Żywoty maluczkich

Tłumaczenie: Wojciech Gilewski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała Proza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
Vies minuscules

Jest to zbiór ośmiu opowiadań, powiązanych ze sobą tak blisko, jakby stanowiły powieść. Łączy je przede wszystkim osoba narratora. Te quasi-opowiadania, czy rozdziały powieści, to osiem żywotów osób znanych narratorowi (dziadkowie, szkolny kolega, ksiądz czy kochanka} - ludzi zwykłych, szarych, skromnych. Od czasu swej publikacji we Francji "Żywoty maluczkich" stały się książką kultową, której znaczenie z biegiem lat rosło. Jeden z krytyków określił ją jako zwyczajność dni powiększoną do rozmiarów legendy. Inny porównał "Żywoty" do płócien wielkiego formatu, ponieważ każdy drobiazg jest ważny. A jeszcze inny stwierdził, że te historie przekraczają anegdotę i nabierają wymiaru alegorycznego. Dają czytelnikowi materiał do refleksji i, kto wie, pozwalają mu rozpoznać siebie w jednym z żywotów maluczkich.

goraraah | 2013-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

książka trucizna. książka zbudowana z szorstkich, uwierających kamieni. 8 różnych historii, quasi-biografia, na którą te historie się składają, napisana przez starzejącego się człowieka, który przez całe życie usiłował być pisarzem. został nim w końcu, ale nie takim jakim chciał.

a został kronikarzem zwykłości, powszechności - takie są te historie: o zwykłych ludziach, jego rodzicach, dziadkach, przyjaciołach, kochankach, jego piciu i ćpaniu.

ludzie, których już nie ma. i to co po nich zostanie "relikwia za dwa grosze w odległym sklepiku handlarza starzyzną. Będzie nieurodzaj gryki; naiwny i opuszczony święty, igły, które z bijącym sercem wbijały weń dziewczęta zmarłe sto pięćdziesiąt lat temu; moi bliscy tu i tam w lesie gnijący; wioski oraz ich nazwy; i jeszcze wiatr."

to będzie - pisze do Czytelnika Pierre Michon.

to będzie.

wszyscy, którzy zamieszkali we mnie. wszyscy przodkowie, których geny noszę. jestem taki jak oni - pisze do Czytelnika Pierre Michon.

jego książka...

Arek | 2016-02-06