Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści trzynastu tłumaczy

Wydawnictwo: Znak

Podróże z Ryszardem Kapuścińskim są bardzo osobistymi opowieściami jego tłumaczy, Kapuściński jest dla nich nie tylko mistrzem, ale i bliskim człowiekiem. Książka zawiera wspomnienia: Astrita Beqiraja z Tirany, Andersa Bodegarda ze Sztokholmu, Amerykanina Williama Branda, który zamieszkał w Polsce, Klary Główczewskiej z Nowego Jorku, Tapaniego Kńrkkńinena z Helsinek, Błagowesty Lingorskiej z Sofii, Mihai Mitu z Bukaresztu, Katarzyny Mroczkowskiej-Brand z Krakowa, Agaty Orzeszek z Barcelony, Véronique Patte z Paryża, Martina Pollacka z Wiednia, Duąana Provazníka z Pragi i Very Verdiani z Florencji.

Nina | 2013-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Wiązałam z tą książką trochę większe nadzieje, niż powinnam. Miałam zamiar potraktować ją jako aperitif przed przeczytaniem Domosławskiego. Nie będę ukrywała, że pod tym względem przedstawione relacje nie spełniły moich oczekiwań. Są bardzo pobieżne, podobne, wrażenia ze spotkania pana R.K. są niemal jednolite, w związku z czym nie przybliżyły mi zbytnio jego osoby. Wszystkie wypowiedzi są w jednym, pochwalnym, nurcie. Oczywiście nie chcę tutaj niczego ujmować R.K., którego oczywiście nie znam i nigdy nie poznam: pewnie naprawdę jest urokliwą i życzliwą osobą. Książkę jednak czyta się, jak już któryś z komentujących napisał, jak laurkę.

Ma ona za to dużą wartość ze względu na to czyje są to relacje. Dla mnie spełniła ona bardzo ważną funkcję – ukazała mi pracę tłumacza. Jest to najbardziej interesujący aspekt w niej zawarty. Relacje pomiędzy tłumaczem a autorem, wydawcą i samym dziełem. Muszę przyznać, że ja nigdy nie przykładałam szczególnej uwagi do tłumaczy, co teraz uważam za...

Andrzej Trza | 2016-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2016

Dla wszystkim którzy planują przeczytać tą książkę ostrzegam, że z założenia nie jest ona o Kapuścińskim, ale dla Pana R. Kapuścińskiego! To miał być prezent na urodziny, ale nie zdążyli :-(
Zgadzam się, że jest to laurka, ale każda pochwała dla niedoszłego Noblisty mnie cieszy. Książka uświadamia nieuświadomionych, jaką moc pracy muszą wykonać tłumacze, bo to oni są współautorami tej pozycji.

anatolina | 2010-05-16

Wielu szczerze zawiodło się ta książką.Tak naprawdę nie wiem dlaczego. Wspomnienia 13-ciorga ludzi,którzy mieli tak bliski kontakt z Mistrzem, przecież nie są Jego dziełem. Są ich osobistym wspomnieniem.Często przesyconym sentymentem. Wspaniale ukazują tą ludzką stronę Mistrza-nie to jak wielkim pisarzem był,a to jak wielkim był człowiekiem.

przygodka | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Pełna zachwytu, po przeczytaniu kolejnej książki obcojęzycznego autora, dzięki tej, krótkiej pozycji docenię już rolę Tłumacza. Tego, który w cieniu wielkiego Autora usiłuje przełożyć Dzieło na inny język zachowując przy tym formę, rytm, styl pisania... nie łatwa to sztuka.

Medullita | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

Bardzo ciekawa książka, z której możemy dowiedzieć się tak wiele o ludziach którzy tłumaczyli Kapuścińskiego i ich doświadczeniach z autorem. Polecam zwłaszcza tłumaczom!

Dorota | 2011-02-06
Przeczytana: 2011 rok

laurka. I pomimo mojego uwielbienia dla Kapuścińskiego - wieje nudą.

Jeanne | 2016-07-30
andie | 2016-05-30