The Jungle Books

Cykl: Księga dżungli (tom 1-2)
Wydawnictwo: Oxford University Press
9780192835031
przygodowa
angielski

The Jungle Books, regarded as classic stories told by an adult to children and best known for the "Mowgli" series, also constitutes a complex literary work of art in which the whole of Kipling's philosophy of life is expressed in miniature. The stories, a mixture of fantasy, myth and magic, are underpinned by Kipling's abiding preoccupation with the theme of self-discovery and the nature of the "Law."

źródło opisu: Oxford University Press

źródło okładki: Oxford University Press

onika | 2016-09-09
Przeczytana: wrzesień 2016

Jako dziecko nigdy nie chciałam mieć psa ani kota. Marzyłam o Panu Nilssonie i o malutkim, zwinnym ichneumonie. Pana Nilssona zazdrościłam Pippi Langstrumpf, ale to dzielna mangusta walcząca z kobrą skradła moje serce za sprawą czarno-białego filmu produkcji radziecko-indyjskiej. Disneyowskiej wersji „Księgi dżungli” organicznie nie znoszę i długo ta kreskówka zniechęcała mnie do zapoznania się z książką Kiplinga. W końcu słabość do Rikki-tikki-taviego skłoniła mnie, bym sięgnęła po ten utwór…i jestem nim zachwycona.

Na moje szczęście w jednym tomie miałam obie części „Księgi dżungli”, która jest zbiorem opowiadań i nie wszystkie dotyczą przygód Mowgliego. Jest coś w kiplingowskiej narracji, co mnie uspokaja, a czego nie umiem dokładnie sprecyzować. Pisarz w mistrzowski sposób zantropomorfizował swoich zwierzęcych bohaterów, dzięki czemu łatwo pokochać tych pozytywnych i jeszcze łatwiej znienawidzić tych złych. Podziwiam sposób, w jaki autor przedstawił prawa natury, które są...

mynameism | 2013-05-29
Przeczytana: 22 maja 2013

Nie jest to lekka i łatwa do przeczytania książka, ale na pewno warta poświęconego czasu. Osobiście wolałabym, żeby autor pominął wszelkie poboczne opowiadania i skoncentrował się na dziejach Mowgliego, ale ogólnie rzecz biorąc czytało się przyjemnie.

Bitter_Sweet | 2014-10-10

Jedna z książek mojego dzieciństwa. Podobało mi się w niej wszystko - życie w dziczy, zwierzęta o intrygujących imionach, Rikki-Tikki-Tavi.

Kori | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2014, Lektury kl.V

Lektury zazwyczaj bywają nudne, ale ta wygrała konkurs na najnudniejszą książkę roku. Tym którzy będą zmuszeni ją przeczytać ponieważ mają ją jako lekturę szczerze współczuje, ale tych którzy sięgnęli po te książkę z ciekawości wogóle, ale to wogóle nie rozumiem. I na koniec jeszcze raz podkreślam że ta książka była, jest i będzie nudna jak flaki z olejem:!

ufo | 2013-08-26

Bardzo przyjemnie się czyta.Jest to książka dość trudna ale warta poświęcenia czasu.

Inazuma | 2013-07-03

Nuda.

Yardash | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Zachęcony zbliżającą się premierą nowego filmu na podstawie "Księgi Dżungli" postanowiłem zapoznać się ze słynnym pierwowzorem :) Pierwsze wrażenie niestety nie okazało się korzystne dla książki. Po pierwsze, raczej nie zachęcająca okładka zbiorczego wydania, które czytałem - zdjęcie czy też kadr przedstawiający Mowgliego w wersji filmowej z 1994 r. jest złej jakości, co czyni okładkę po prostu brzydką. Po drugie - język, przynajmniej w pierwszych opowiadaniach, który wydał mi się nazbyt ciężki, zwłaszcza jeśli chodzi o dialogi. Wszystkie postacie mówią tak samo, na jedną modłę czy manierę, którą określiłbym czymś pomiędzy "elegancko" a "podniośle", tak, jak wypowiadałby się XIX-wieczny angielski dżentelmen, którym oczywiście był autor. Niestety sprawia to nierealne, nieprzekonujące wrażenie, które o mało co nie powstrzymało mnie przed ukończeniem lektury. Ciężko jednak powiedzieć, czy to kwestia języku oryginału, czy już samego przekładu Birkenmajera, które świeże też już nie...

neta | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Jakimś dziwnym trafem pominęłam tę książkę w dzieciństwie, chociaż już wtedy byłam molem książkowym i wszystkie lektury połykałam... Zaskoczyło mnie więc, że Mowgli zniknął z kart książki po kilku rozdziałach i pojawili się inni bohaterowie, do mnie już mniej przemawiający. Ale chłopaki entuzjazmowali się każdą przygodą.

christi | 2015-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 marca 2015

Dobrze że Disney przerabia oryginalne bajki zanim pokaże je dzieciom.
Pomijając fakt brutalności wobec zwierząt, chodzi o to, że uczy się dzieciaki nieprawidłowego budowania zdań.

veterynarka | 2011-10-26
Przeczytana: 1988 rok

cudowna książka,ale moim zdaniem to "kim" jest prawdziwym arcydziełem:)

Irlandzcy więźniowie stworzyli książki dla niewidomych dzieci

Skazańcy z więzienia w Maghaberry na północy Irlandii pomogli stworzyć ponad sześćdziesiąt książek dla niewidomych dzieci z południowo-wschodniej Afryki. Pośród tytułów znalazło się sporo klasyków literatury dziecięcej.

70 najważniejszych książek Richarda Bransona

Może nie każdy kojarzy nazwisko Richarda Bransona, ale zdecydowana większość kojarzy nazwę jego Virgin Group. Branson to brytyjski przedsiębiorca i miliarder, którego majątek wyceniany jest na prawie 5 mld dolarów. Z okazji Światowego Dnia Książki Branson przygotował niezwykle ciekawą i różnorodną listę 70 najważniejszych dla niego książek.