznie, nie są to żadne wyżyny, ale czyta się z dużym zainteresowaniem.

Roman Dłużniewski | 2016-12-26

To jedyna książka jaką przeczytałem o Van Veeterenie. Niezła książka. Sprawca stara się ze wszystkich sił uniknąć kary za spowodowany wypadek, ale nie jest to takie proste, bo Van Veeteren jest groźnym przeciwnikiem.

figlarna24 | 2014-06-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Nie potrafię omijać powieści Hakana Nessera. Jest moim ulubionym szwedzkim pisarzem. Na każdą jego książkę czekam. Wypatruję. A, gdy już ja mam, trzymam w dłoni, to cieszę się, jak dziecko.

I tym razem pisarz mnie nie zawiódł. A nawet mogę napisać, że zachwycił bardziej niż do tej pory był w stanie to uczynić.
I choć zawsze podkreślałam, że z dwóch policjantów (Barbarottini,Van Veeteren) , których Hakan Nesser obsadza w swoich kryminałach, wolę Barbarottiego.

Jednakże z każdą kolejną pozycją, w której dominującą postacią jest Van Veeteren, to przekonuje się do bohatera coraz bardziej. Poznaje przyczyny jego specyficznego podejścia do współpracowników. Również odkrywanie przed czytelnikami kulis życia osobistego komisarza wpływa na wykazanie większej empatii, względem niego.

W "Karambolu" komisarz Van Veeteren jest pokrzywdzonym. Nie znaczy to, że ktoś nastaje na jego życie. To jego syn- Erich pada ofiarą przestępstwa. Zabija go człowiek, który parę dni wcześniej po spotkaniu...

anetapzn | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Karambol, to siódma książka w serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie i jednostce policyjnej w Maardam. Moim zdaniem to jedna z najlepszych książek autora, ale nie jako kryminał, tylko jako psychologiczne studium jednostki, jej lęków i poczynań. Pisarz ukazuje, jak jedno zdarzenie determinuje całe dalsze życie wielu osób. Ot wypadek jakich niestety wiele. Pijany kierowca w deszczową noc potrąca chłopaka. Tragedia, ale niestety jedna z wielu. Ofiara umiera, a kierowca ucieka z miejsca zdarzenia. Gdy wydaje mu się, że może odetchnąć, że wszystko co złe za nim (za sprawcą wypadku), że mu się udało...wtedy zaczyna się. Okazuje się, że ktoś jednak widział, ktoś wie. Rozpoczyna się gra, w której sprawca wypadku staje się ściganym. Niewidzialny ktoś zmusza go do kolejnych kłamstw, czynów, które nawarstwione i rozpędzone niczym śnieżna kula, są w zasadzie nie do zatrzymania. Nieszczęśliwy, acz (nie ukrywajmy tego) banalny wypadek, staje się pretekstem do kolejnych zbrodni.To jednak...

emindflow | 2012-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Lubię i Hakana Nessera i "Karambol" uważam za jedną z jego najlepszych książek. Pomysł jak na fabułę powieści kryminalnej jest dość przewrotny, bo w zasadzie od samego początku znamy mordercę. Nieszczęśliwy wypadek samochodowy i strach przed jego skutkami uruchamia łańcuch zbrodni. I właśnie postać zabójcy, który z normalnego spokojnego człowieka przeistacza się w bezlitosnego zbrodniarza, jego pogrążanie się w zło jest tym, co w tej książce przykuwa uwagę czytelnika. Warto przeczytać.

Znak kryminał 300x500