Cloud Atlas

Trzecia, znakomicie przyjęta przez krytykę, powieść Davida Mitchella podejmuje uniwersalną i ogólnoludzką kwestię poczucia tożsamości. Jej zasadniczym tematem jest postępowanie człowieka znajdującego się w opresji, jego zmagania z wyobcowaniem, ograniczeniem i terrorem. Motyw ten jest wspólnym tłem dla sześciu opowiadań, tworzących pozornie oddzielne całości. Każda opowieść rozgrywa się w innym czasie i miejscu, a choć bohaterów dzielą niekiedy wieki, wszyscy słyszą nawzajem swoje echa.

Nadając książce cechy klasycznej powieści przygodowej, Mitchell potwierdza swoje upodobanie do zagadek, enigmatów oraz gier literackich w stylu Nabokowa, a także do filozoficzno-naukowych spekulacji godnych Umberta Eco, Harukiego Murakamiego i Philipa K. Dicka.

źródło opisu: Bellona, 2006

AleksandraB | 2012-08-21
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Dlaczego każdy powinien przeczytać "Atlas Chmur":

1. Ponieważ Mitchell do perfekcji opanował żonglerkę stylami literackimi; powieść epistolarna, dziennik, czy postapokaliptyczna dystopia - słowa układają się przepysznie.
2. Ponieważ, jak każdy z literackich olbrzymów, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie o sens człowieczeństwa.
3. Ponieważ, zgodnie z najprostszą zasadą pozwalającą na ocenę powieści, "Atlasu Chmur" po prostu nie da się odłożyć, dopóki nie padnie się z czytelniczego wyczerpania.
4. Ponieważ historia Timothy'ego Cavendisha to jedna z najzabawniejszych rzeczy, jaką miałam ostatnio okazję przeczytać,...
5. ...a listy Roberta Frobishera to, między innymi, jedna z najpiękniejszych i najsubtelniej opowiedzianych historii o uczuciu łączącym dwie osoby.
6. Ponieważ minęło już kilka dni odkąd skończyłam lekturę, a nadal nie mogę przestać o "Atlasie..." myśleć. Co powoduje, że ta lista mogłaby się pewnie ciągnąć w nieskończoność.

Jeśli jesteś tu, żeby poczytać opinie, bo...

Ag2S | 2011-10-17
Przeczytana: 15 października 2011

Szczerze powiedziawszy niespecjalnie czuję sympatię do jakichkolwiek udziwnień w teksie lub eksperymentów jakimi raczą nas autorzy.
Gdy zaczęłam czytać książkę, po 20 stronach myślałam, że nie dam rady i ją odłożę. Nie mogłam się skupić na zdaniach, które w większości kończyły się czasownikiem. Od razu sprawdziłam czy cały tekst jest w ten sposób skonstruowany. Na szczęście okazało się, że nie:) Pomyślałam, że może to nie ten dzień i w najbliższym czasie zacznę czytać jeszcze raz. Oglądając spis treści spostrzegłam intrygujący wzór, w jaki ułożone są opowiadania:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Zaciekawiło mnie to niezmiernie i wsiąkłam...

Książka złożona jest z sześciu odrębnych historii, różnorodnych stylistycznie opowiadań, które w jakiś sposób nawiązują do siebie.
Pierwsze ma formę dziennika pokładowego. Pisze go podróżnik Adam Ewing podczas rejsu przez Pacyfik. Pamiętnik ten wpada w ręce bohatera drugiego opowiadania - Roberta Frobishera, który zatrudnia się jako...

„Czego bym teraz nie oddał za niezmienną mapę tego, co zawsze nieuchwytne? Za swego rodzaju atlas chmur.”

To mądra i niezwykła powieść. Myślę, że każdy odczuje ją inaczej.

Po pierwszej historii, którą czytało mi się trudno, ze względu na stylizację językową – nagle, wciągnęłam się w kolejne historie i zobaczyłam kolejnych bohaterów. Pozornie nic ich nie łączy, żyją w innych czasach – ale ciągłość historii jest oczywista. Cała historia przypomina rzut bumerangiem – zaczyna się z jednego punktu, osiąga moment w przestrzeni i wraca z tą samą siłą do punktu wyjścia.

Powieść zafascynowała mnie formą, ale i stylizacjami językowymi – odrębnymi dla każdej historii. Mamy pamiętnik, listy, powieść sensacyjną, czarną komedię, wywiad w świecie przyszłości, wreszcie baśń postapokaliptyczną. Każda historia kończyła się nieoczekiwanie. Czasami jęknęłam z żalu, miałam momenty wzruszenia i uśmiechu, i nie mogłam doczekać się rozwiązań. Uważam też, że powieść pozostawia wiele wyobraźni.

Myślę,...

Krzysztof Baliński | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, Kcnk, ♥♥♥
Przeczytana: 09 marca 2013

Przeczytałem ciekawą książkę, taką, które tygryski uwielbiają czytać najbardziej. Nie było opcji, wcześniej czy później na „Atlas chmur” Dawida Mitchela trzeba było wpaść i dobrze, że tak się stało, bo to jest dobra książka. Czytanie „Atlasu chmur” to niezwykłe przeżycie czytelnicze. Przyznać trzeba uczciwie, że nie jest to łatwa książka. Przez połowę książki, dopóki nie pozna się ostatniego z sześciu opowiadań, rozpracowanie o co chodzi w tym interesie jest chyba niemożliwe.

Struktura książki jest taka od pierwszego do szóstego opowiadania, a potem znów mamy w odwrotnej kolejności powrót do pierwszego. Przy czym trzeba wspomnieć, że autor napisał te opowiadania z niesamowitą maestrią językowa. Widać, że autor genialnie operuje językiem pisanym. Każde opowiadanie jest napisane zupełnie innym stylem językowym. Mamy tu kolekcję stylów
literacko - mentalnościowych począwszy od pięknego, wykwintnego, niesamowicie wyrafinowanego literackiego języka aż do wieśniactwa doskonałego. To...

Grzegorz Jagosz | 2010-09-13
Przeczytana: 12 września 2010

Niesamowita i wspaniała książka! Nie będę się rozpisywał co i jak, jej opis wystarczy. Po prostu trzeba ją samemu przeczytać. Niepowtarzalny język (wielkie brawa dla tłumaczki) sześciu opowieści (powiązanych ze sobą w zagadkowy sposób), różne odniesienia literackie, mnogość interpretacji to tylko niektóre cechy, które powinny skłonić do jej przeczytania. Gorąco polecam!
Na pewno sięgnę po resztę książek tego brytyjskiego pisarza.

Strega | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

"Atlas chmur" składa się z sześciu odmiennie skonstruowanych stylistycznie opowieści, których bohaterowie- narratorzy żyją w odległych od siebie czasach, w innych miejscach.

Pozornie nie mają więc ze sobą nic wspólnego. To co ich łączy, to echa przeszłości. Jakiś drobiazg (umownie tak nazywając, w końcu to kwestia oceny), element, coś co wydarzyło się w przeszłości wpływa na życie narratora z kolejnej opowieści, odmieniając jego los. Każdy z bohaterów zamiast biernie poddać się nurtowi życia, podejmuje działanie.

Z całości obrazu wyłania się również wizja kresu naszej cywiliżacji. W miarę jak żądza władzy czy bogactwa rośnie, ludzkość zmierza ku upadkowi.

Książka jest ciekawa, ale trudna do czytania i nie każdemu przypadnie do gustu. Najlepiej ocenić samemu.

Mnie niektóre opowieści fascynowały, inne wynudziły. Gdyby opowieści były ułożone po kolei, to -być może- odlożyłabym książkę na półkę. Jednak jej układ 1,2,3,4,5,6,5,4,3,2,1 był dla mnie na tyle intrygujący, by...

| 2012-12-08
Przeczytana: 25 listopada 2012

Chociaż z książką i filmem zaznajomiłam się jakiś czas temu nie mogłam się zdecydować na napisanie kilku słów na ten temat bezpośrednio po. Dlaczego? Z kilku powodów, jak to w życiu bywa. Najważniejszym powodem jest ogrom myśli i odczuć, jakie wciąż wzbudza we mnie „Atlas chmur”. Są tak żywe i różnorodne, że trudno jest je wszystkie ułagodzić i uporządkować. Dzisiaj pomyślałam sobie, że być może próba przelania na papier fragmentu moich odczuć pomoże mi zapanować nad trwającym we mnie stanem zawirowania.

„Atlas chmur” to niewątpliwie napisana z olbrzymim rozmachem powieść, którą śmiało można określić, jako epicką epopeję. David Mitchell zaprezentował opowieść, która przekracza przede wszystkim granice czasu. Na całość składają się na pierwszy rzut oka niezwiązane ze sobą historie. Bohaterem pierwszej jest Adam Ewing, XIX-wieczny prawnik, który z pewną misją przemierza Pacyfik. W swej podróży styka się między innymi z potęgą kolonialnego ucisku i wyzysku. Mitchell jego losy...

kasandra_85 | 2012-11-19
Przeczytana: listopad 2012

Monika | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Przecież to już powinno nie dziwić nikogo, że książka, którą wielbią miliony, kompletnie nie trafia do mnie... "Atlas chmur" znudził mnie potwornie! Może to i jest dzieło sztuki i jedna z najważniejszych książek w historii. Ale nie dla mnie!
Żeby mieć czyste sumienie przy wystawianiu tej opinii obejrzałam też film. Efekty specjalne i praca charakteryzatorów - na szóstkę, sama historia - znów mnie znudziła.

allison | 2012-12-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgając po tę książkę, byłam pewna obaw, gdyż ostatnio kilka razy rozczarowałam się szumnie reklamowanymi powieściami, zwłaszcza tymi, które rozgłos zyskały dzięki ekranizacjom.
Tym razem jednak mogę z czystym sumieniem wystawić wysoką ocenę.

Bardzo mnie ciekawiło, w jaki sposób autor połączy odległe w czasie i przestrzeni wątki. I przyznam, że nie spodziewałam się tak oryginalnego pomysłu. Jestem tylko trochę zawiedziona, że nie wszystkie zagadki zostały jednoznacznie rozwiązane (np. pojawiające się u kilku bohaterów znamię w kształcie komety).

Oryginalności przydają "Atlasowi chmur" budowa i język - jedno i drugie to, moim zdaniem, literacki majstersztyk. Każdy z rozdziałów napisany jest innym stylem. Już w pierwszych zdaniach pierwszej części odkrywamy nietypową dla potocznego języka składnię, w której orzeczenie często znajduje się na końcu zdania, co upodabnia narrację do stylu biblijnego.
Każda kolejna historia opowiedziana jest w inny sposób i przybiera inną formę...