個人的な体験 / Kojinteki na taiken
literatura japońska

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje powieść wybitnego japońskiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1994 roku. Jest to wstrząsająca, silnie autobiograficzna historia mężczyzny imieniem Ptak, który zostaje ojcem niepełnosprawnego syna. z maestrią, nie stroniąc od szokujących opisów, OĂ« przedstawia przemianę bohatera i jego stopniowe godzenie się z sytuacją, od której w pierwszym odruchu pragnął uciec. Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

źródło opisu: http://piw.pl/

źródło okładki: http://piw.pl/

fiNka | 2014-04-05
Przeczytana: 10 marca 2014

Długo zastanawiałam sie co napisać, bo naprawdę nie jest łatwo oceniać te książkę. Nie polubiłam głównego bohatera, nie polubiłam lekarzy którzy o dziecku wypowiadali sie "to" . Nie znam mentalności ludzi Dalekiego Wschodu wiec może dla nich jest to normalne? A jednak daleka jestem od oskarżenia, oceniania bo dopóki człowiek nie znajdzie sie w ekstremalnej sytuacji tak naprawdę nie wie jakby sie zachował. Trudna książka, ale pomimo mojego wzburzenia i momentami zniesmaczenia cieżko było mi przestać ja czytać. Chciałam dotrwać do końca, żeby sie przekonać jakie decyzje podjął Ptak. I nie żałuje.

inaya | 2010-05-22
Przeczytana: 22 maja 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeciętniak, pragmatyk, egoista, tchórz. Gdy rodzi mu się upośledzone dziecko, jedyną jego reakcją jest nadzieja, że "to" szybko umrze. Bohater "Sprawy osobistej" nie tylko nie radzi sobie z sytuacją - stara się w ogóle nie przyjmować jej do wiadomości licząc, że szybko minie.

Co dzieje się zatem z człowiekiem, gdy jego sposobem na życie staje się ucieczka? Ōe precyzyjnie opisuje, jakim torem biegną jego myśli, jakie towarzyszą mu uczucia, a przede wszystkim, co sądzi sam o sobie. Szkicowanie tego portretu psychologicznego dokonuje się w sposób naturalny, poprzez opis zachowań bohatera i jego rozmowy z Himiko, dawną znajomą, która przyjmuje rolę opiekunki i przyjaciółki. Niechęć bohatera do stawiania czoła problemom ujawnia się na każdej płaszczyźnie jego życia. W oczekiwaniu na śmierć dziecka egzystuje on w zawieszeniu, w stanie ciągłego napięcia - nic do niego nie dociera. Jest emocjonalnie odrętwiały. Utrata pracy, złamanie postanowień czy porzucenie marzeń przestają mieć dla...

mozartiwieloryb | 2010-08-29
Przeczytana: 03 sierpnia 2010

Zachwyciła mnie. Zaszokowała. Bo była... bezczelna, bezpretensjonalna, bez-jakaśtam.

Szkielet moralny i psychologiczny głównego bohatera - perfekcja! (aż do jego ostatniej decyzji, która zaburza sens "Sprawy osobistej", nie pasuje do bohatera; chociaż rzeczywiście - zaskakuje).
Temat - rzadko spotykany, dlatego wybija znamię na psychice.
Język - specyficzny.
Poza tym - autor nagrodzony Nagrodą Nobla!

Ensui-Szyszka | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Taka reakcja na wieść o niepełnosprawnym dziecku bardziej mnie przekonuje niż radosne spoty reklamowe organizacji charytatywnych. Można ją traktować jako skandaliczną, ja w tym widzę szczere wyznanie uczuć i myśli, które społeczeństwo chroniące słabszych w ogóle nie dopuszcza do głosu. Książka jest w całości poświęcona opisowi lęku przed dzieckiem-potworem i odpowiedzialnością za niego, oraz próbami poradzenia sobie ze strachem (seks, alkohol, wyjazd). Akcja jest prowadzona w typowo spokojny japoński sposób.

Alina | 2011-05-21
Przeczytana: 16 maja 2011

Mój egzemplarz pachnie perfumami i, zamiast pisać recenzję, wącham go sobie. Pachnie tylko tylna część okładki, leżała chyba za długo na buteleczce... Ale o czym ja to?... Ach, noblista. Japoński na dodatek. Nie lubię noblistów, bo przeważnie mnie nudzą. Nie jest to regułą, ale muszę przyznać, że zdarza się dość często. Walczę z tym uparcie, czasem bezskutecznie. Ten mnie zdrowo wymęczył, truł o jakiś... Zaraz do tego dojdę. "Sprawa osobista" nie jest złą książką, ale mnie strasznie nudziła i nie podejrzewam, bym miała kiedykolwiek jakieś szczególnie mocne chęci powrócenia do niej.

Powiedziałabym, że to powieść o dojrzewaniu, chociaż główny bohater jest formalnie dorosły. Również o pokonywaniu własnych ograniczeń. Jest to książka po części autobiograficzna (niestety nie wiem w jakim stopniu) i aż się prosiła o to, by ocenić autora pod względem moralnym. Jednak nie mogę tego zrobić, ponieważ nie wiem, jak bardzo utożsamia się on z Ptakiem. Za to mogłam się przyglądać bohaterowi,...

MariennLene | 2013-08-21

Odrywałam się od niej, odkładałam na półkę z myślą "nie wrócę do ciebie", ale też znowu powracałam. I uwierzcie, było tak chyba z cztery razy. Bo jak tu się oderwać od sprawy osobistej?:) Nie ma jak, no nie ma.

Dziwna to była książka, bardzo. Dłużące się opisy wydawałoby się nieznaczących sytuacji, widzianych przez bohatera - i zarazem ojca chorego brzdąca - z czasem przestały przeszkadzać. Były chwilą wytchnienia przed kolejnymi rewelacjami.

Co zrobić z tak "uszkodzonym" i brzydkim dzieckiem?
Zabić?
Poprosić by zabili?
Oddać?
I co z żoną? Oszukać czy powiedzieć prawdę?

Kochanka miała okazać się lekiem na całe zło, a zdaje się że sprawę osobistą Ptaka nieźle pokręciła. Choć wcale Ptak niewiniątkiem nie był, bo też swój rozumek miał. I dobrze myślisz czytelniku, jeśli myślisz, że ja ich nie polubiłam. Kochanki i Ptaka. Niepewną dwójkę młodych ludzi, którym najprędzej było do tchórzostwa niż do powzięcia rozsądniejszej decyzji.

No pewno, że pozbyć się problemu najprościej!
Łatwo...

Marylin | 2015-08-26
Na półkach: 2015, E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Rzeczywiście książka szokująca w szczerym, bezpardonowym narzuceniu czytelnikowi nagiej prawdy emocjach,zachowaniach i pragnieniach.I o tym,że bez względu na wykształcenie, iloraz inteligenci i wychowanie musimy uporać się ze spadającymi na nas problemami a podjęte decyzje mogą rzutować o naszym dalszym losie.

Bandziorno | 2015-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2015

Atmosfera w książce jest tak gęsta, że można nożem kroić. Temat jest idealny dla wytrącenia czytelnika z równowagi, wyprowadzenia go poza znane obszary prostej i błyskawicznej oceny moralnej. Kreacja głównego bohatera to arcydzieło: nienawidzi się go i pogardza nim, bo można zobaczyć w nim odbicie własnych najgorszych i głęboko skrywanych cech.

Zasłużony Nobel, polecam!

annaS | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Kenzaburo Oë to japoński pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1994 roku. Dopiero teraz jednak miałam okazję poznać jedną z powieści tego autora. Z pewnością Japonia jest od nas odległa kulturowo i czasami trudno zrozumieć mentalność ludzi Dalekiego Wschodu, ale problemy dotyczące człowieka są wszędzie podobne.
„Sprawa osobista” to powieść niełatwa. Główny bohater, nazywany Ptakiem, oczekuje na przyjście pierwszego dziecka. Ku swojemu zaskoczeniu dowiaduje się, że syn rodzi się z przepukliną mózgową. Jest „potworem”. I od tego „potwora” próbuje uciekać Ptak. Dokąd? W alkohol i seks z Himiko – dawną koleżanką, obecnie wdową, która ukojenia po stracie męża też szuka w kontaktach seksualnych z mężczyznami. Książka nie jest jednak wulgarna, nie chodzi w niej o epatowanie seksem. Porusza natomiast niezwykle ważny problem dojrzewania i dorastania do odpowiedzialności.
Ptak nie jest bohaterem wyidealizowanym. Jest bardzo ludzki w swych słabościach. Boi się opieki nad synem, który...

barwinka | 2012-06-20
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Historia rozgrywa się w połowie ubiegłego wieku. Japonia była krajem silnie rozwijającym się. Ale ludzie nie cieszyli się szczególnymi względami. W takiej chwili poznajemy Ptaka - mężczyznę, który przez całą książkę nie zdradza nawet swojego imienia. Przezwisko które do niego przylgnęło jeszcze w wieku nastoletnim wyrażało przede wszystkim jego fizjonomię. I tak oto mając 27 lat Ptak snuje się po mieście i dzwoni co chwila do szpitala w oczekiwaniu na potomka. Sam nie jest pewien czy jest na niego gotowy. Wspomina swoją młodość. Zastanawia się nad życiem. Marzy o wyprawie do Afryki, co jest jego największym marzeniem. I zostaje brutalnie wyrwany z tych marzeń:

"Proszę natychmiast przyjechać do szpitala. Dziecko urodziło się nienormalne, szczegółowych informacji udzieli lekarz"*

W dzisiejszych czasach w trakcie porodu w szpitalu znajduje się cała rodzina. Ojciec bardzo często asystuje. A jeśli dziecko urodzi się z jakimiś wadami lekarz stara się przekazać taką informację...

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?